Bimore cloudberry - Pronat, përdorimi, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Cloudberry bimë galiç - barishte barishtore shumëvjeçare deri në 0,3 m, e cila i takon familjes Rosaceae. Këndellur Cloudberry rrjedhin, short-pubescent Singles. Plant lë të veshkave-formë, alternative, rrudhosur, pyatilopastnye. Lule në vetmuar i saj, me 5 petals dhe janë të vendosura në krye të rrjedhin e uzinës. Fruta - Ekipi drupe. Ajo blooms maj-qershor lule të bardha. Pjekur në korrik - gusht fruta ka një ngjyrë të verdhë të ndritshme, dhe në qoftë se ju shikoni nëpërmjet tyre në diell, ata janë të tejdukshëm. Për të mësuar më shumë rreth moroshtsi ju nga artikullin "cloudberry bimore -. Pronave, përdorimin, contraindications, Foto"

Shpërndarja. Cloudberry - kokrra të kuqe e Veriut, prandaj vendi i preferuar i rritjes - a pyjet moçalore, moçale me torfë. Ajo është e shpërndarë kryesisht në Lindjen e Largët, në veri të Rusisë Evropiane. Çorape. Frytet dhe gjethet e njerëzve cloudberry kohë për të mbledhur qëllime medicinale. Bimët frutore janë korrur kur ata janë plotësisht të pjekur, dhe lë - lulëzuar cloudberry galiç. Mbledhura të para të thata, të vendosur një shtresë e hollë në një zonë të ventiluar mirë ose në hije në ajër. Cloudberry - Photos.

Përbërja kimike.
Frutat përmbajnë mbledhje cloudberry, askorbik, acide malic dhe limoni, sheqerna, carotene, tanin dhe pektin, makro-dhe micronutrients dhe të paqëndrueshme.


Cloudberry - pronat. Ne listën që ka veti të dobishme cloudberry. Lë cloudberry barishte mbledhje të gjeni astringent, diuretik, hemostatic, inflamator, plagë veprim shërim. Frutat trajtojnë hypovitaminosis dhe avitaminosis dhe të sigurojë veprimin e bën të dalë djersë dhe diuretik. Cloudberry - përdorimi. Kur çrregullime metabolike, gjakderdhje të brendshme, edemë, diarre, përdhes, cystitis përdorur barishte lë infuzion. Berry trajtojnë beriberi dhe përdoret si një ftohje të ftohtë. Medikamente. Infuzion i lë cloudberry mbledhje me cystitis.

Merrni një lugë gjelle e xhamit të para oblyyte me ujë të valë. Vessel infuzion mundësisht të përfundojë, atëherë tridhjetë minuta tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Pini para se të hahet një filxhan çerek 4 herë në ditë. Cloudberry - contraindications. Medicinale mbledhje cloudberry bimë kundërindikuar në komponente tepër i ndjeshëm bimore.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!