Bimore rannik blu


Përshkrim.

rannik blu (blanë zakonisht, rumyanka) - Lartësia dyvjeçar barishtore medicinale bimore 40-100 cm me familje-tion burachnykovyh.
Bimët ste-bel i drejtë, qime pubescent gri nga baza razvetv-Lenny. Lë rannik blu fund kaltërosh e push, tërë ekstreme, alternativ. Lulet ulur-ki, blu, të mbledhura në lule apikal e-dorës, në shumë curls thjeshta. Blooms bimore nga qershori deri në shtator. Fruta përbëhet nga 4 nutlets.

Shpërndarja.

Bimë rritet rannik blu Kaukazin, Lindjen e Largët, në pjesën evropiane të Rusisë-ato në Siberi Lindore dhe Perëndimore.

Ajo rritet përgjatë rrugëve, shpatet shkëmbore, mbi pu-rri, livadhe të thata, fusha.

Çorape.

Për të përgatitur drogën përdoren bimë barishte.

Mbi-tokë stoku prej bimëve gjatë lulëzuar rannik. Bari është tharë në mënyrë të zakonshme.

Përbërja kimike.

rannik blu përmban alkaloide, SAPO, Nina, carotene, karbohidratet, acidet organike, vitaminë E, acid Askorbik.

Pronat farmakologjike.

rannik blu ka veti anti-toksike, duke shkaktuar peshtyn em gëlbazë, redukton spazma, qetësues efekt mbi sistemin nervor-ing.

Aplikimi.


Mjekësisë tradicionale përdor bimët ekstrakt barishte rannik blu si një expectorant në kollë dhe kollës së mirë.

Infuzion është përdorur nga jashtë për tendons reumatizma dhe tensioni, dhe gjethet e freskëta të bimës janë përdorur si një mjet për shërim.

Medikamente.

Infuzion.

Filxhan Brew e ujë të vluar 10 gram bar blu rannik radhë, të mbyllur, të lënë për 2 deri 03:00, atëherë mund të filtruar dhe e shtrydhur materiale. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. 20 minuta para ngrënies.

Supë të compress dhe të jashtëm të tjera në-aplikimin e.

Syzet-ryachey para të ujit derdh 10 gram bar rannik blu, pastaj ngrohjes për 15-20 minuta në një banjë vlimi-gjatë fashioning, pastaj të lejojë që të qëndrojë 45 minuta në temperaturën e dhomës, filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para.

Contraindications.

rannik blu - shumë helmues. Përdorin atë me droga pics-rozhnostyu nën mbikëqyrje mjekësore.