Bimë Hieracium canadense


Ombrellë Nechuiviter dhe Nechuiviter pajisje me flokë të përdorura në orën lules. Ombrellë Nechuiviter hapet në 06:00 dhe mbyllet në 13; Nechuiviter leshtor - 6-7 dhe mbyllur në 15-16 orë. Përshkrim Nechuiviter ombrellë. Nechuiviter Umbrella -. Familja bimë medicinale Asteraceae lartësi 0,3-1,7 m Baza e rrjedh e perennials barishtore pubescent qime të ashpra. Degëzat dhe buds underside e gjethet e bimës janë të mbuluara me qime. Rrjedh pak, i izoluar, i përafërt, i drejtë, i mbuluar në mënyrë të barabartë me gjethe. Rrënjët Listyev - nuk ka. Lë lineare ose heshtak, dhëmbëzuar çrregullt ose të tërë, fund - një top të zbehtë jeshile - e gjelbër të errët.

Tufë lulesh ombrellë përbëhet nga disa shporta. Frutat - Gjatësia e zezë achene prej 3 mm. Ombrellë lulëzuar Nechuiviter ndodh në fund të verës dhe fillim të vjeshtës. Ombrellë Nechuiviter photo. Rritet ombrellë Nechuiviter? Bimë Hieracium canadense (Hieracium umbellatum L.) në rritje në pisha dhe drurë pyjet dritë mbi depozitat, livadhe, lumenjve, skajet e pyjeve. Ajo mund të shihet në Bjellorusi, Ukrainë, Rusi. Ombrellë Përgatitja Nechuiviter. Korrjes rrënjët bar e uzinës. Rizomat rezervave - në fillim të pranverës apo të rrëzohet, dhe bar - gjatë lulëzuar. Përbërja kimike ombrellë Nechuiviter.


Në pjesë të bimëve aboveground gjetur taninet dhe ngjyra, inulin. Email përmban acid askorbik. Pronat medicinale ombrellë Nechuiviter. Nechuiviter shërojnë plagët, astringent, anti-inflamator, hemostatic, efekt analgjezik. Aplikimi Nechuiviter ombrellë.
Ekstrakt ujë të bimëve të përshkruara në bronkit, kollë, skrofuleze, tuberkulozi pulmonar, verbëri natën, gripi, diarre të përgjakshme, skuqjen, dhimbje koke dhe bujë. Zierje e ujit larë sytë në inflamacion, për të forcuar mishrat gojën pije. Ombrellë alkoolat rizomat Nechuiviter konsumuar për rekreacion.

Ombrellë trajtim Nechuiviter. Infuzion i barit. 1 tbsp. l. razmelchennoy herbs të thata thith 02:00, Gjirin e zier me ujë, filtër, përdorni 1 - 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë para ushqimit. Infuzion i rhizomes. 2 h. L. copëtuar rizomat të thata të bimëve thith ombrellë Nechuiviter 02:00, filxhan gji ujë të vluar, pastaj tendosje dhe pini një filxhan çerek tri herë në ditë para ushqimit për rekreacion. Ombrellë contraindications Nechuiviter. Nuk u gjet. Carolina