Natë violet bimore


Violet Night (oeonthera biennis L.) ka disa emra të tjerë: biennis oeonthera, dipole Babek, oeonthera dy vjet, Kowalczyk, zhabinë, Levkoev fushë, fluturimet muhri, qiri natë, rrënjët marule. Violets përshkrim të natës. Bimë medicinale Evening aguliçe atribuohet të produkteve të bletarisë familjes dhe ka një lartësi prej 60 -. 90 cm bimë barishtore dyvjeçar me dhëmbëzuar pak, heshtak ose eliptik lë rrjedhin zakonshëm dhe të drejtë. Lule në lulëzim racemose, aromatik, të mëdha, ngjyrë të verdhë, janë në gjeth të gjatë. Bimët frutore - katër core shkurtër dhe katër të njëanshme kuti cilindrike.

Lulëzuar ndodh në qershor-shtator. Night violet photo. Rritet violet natës? Bimët mjekësore që rriten në vjollcë natë Ukrainë në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Bjellorusia, Lindjen e Largët, Sakhalin dhe Ishujt Kuril, Azinë Qendrore. Ajo rritet në tokë ranore, luginat e lumenjve, më shumë të lira, përgjatë rrugëve, në shpatet e thatë dhe skajet e pyjeve me pisha. Violets Përgatitja e natës. Dyqane dhe rrënjët e barit. Përbërja kimike e violets natës. Gjethet përmbajnë flobafeny tserilovyy alkoolit, sitosterol, pentozany, taninet, resins, invertase, flavonoids (quercetin, kaempferol).


Në lule dhe pigment të verdhë gjetur sitosterol. Rrënjët përmbajnë sheqer anasjell, mukusit sitosterol. Violet Night, pronat medicinale. Të barishte bari violets natën e përdorur në sëmundjet gastrointestinale si astringent, diuretik dhe stimuluese shpretkës e vendeve të punës, mëlçisë dhe ilaç stomaku. Përdorimi i violets natës. Zierje ujë pjesët e bimëve aboveground ndihmon me lodhje. Grass - diarre. Nxjerrjen e ujit nga leh e rrënjët dhe gjethet janë përdorur si një anticonvulsant në astmës dhe kollës së mirë si një qetësues me sëmundje neurologjike të zemrës.

Inflorescences zierje ujë të bimëve të përdorura për plagët larëse, inflamacion i veshkave, dhe zierje e rrënjët dhe gjethet - me skuqjen e lëkurës, urolithiasis, blisters dhe ekzemë. Infusion në pika të përdorura në rraskapitës i holluar me ujë diarre. Trajtim nate vjollcë. Zierje. 1 tbsp. l. razmelchennoy bari i thatë i zier për 5 minuta në një zjarr të qetë, gotë gjirin e ujit, thith një orë, filtër. Pini para se të hahet një filxhan çerek 4 herë në ditë. Inflorescences supë. 1 tbsp. l. grimcuar buds thata derdh një gotë me ujë dhe zierje për ngrohje të ulët për 5 minuta, thith një orë, filtër.

Merrni 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë para ushqimit. Carolina