Medicinale aguliçe bimë - prona primula, përshkrim, foto


Primula - përshkrim. Drogës aguliçe, Cowslip, mish qengji, drogës aguliçe - të gjitha barishte gjithëvjetor në 30 cm i gjatë me pervotsvetnyh familjar. Bimët rhizome rreshtuan dendur me rrënjët gjobë, plot lëng. Stem Cowslip - pak pubescent, nuk e lë. Lë të mbledhura në strehimi, rrudhosur, ovate. Lulet janë të zbehtë të verdhë, mjaft i madh, me rim voronkovydnym, të mbledhura në ombrellë të njëanshme tufë lulesh në krye të rrjedhin. Humbje e ngjyrës në up-rele - qershor. Fruta - kapsulë vezak me shumë fara që piqen në Korrik - Gusht.

Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "medicinal aguliçe bimore -. Pronave primula, përshkrim, foto" Shpërndarja. Medicinale bimore aguliçe medicinale rritet në pjesën evropiane të Rusisë. Bimore ndjen tehe të mira dhe clearings, në mesin e shkurre. Çorape. Për të përgatitur ilaçe rhizomes korrur me rrënjët, lule dhe gjethe të bimëve. Bimët rizomat grumbullojnë rënien pas vdekjes së pjesëve të saj ajrore. Ata gërmoj, të pastër, të larë me ujë të ftohtë, pastaj provyalivayut ajrit. Tharja është kryer në një zonë të ajrosur ose në një temperaturë prej 40-50?


C në tharëse. Gjethet Cowslip janë korrur ndërsa blooms bimore. Ato shpejt tharë në një dhomë ajrosur ose në një temperaturë prej 70-80? C në tharëse, është përhapur në një shtresë të vetme dhe mos harroni për të ndezur shpesh. Lule aguliçe thyer off dhe të thata në hije jashtë. Gjethet dhe lulet mund të ruhen - 12 muaj, rizomat me rrënjët - 36 muaj. Primrose - Photos.

Përbërja kimike. Në rrënjët dhe rhizomes pranverës carotene aguliçe pranishëm, saponins, glycosides, acid Askorbik, vaj esencial. Primula - pronat. Medikamente Cowslip të rritur aktivitetin e epitelit ciliar sekretore rritje të aktivitetit të mukozës bronkiale dhe traktin e sipërm respirator, të përshpejtuar largimin e mukusit nga trakti respirator.

Ata gjithashtu kanë të bën të dalë djersë dhe veprim diuretik është i dobët. Aplikimi. Cowslip përdoret me pneumonia, bronkit kronik dhe tracheitis, sëmundjeve të traktit respirator sipërme.
Infuzion i lë të përdorura në hipo-dhe beriberi. Në praktikën e infuzion mjekësi tradicionale të rhizomes me rrënjët Cowslip përdorur në angina, ftohjet, grip dhe reumatizmi. Infusion rrit metabolizmin e përgjithshëm dhe rrit sekretimit stomakut. Lule Cowslip janë përdorur për pagjumësi dhe nervozizmi, dhimbje koke. Medikamente. Ftohjet infuzion, dhimbje koke.

Filxhan Brew me ujë të valë 10 gram rhizomes me rrënjët e bimëve, insistojnë 15 minuta e tyre, pastaj shtrydh tsedite dhe të para materiale. Merrni 1 - 2 lugë. l. 3 - 4 vjet në ditë para ushqimit.. Supë si një tonik. 250 ml (gotë ujë) oblyyte 1 h. L. rizomat dhe rrënjët aguliçe, pastaj 1 / 04:00 zierje për ngrohje të ulët, i ftohtë dhe tsedite. Përdorni 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë.. Infusion në sëmundjet kronike inflamatore të rrugëve të frymëmarrjes. 250 ml ujë të valë e nxehtë pour 1 tbsp. l. rrënjët dhe rizomat aguliçe dhe ngrohjes për 15 minuta në 100? Dush C ujit. Best 45 minuta, pastaj filtrohet dhe shtrydh të lëndëve të para.

Volume infuzion të sjellë në 250 ml. Merrni 1 - 2 lugë. l. 3 - 4 vjet në ditë para ushqimit.. Infusion si një agjent vitaminë. Hidh një gotë me ujë të vluar 10 gram gjethe Cowslip dhe të lënë atyre 1 / 03:00 tsedite dhe pastaj e shtrydhur materiale. Merrni 1/4 filxhan 4 g. Per dite. Infuzion i sëmundjeve kardiovaskulare. Hidh një gotë me ujë të vluar 10 gram lule të bimëve Cowslip dhe të lënë për rreth 15 minuta, pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni infuzion gjatë ditës. Contraindications. Bimë është e kundërindikuar gjatë shtatzënisë. Reaksionet alergjike janë të mundshme.