Fara karrota bimore


Përdorni karrota, duket se ka më shumë se 2 mijë vjet. Konfirmon gërmime Ky supozim arkeologjike të bëra nga ana e tyre në pjesë të ndryshme të Tokës. Për shembull, në Zvicër, në Bernë, grumbujt e ndërtesave të vjetra në fosilet janë gjetur eshtrat e karrota. Gërmimet stabia, Herculaneum dhe Pompei, i varrosur nën lavë të vullkanit Vesuvius në '79 para Krishtit. d .. image trarëve janë gjetur në muret e karrota ndërtesave të lashta në këto qytete. Root ajo u përdorën për ushqim dhe farës Aeskulapiusit e Greqisë së lashtë e përdorur për të trajtuar sëmundje të mushkërive. Në Romën e lashtë, karrota gëzuar edhe popullaritet të madh.

Në nder të poetëve të perimeve krijuar traktet e madhe dhe e bëri odes të përfitojnë bimët. Ata e quajtën mbretëreshën e perimeve. Në mesjetë, karrota e përhapur dhe është përdorur në Evropë, dhe nga aty u soll në Zelandën e Re, Australi dhe Amerikë. Nga karrota mesdhetar arriti Dnieper, Detin e Zi, dhe pastaj, në 14 -. 15 në, Little - dhe u përhap gradualisht në Rusi. Përshkrim. Kjo barishte dyvjeçar. Ajo i përket ombrellën e familjes. Fara karrota (perime) ka thickened rrënjë me mish të gjitha llojet e formave, ngjyrave dhe madhësive. Në vitin e parë nga vegjetacioni bimor farë zhvillon rozetë e lë basal me dy - ose tri herë pjatë pendor dhe rrënjët shijshëm, të cilat grumbullohen dhe komponentët themelore ushqyese dhe medicinale.


Nëse bimët e rrënjë bimore pranverën e ardhshme, ajo rritet branched, të fortë, të butë rrjedh me gjethe detyrë formë që basal (lulëzuar shoots në formën e një çadër) për kë dhe fara pjekur. Rrënja e bimës është e trashë, vertikale, me mish, shumë e shkurtër, ngrënshëm, të verdhë ose të kuqe - kafe në ngjyrë, piqen në gusht-shtator. Rrjedh farë karrota bimë të qetë, të rrumbullt, i vetmuar, në krye të grooved, të degëzuar nga mesi, i përafërt - flokë, dhe 100 cm në lartësi.
Në vitin e dytë të jetës rritet tufë lulesh - Cyme me shumë dritë.

Lule përbëhet nga dhëmbëve slabozametnyh e hi, 5 stamens, pistils dhe 5 petals bardhë. Frutat dvusemyanki, ovale me shpohet, ribbed. Blooms farë karrota në qershor-korrik. Karotë Wild Wild thjeshtë në të cilën besohet të ketë ndodhur karrota perime ndryshon kulturore fusiform, i hollë, rrënjë zakonisht bardha. Shpërndarja b. Bimore është kultivuar gjatë gjithë kulture karrota si foragjere dhe perimeve. Ngjyra e bimëve rrënjë katër lloje të karrota, të verdhë, antotsianove, portokalli dhe të bardhë. Fokusi kryesor për një kulturë të karrota konsiderohet Afganistanin. Metodat e kultivimin e karrota kërkojnë zemlepashestva lartë kulturën, teknikat e pajtueshmërisë teknologjisë zonale bujqësore zhvilluar për kulturat e kultivuara.

