Bimë dredhkë - përshkrim, foto, pronat e të dobishme, contraindications


Ivy - përshkrim.

Kjo dredhkë me gjelbërim të përjetshëm ngjitet bimë helmuese. Referohet semeyst-woo Aralia. Rrjedhin arrin një gjatësi prej 20 - 30 metra, Bashkangjit-lyaetsya rezistencën e tyre për të përdorur ato pridatoch-rrënjë-suckers. Lë petiolate, alternative, me shkëlqim, lëkurë, tema-por-gjelbër, të tërë. Lule në tykah-zones se formojnë lule, furçë, të verdhë-jeshile në ngjyrë. Lule në korrik-gusht. Fruta - bizele e zezë. Për të mësuar më shumë rreth uzinës ju nga artikullin "bimë dredhkë -. Përshkrim, foto, karakteristikat e bukur contraindications"

Shpërndarja.

Bimët mjekësore Hedera helix rritje në Karpate, Kaukaz dhe rajonet jugore të Rus-ke.

Ajo rritet në shkëmbinj dhe pyje. Si një fabrikë dekorativ, dredhkë rritur në parqe dhe kopshte.

Çorape.

Në mënyrë që të prodhojë drogë duke Do-stya Hedera spirale. Ata dyqan ato në impiantet ngjyra-tion. Gjethet janë tharë jashtë në hije.

Ivy - Photos.

Përbërja kimike.

Në dru Hedera helix gjetur saponozidy. Në letrën e tij atje organet dhe acidet etike, sterole, taninet, flavonoids, carotene, antotsianozidy, bëj substancë bylni, vitaminë E, substancë rrëshinor.

Ivy - pronat e të dobishme.

Barishte Wood tregon vetitë spazmoliti etike.


Lë Hedera spirale-tion siguruar shërimin plagë, expectorant, anti-inflamator, anti-vohribkovoe, mo-chehonnye, një tonik përgjithshme dhe viza-performancën.

Aplikimi.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale ishin infuzion-stev dredhkë është përdorur për të trajtimin e përdhes, verdhëz, gurë në veshka bolez asnjë, forca të blinduara-hialnoy rrufë kronike, në sëmundjet e fshatrave peepers dhe të mëlçisë.

Medicinale ekstrakt fletë dredhkë është një mënyrë normale, duke shkaktuar menstruacioneve, dhe nëse ajo është aplikuar topically - është drogë anti-inflamator për dhimbje.

Infusion ivy përdoret nga jashtë për djegiet larëse, plagët ekzemë, skuqjen e lëkurës dhe kokës Derma-titah.

Kur inflamacion purulent në vesh për të, kapyvayut bimore lëng Hedera helix, me racat e përziera titelnoy vaj.

Medikamente.

Tretësirë.

1 pjesë barishte barishte spirale Hedera derdh 5 pjesë të 70% alkool dhe kore-ivayte javë, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale. Merrni 3 g Per dite para ushqimit për 15 -. 20 pika.

Infusion-Yah në sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.

Një e katërta e një litër të ftohtë të gjatë me ujë të zier oblyyte 0,5 h. L. Gjethet e Hedera spirale, dhe të insistojnë 08:00, filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 4 g. Per dite para ushqimit për 1/4 filxhan.

Supë për përdorim të jashtëm.

0,5 litra ujë të valë pour 1 tbsp. l. Hedera lë helix dhe vlim për 10 minuta në një banjë me ujë, thahet me napë. Lë kile në qull me miell misri dhe bashkëngjitni të lythat dhe drithërat.

Inflamacion supë e fshikëzës.

0,5 litra ujë derdh mbi 5 gram gjethe të Hedera spirale, pastaj vlim për 10 minuta në zjarr të ulët të zjarrit, këmbëngulin, përfundoi, 10 minuta, filtër. Merrni 0,5 filxhan tri herë në ditë për një orë të tretë para ngrënies.

Ivy - contraindications.

Kjo bimë medicinale është helmuese, kështu manaferrat gëlltitje dredhkë çojë në helmim.