Bimë borage foto


Shumë cirk në kopshtet e tyre rriten borage në mënyrë që të përdorin atë si një gjethe e hershme të gjelbër me erë me shalqi, si një trangujve zëvendësim në kërpudha, mish dhe sallatë perimesh, supë (cm. foto), supë të ftohtë, sallatë, si erëza për të peshkut, drithërave dhe të mishit enët. Me lule të bimëve të përgatitur pije me shtimin e verë, pije frutash, boronicë, mjaltë, fruta dhe lëngjet e perimeve. Lulet janë shtuar për të krijoj çaj. Rrënjët janë përdorur shtuar shije birrë hidhur, verë për shije. Me e saj të përgatitur pelte ftohtë molle (shih. Photo). Përshkrim. Borage (officinalis borage) - bimë barishtore dyvjeçar 20-60 cm i gjatë.

Takon burachnykovyh familjes. Rrjedhin është e trashë, të degëzuar, me flokë, i ashpër-pubescent. Gjethet Zhestkovolosistye, me mish, alternative, të tëra, dribnozubchaste në buzë. Gjethet më të ulëta ovate, petiolate, të mëdha, gjethet e sipërme më e vogël, ovale, sessile. Lule borage nga maj dhe deri në të njëjtën gusht. Borage bimë (foto) zbukuruar me lule blu, që ndodhen në skajet e rrjedh dhe e kombinuar në tiroide-paniculate tufë lulesh zvarrisës. Frutat - arra kafe zgjatur (shih Photo.), Të cilat bëhem muajit Korrik - shtator.

Rreth bimë borage në Photos.

Rritja Places. Homeland borage - Azia e Vogël dhe bregdetin e Afrikës e Detit Mesdhe.
Në bimë mund të gjenden në fushat dhe shumë të lira si një farë e keqe. Ajo është rritur edhe në kopshte për të pastaj të përdorin në sallata (shih. Photo) si zarzavate të hershme me erë kastravec. Kastravec bari rritet në Azinë Qendrore, Krime dhe Kaukaz. Në rritje. Kastravec bar - barërat e këqija, kështu që nevoja e saj në rritje për të siguruar që ajo nuk ndërhyn filloi të lashtat fqinje. Çorape. Përgatitjet janë subjekt fara, lule dhe barishte bimët. Fara borage mund të korrur një kohë të pacaktuar, gjëja kryesore - të ketë kohë për të bërë atë derisa ata të shkërmoqet.

Kur thatë ato duhet të mbrohen nga minj. Lule dhe gjethe të rinj e kastravec thata barit përhapur jashtë në pritemnennom, ventiluar vend. Rrënjët e bimëve ruajtur ato në vjeshtë. Bari është i prerë në prokurimin e tokës në afërsi të bimëve lulëzuar. Papërpunuara të mbledhura pastruar e lë më të ulët, dhe pastaj të thata në diell me një shtresë e hollë. Tharje saj mund të kryhet në një dhomë të ventiluar. Përbërja kimike. Gjethet borage përmbajnë carotene, malic, askorbik, limoni dhe acidet laktik, taninet dhe substancave mukoze, saponins, kalium, taninet. Në lule ka gjurmë të naftës thelbësore dhe të mukusit.

Fillimet e bimëve farë përmbajnë allantoin dhe bar - alkool bornezit. Në fara e naftës gjetur acid linolenic. Shërimi pronat. Përgatitjet e bëra nga borage barishte, kanë diuretik, qetësues, pastrues, bën të dalë djersë, që rregullon metabolizmin dhe pronat e të mbrojtur, rrjedh, lule dhe lë pjesët ajrore janë vendosur substanca që kanë efekt anti-inflamator dhe anti-reumatike. Farat e bimëve që tregojnë qetësues dhe anti-reumatike efekte në trupin e njeriut. Mjekësi e aplikimit. Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e këtij barishte nga zemra neurozë, inflamacion të veshkave, përdhes.

Përdorimi i saj mjekim në nyje reumatike dhe dhimbje të tjera në muskuj dhe nyje, edemë, përdhes, inflamacion të traktit urinar dhe veshkat, me urinë dhe sëmundjet e gur tëmthi, nervozizmi zemrës, rritur excitability nervor, kushtet me temperaturë, kollë, pagjumësi, frika, dhe nga jashtë - për sëmundjet e lëkurës. Borage trajtim. Infuzion i bimeve te reduktuar excitability e sistemit nervor dhe rregullimin e metabolizmit. 1 tbsp. l. thatë dhe lë melchennyh ose 1 lugë. l. lule borage bimë oblyyte gotë me ujë të valë, dhe pastaj të lënë për atë të ftohtë. 200 ml pije infuzion sips të vogla gjatë gjithë ditës.

Infuzion i luleve dhe bimëve. Vendos 2 lugë në një termos. l. melchennyh lule të thata dhe të degëve. Hidh filxhan bimor përzierje me ujë të valë dhe le të qëndrojë për rreth 05:00, dhe pastaj të filtruar përmes disa shtresa të napë. Pini 5 - 6 vjet Një ditë për 2 lugë.. l. gjysmë ore para ngrënies. Kursi i trajtimit 7-14 ditë. Infuzion i lule inflamacion të fshikëzës, veshkave, gastrit me aciditet të ulët, me dobësimin e aktivitetit kardiak. 5 gram lule krijoj 200 ml ujë të vluar, thith 06:00 dhe filtri. Pini 4 g. Per ditë për 100 ml para ngrënies. Infuzion i lë në inflamacion i veshkat, ftohjet, zemrës nervozizmi, fshikëz. 10 - 15 gram gjethe borage derdh një gotë me ujë të zier ftohur dhe të lënë për 02:00, dhe pastaj të filtruar.

Pini 4 g. Per ditë për 100 ml para ngrënies. Zierje e lë në gastrit me aciditet të ulët, çrregullime nervore, dhimbje në nyje kataral kolit origjinës. 20 gram gjethe borage derdh 250 ml ujë të nxehtë dhe vlim atë për ngrohje të ulët për 10 minuta dhe pastaj të filtruar. Pini 3 g. Dita 1 tbsp. l. përpara se të hahet. E njëjta lëkurës supë promyvayt në rast të skuqjen të ndryshme. Infuzion të lë dhe lule në sëmundjet inflamatore të fshikëzës, veshkave, ethe, zemra nervozizmi, dhimbjet reumatike në muskuj dhe nyje, ftohjet, skuqjen e lëkurës, çrregullime metabolike. 5 gram lule të thata dhe 10 gram gjethe të thata derdh 200 ml ujë të valë.

Mbuluar kapak enë, thith një orë dhe pastaj të filtruar. Pini 3 - 4 vjet Dita 50 ml para ushqimit..