Ajo rritet edhe në të lirshme, tokë pjellore me reagim pak acid apo neutrale. Farat e bimëve përsëri pas 2,5 javë pas mbjellje. Metoda e mbjelljes shirokorjadnyj, me aisles e 45 cm ose dy-line, shirit. Kujdesi për mbjellje është hoeing midis rreshtave, hedh lëng në rreshta. Prokurimi i lëndëve të para. Në mjekësi janë perime rrënjë. Mbajtur ata në ruajtje, peresharovuyuchy rërë. Me ruajtje të mirë ata nuk do të humbasin pronat e tyre shëruese. Për të përgatitur drogën përdorur dhe fara të cilat janë të drogës "daukaryn." Përbërja kimike. Carotenoids farë karrota vendosur, bimor, carotenes, Lycopene, fitofluen; vitamina B1, B2, acid Askorbik dhe Pantothenic dhe madje antotsyanidiny, umbelliferone, flavonoids, vajra esenciale dhe yndyrore, sheqerit dhe substancave të tjera.

Farat përmbajnë vaj esencial, i përbërë nga: limonene, pinene, heranyl - acetat, cineol, tsytronelol, geraniol, caryophyllene, citral, daukol, karotol, dipenten, tsimol, dhe asarone bizabolen. Efektet në trup, të përdorur në mjekësi. Lëng karrota e tij, merret me stomak bosh, të ketë një efekt të butë laksativ, duke e bërë përdorimin e tyre për kapsllëk dhe hemorroide. Si multivitamin farë karotë bimë është përdorur gjerësisht për parandalimin dhe trajtimin e hipo - dhe avitaminosis, të ushqyerit, anemi. Ajo është përdorur në të ushqyerit klinike në sëmundje të mëlçisë, kardio - vaskulare dhe enterit.

Zbuluar kohët e fundit pronat e fara karrota për të parandaluar shtatzëninë, për shkak të ndërprerjes së implementimit për shkak të ndryshimeve në nivelet e hormoneve. Lëng karrote është e dobishme për fëmijët. Flokëkuq kanë një efekt pozitiv mbi organeve të tretjes, kjo ndikon pozitivisht pacientët me pamjaftueshmëri kronike koronare me simptomat e angina. Lëng i healers farë karotë për pacientët me dëmtim të veshkave. Një përzierje e karotave me mjaltit dobishme në sëmundjet e traktit respirator sipërme. Dhe shtimi më interesante për këtë fakt që në karrota, si dhe në hudhër dhe qepë, e plotë - të plotë e të paqëndrueshme, edhe pse është pa erë. Por më tepër përtyp një copë karotë të numrit të baktereve në gojë shpejt ulur.

Karrota tregon efektet antihelminthic, pinworms drives dhe aktivizon prodhimin e qumeshtit në gratë pleqsh. Lëng karrote shërojnë plagët dhe djegiet. Përgatitja dhe përdorimi i farës së karrota duhet të jetë e kombinuar me futje e yndyrës, sepse një nga komponentët më të rëndësishëm të karrota, carotene është zhytur vetëm në kontakt me yndyrë. Forcimi enët e gjakut dhe vizion duke promovuar gjak normal, karrota edhe produkt i domosdoshëm në dietën e pacientëve me diabet mellitus. Në mjekësinë popullore, bimë të egra karrota është pjekur dhe pini me sëmundje të mëlçisë, verdhëz; zërë rrënjë në gastrit; lëng pije nga kapsllëk; integruar farë karrota vënë një tumor; rrënjë - nga anemia.

Root 2 vite më verdhëz karotë farë të hahet; zierje e lë të karrota pije me mëlçinë dhe veshkat; rrënjët dhe gjethet - në ekzemë fëmijëve dhe diatez. Flokëkuq janë përdorur në humbjen totale të fuqisë dhe anemi. Për të reduktuar aciditetin e stomakut që të hani karrota të freskëta ushqimore ose lëng karrote. Karrota dhe lakër me Kastrati dëshirueshme që të përdorin për sëmundjet e ftohjet, çrregullime të traktit digjestiv, për të parandaluar dhe trajtuar trashje, dhe madje edhe me impotencë. Karrota të freskëta imët hekura dhe të aplikoni në lëkurën pasi djegiet, ngrirja, plagët, ulcerat. Ju mund të lani lëng plagë karrota.

Kjo çon në një rënie në inflamacion, dhimbje e shurdhër, ndihmon pastruar fushën e plehut organik, stimulon shërimin. C