Gjembi carangth qumësht bimore


Përshkrim.

Një barishte vjetor ose dyvjeçar deri në 150 cm të lartë-të i familjes Compositae. Rrjedhin carangth - branched, pryamosto-yachiy, i fuqishëm. Lë të ndritshëm-ing, të mëdha, të mbledhura në të madhe të verdhë-socket me ato spines në skajet, me model të bardhë mermeri përgjatë venave. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh verhushech-mos-shporta, purple, tuba biseda. Lule në korrik-gusht. Fruta - schaya achene ndritshëm-i zi që ka bangs. Farërat piqen në Saint-tyabrya.

Shpërndarja.

Homeland carangth - mesdhetare-Re. Në Rusinë jugore përpiqet Rayo gjetur si bimë të egër.

Ajo rritet në afërsi të shtëpi, kopshte, kopshte perimesh përgjatë rrugës si një farë e keqe.

Çorape.

Për të përgatitur drogën përdorur këtë Gjembi-Emra që mbledhin kur ajo kthehet në një Bangs lule-schayutsya dhe një kuti e bardhë nayut fillojnë të ndahen. Këto kuti dhe prerë, atëherë rrobat e tyre në zonën sous-ventiluar. Fara mund të ruhet - deri ne 36 muaj.

Përbërja kimike.

Në gjethet dhe frutat e bimëve të përmbajë-zhatsya: flavonoids, silymarin, flavonolihnany, saponins, alkaloide, e hidhur, mukusit, ju Tamino-K, vaj yndyror, acide organike.

Pronat farmakologjike.


Silybum marianum i ndotur poshtë-o lipide gjakut, rigjenerim të mëlçisë, zbut ndikimin e substancave që nxisin cirozë të mëlçisë apo nekrozë. Fara carangth qumësht dhe rrënjët rrjedhin nga toksina trupit dhe të saktë fluide-shtëpi, jap-diçka antiseptiches ndikim.

Aplikimi.

Silybum marianum carangth përdoret për korrigjimin të metabolizmit lipid, për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë toksike, cirroza, hepatiti kronik. Medicinale qumësht barishte carangth carangth rekomandohet për trajtimin e kolit, cholecystitis, cholelithiasis, inflamacion biliare kanal, sëmundjet e gjëndrës tiroide dhe fshatrave peepers.

Qumësht carangth tretësirë ​​ndihmon në eliminimin e biliare dhe soothes spazma.

Infuzion mund të konsultoheni me çrregullime të tyre dritë-funksionale të mëlçisë dhe tretje Naru-shenyy.

Lëng dhe zierje e rrënjëve të trajtuar dhimbje të nervit shiatik, të përbashkët, nuk ka dhimbje, sëmundjet e zorrëve, inflamacion të zorrës së trashë.

Bimë është përdorur për trajtimin e psoriasis-, vitiligo, alopecia dhe puçrra fytyre.

Medikamente.

Infuzion.

Z. Stuckey derdh ujë të valë 1 orë. L. fara pluhur dhe të lënë atyre 10 E-arrë, dhe pastaj të filtruar. Merrni 3 g. Per dite në një gotë para ushqimit.

Supë.

Copa 30-gram e qumështit pluhur carangth fara derdh 1/2 litër ujë të vluar dhe të ziej në zjarr të ulët flaka derisa të ketë 1/2 ujë gjysmë EMAs ob'yek.

Kur supë fitilin, ajo është e filtruar. Merrni 1 tbsp. l. çdo orë.

Supë me diarre, sëmundje të mëlçisë, edemë dhe konvulsione.

1 tbsp. llozha-ku melchennyh rrënjët carangth thatë plotësoni një ujë njëqind-Kahn, pastaj 30 minuta në 100C ngrohur dush të tyre me ujë, pastaj të ftohtë, filtër, e shtrydhur materiale.
Vëllimi i Vara-to-finish të e para të saj. Merrni 5 - 6 vjet Çdo ditë 2:00 të ngrënies për 1 h L...

Në sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Fresh barishte lëng carangth qumësht pije 1 - 2. tbsp. l. në mëngjes në një stomak bosh.

Pluhur i thatë i farërave të carangth qumësht për të marrë 1 orë. L. 4 - 5 vjet.

ditë 1 / 03:00 në ushqim.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "Silibor" - ne trajtimin e cerozë e mëlçisë dhe hepatitis.

Drogës "legalon" - për mbështetjen yuschey-terapi në sëmundje kronike të mëlçisë, cirozë të mëlçisë, hepatit akut.

Contraindications.

Kundërindikuar gjatë shtatzënisë. Droga mund të ketë një efekt laksativ.