Gjethe delli bimë plesht


Përshkrimi i uzinës. Plesht gjethe delli (bloshnoho, mravaldzarhva, ezanlezu, multi yarpahy) - korotkoopushennye vjetor, bimë pak gri-jeshile 10-40 cm në lartësi me familjen delli. Bimët rrënjë malohillyastym, core. Stem degëzuar nga baza apo i thjeshtë, i drejtë, dhe inflorescences në krye të bollshme gjëndrave-pubescent. Lë linear-heshtak apo linear, të kundërta, gjerësi 1 - 4 cm dhe një gjatësi prej 2 -. 3 cm Lulet janë bimë të vogla të lidhura me të dendura, sferike - veshët vezë në formë. Në këshilla e degëve dhe rrjedh fort veshët ngushtë së bashku dhe të formojnë një lloj ombrellë. Corolla rozë-kafe, me tuba, me flokë, hulled.

Bimët frutore - dvusemyannaya, gjatësi ellipsoidal kapsulë 3 - 4 mm në krye të kolonën e majtë. Lulëzuar bimët fillon në qershor, dhe fara e saj piqen në korrik. Shpërndarja. Për të rritet bloshnoho gjethe delli (pleshti) duhet të gjejnë një terren të përshtatshëm. Për shkak të egra bimore gjethe delli plesht në Rusi nuk do të rritet dhe të përhapet vetëm në kulturë. Por në vendet e Mesdheut, ajo rritet në shpatet e thatë dhe plazh zhavorr, dhe një tjetër fusha si fara e keqe. Çorape. Në mjekësi përdorin vetëm bar thata fllad dhe psyllium pleshti.


Për shkak të lëndëve të para të mbledhura do të trajtohen gjatë ditës. Përbërja kimike. Psyllium plesht vaj rafte yndyror, aukubin glucoside, minerale, proteina, një sasi e madhe e mukusit (niseshte, bollgur). Në rrënjët e bimëve të gjetur aukubin. Letër - mannitol, acid linoleik, karbohidratet, aukubin, beta-sitosterol. In-aukubin rrjedh. Lulet përmbajnë acid linoleik, beta-sitosterol. Pronat farmakologjike. Farat e bimëve janë slabyaschim dobët, plagë shëruese dhe efekt hemostatic. Aplikimi. Lëng i gjethe delli në përdorim në kolit kronik, Ulçera duodenale dhe stomakut (pa rritjen e aciditetit) anatsidnyh gastrit, nga jashtë - me shkurtimeve dhe plagët.


Formë galenë e fara barishte delli plesht efektive në kushte kronike inflamatore, e komplikuar nga gjakderdhje, lezione ulqeroze e mukozës së traktit gastro - intestinale. Preparatet farmaceutike. Purhenol (buckthorn ekstrakt leh dhe pleshti psyllium) - një droge prodhuar që nga 1949, por nuk është prodhuar. Është përdorur si laksativ. Medikamente. Supë. 10 gram e bimëve farë derdh 250 ml. zier ujë të nxehtë dhe 10 minuta. ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë. Pastaj ftohet 10 minuta. dhe të filtruar për të pastruar supë. Merrni 1 tbsp.

l. 1 g. Per dite me stomak bosh. Zhul. 2 tbsp. l. plesht psyllium larë, derdh 250 ml. vluar ujë të ngrohtë, pastaj ftohet për 10 minuta. dhe të marrë në një stomak bosh 1 tbsp. l. Drogës "lëng gjethe delli." Mix vëllime të barabarta me lëng e barishte gjethe delli lëng bimët pleshti dhe gjethe delli fllad. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Një ditë për 20 minuta. përpara se të hahet, duke hedhur në një gjysmë gotë me ujë për një muaj. Contraindications. Fara pleshtat pak - toksike dhe nuk shkakton efekte anësore apo toksicitetit.