Bimore është helmarinë helmues - Pronat, foto, përdorimi, contraindications


Përshkrim. Bittersweet helmarinë ose nepërkës manaferrat -. Një gjysmë shkurre e gjatë deri në 3 m Ajo i takon familjes Solanaceae. Stem zhveshur, rrëshqanorët, ngjitje. Helmarinë lë heshtak ose ovate, të tërë. Lulet janë mbledhur në inflorescences paniculate venitje. Fruta helmarinë - mnohosemennaya kokrra të kuqe të ndritshme. Blooms helmarinë në qershor-gusht, lule vjollcë, të cilat janë në bazën me dy pika të - të bardhë ose të gjelbër. Frutat bittersweet helmarinë piqen në korrik - Shtator, me shije bittersweet. Për të mësuar më shumë bimë helmuese helmarinë - Pronat, foto, përdorimi, contraindications, ju mund të artikullit.

Shpërndarja. Bimët mjekësore helmarinë helmues i zakonshëm në Kaukaz, Krime, në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në pyje gjetherënës në vende me lagështirë, glades pyjore, shkurre. Çorape. Në mënyrë që të përdorin medicinale rrjedh me gjethe, lule dhe fidaneve të rinj të bimëve. Shoots rezervave hidhur helmarinë në gjeth në fillim të pranverës, dhe në krye të rrjedh me gjethe - lulëzuar bimët. Lëndët e para janë të përhapur jashtë thinly dhe të thata në hije ose ajër përdoret i freskët. Shitore saponin në kavanoza qelqi të mbyllura veçmas nga bimëve të tjera. Helmarinë photo.
Përbërja kimike. Bimore përmban alkaloide dhe glycosides. Helmarinë - pronat medicinale. Cila është prona helmarinë? Bimore është një diuretik, astringent, expectorant, choleretic, analgjezik, anti-inflamator, efekt qetësues dhe gjak-pastrimi. Helmarinë - përdorimi. Në mjekësi popullore infuzion helmarinë bittersweet përdorur për inflamacion të lëkurës itchy, ekzemë dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës. Gjithashtu helmarinë bittersweet është përdorur për të trajtuar ftohjet, astmës, tsistouretrit, cystitis. Herb supë helmarinë bittersweet rekomanduar për reumatizmi, përdhes, hidropizi, nevralgji, verdhëz, trajtim për sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe në menstruacioneve të parregullt.

Supë rrjedh helmarinë bittersweet është përdorur nga jashtë për skuqjen itchy lëkurës, zgjebe, herpes, eruptions veneriane origjinës në formën e fasha, kremra. Lule supë bimët e përshkruara për ftohjet, sëmundje të mushkërive, astma, kollës së mirë. Infuzion i fidaneve të rinj janë përdorur në gripit, ftohjet, nevralgji, me skuqjen itchy, inflamacion të veshit të mesëm, vlon, sëmundjet e traktit urinar dhe fshikëz. Helmarinë - trajtim. Infuzion Medicinale. Një lugë çaji rrjedh bittersweet helmarinë lë të krijoj një pintë ujë të vluar, pastaj të këmbëngulë në një vend të ngrohtë për rreth 4 orë, filtër.

Pini para se të hahet një lugë gjelle 3 - 4 herë në ditë. Zierje medicinale. Një lugë çaji rrjedh bittersweet helmarinë gjethe, derdh një gotë me ujë të ngrohtë dhe të ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj ftohej dhe filtruar. Pini para se të hahet një lugë çaji dy herë në ditë. Në sëmundjet e lëkurës. Pluhur i gjetheve të thara bittersweet helmarinë pini një gjysmë gram në ditë me ujë. Helmarinë - contraindications. Bittersweet helmarinë - një barishte helmuese, përdorin drogat që dëshironi me kujdes.