Bimore është Nechuiviter leshtor


Legjenda e ka atë që Hawks zellin e tij kërkohet që të barit mbi të cilën ajo u quajt Nechuiviter. Që nga paraqitja e legjendës sy Nechuiviter është përdorur si një çaj. Ata larë dhe pije sytë me qëllim të përmirësimit vizion. Përshkrim Nechuiviter me flokë. Nechuiviter me flokë - Familja bimë medicinale Asteraceae. Bimë shumëvjeçare barishtore ka shumë shoots rrëshqanorë me gjethe dhe i drejtë i vetmuar rrjedh pa gjethe, e cila është një shportë të madhe me lule. Rrjedh qime pubescent formë të gjëndrrave. Gjethet janë të rregulluar në rozeta. Rozetë me sessile, heshtak ose i zgjatur-eliptik, më poshtë bardha ose gri, gjethe të gjelbra në krye.

Lule me një tufë flokë, kallam, ngjyrë limoni me vija të kuqërreme jashtë. Fruta - achene ngjyrë të kuqe të errët, gjatësi prej 2 mm. Lulëzuar Nechuiviter me flokë vërejtur maj-qershor, por me kalimin e kohës ajo blooms të bjerë. Emrat e përbashkëta: yastrubky leshtor, volosatnik, zheltomohorochnik, nedozrelok, nedozrelka ethshme bari, nohotnaya bar Hog Buryachok, myshe sy, pitchers pasura. Hairy foto Nechuiviter. Nechuiviter me flokë Ku është në rritje? Bimët mjekësore me flokë Nechuiviter (Hieracium pilosella L.) rritet në pyje të lehta, rezervuarëve, pyjet me pisha, dunat, tokë ranore, në livadhe, në mesin e shkurre.


Ajo mund të shihet në Ukrainë, në pjesën evropiane të Rusisë, Bjellorusisë, në rajonet perëndimore të Siberisë Perëndimore dhe Kaukaz. Përgatitja Nechuiviter me flokë. Bimët Gras ruajtur ato në maj dhe qershor. Përbërja kimike Nechuiviter me flokë. Në pjesët e sipër-terren Nechuiviter leshtor janë të hidhura dhe taninet, kumarin umbelliferon, rrëshirë, mangan, karbohidratet. Pronat medicinale Nechuiviter leshtor dhe zbatimi i saj. Bimë medicinale ofron hemostatic, plagë shëruese, anti-inflamator efekt astringent, dhe diuretik. Mjekësisë tradicionale përdor ujore ekstrakt Nechuiviter leshtor hepatit, anemi, edemë, tuberkulozi pulmonar, diarre të përgjakshme, gastrit me aciditet të ulët të stomakut, uremia, hemorroide, gjakderdhje të ndryshme të brendshme.

Lë pluhur razmelchennyye mund të merret me gojë me verdhëz dhe erë me një të ftohtë të fortë. Infuzion të bimëve lulëzuar Nechuiviter Hairy është përdorur në formën e pikat Ulçera duodenale dhe gastrike spermë fund spontane, malaria, me gurë në veshka dhe fshikëz. Pick dhimbje gjatë një sulmi të pancreatitis do të përzihen 20 pika të tinktura duckweed dhe 20 pika Nechuiviter me flokë. Trajtimi Nechuiviter me flokë. Infuzion. 10 g të barit të thatë 03:00 zhytem në gjysmë litër ujë të vluar, pastaj filtruar. Pirë një filxhan çerek tri herë në ditë para ushqimit.

Pluhur lë verdhëz. Merrni 1 orë. L. tri herë në ditë. Tea me Nechuiviter flokë për shpëlarje dhe larje fytin. 2 h. L. top i barit derdh një çerek litër ujë të vluar, të rrjep për 10 minuta, filtri dhe të përdorin 1 - 2 filxhan në ditë. Tretësirë. Lulëzuar Bari Nechuiviter pour vodka në një raport prej 1:10, thith javë në një vend të ftohtë të errët. Merrni 10/5 pika 3 g në ditë. Kundërindikimet Nechuiviter me flokë. Nuk u gjet. Carolina