Karotë egra bimore


Përshkrim. Karotë Wild (rrepë verdhë) - barishte dyvjeçar. Ajo i përket ombrellën e familjes. Root bardhë, i hollë, i gjatë, fusiform. Në vitin e parë të formuar gropë dy herë apo tri herë-pendor lë, e vitit 2 - rreth një metër i gjatë burimore. Stem lartë degëzuar ose të thjeshtë, leshtë-flokë, grooved gjatësor. Leaf formë - trekëndësh. Lule Staminate janë pjesë e një pjese biseksual. Lulet janë të bardha, të vogla dhe të rregulluar në një tufë lulesh të sheshtë dhe të gjerë - një ombrellë komplekse. Cadra bimë pas lulëzuar përbërë. Frutat janë eliptike, e përbërë nga 2 - x poluplodykov, me katër brinjë.

Lule në qershor-korrik. Frutat piqen në gusht. Në verior një muaj më vonë. Ju duhet të jetë në gjendje të dallojë karrota egra, mos e ngatërruar atë me bimë të tjera të ombrellën familjare, ndër të cilat ka helmues. Shenjë është prania e luleve të egra karrota të bardhë - dhe madje edhe vjollcë-zi. Një tjetër tipar karakteristik - ribbed fruta. Forma kulturore të karrota të egra të bashkuar nën emrin e farës së karrota apo perime. Shpërndarja. E përhapur në Evropë dhe Azi. Bimë rritet karrota të egra në vende zhavorr, shumë të lira, në shpatet, livadhet e Badlands dhe rrugëve, skajet e fusha, kopshte perimesh, livadhe të thata, në mesin e shkurre në skërkat e rajoneve të Moskës dhe Smolensk të Krimesë, Kazakistani dhe astrakan zonë.


Fara të egra karrota janë të përhapur nga mbjelljen e tyre në tokë. Çorape. Me qëllim të trajtimit duke përdorur rrjedhin dhe fara e karrota egra. Rrjedh rezervave gjatë lulëzuar. Farërat e karrota egra grumbullojnë në shtator, para pjekjes së plotë dhe të thata nën një tendë në hijet, shpërndajnë një shtresë e hollë nga era në një vend të mbyllur. Raft Jeta - 36 muaj. Përbërja kimike. Të gjitha pjesët e bimës janë të pranishëm vaj esencial, i cili i jep një erë. Përveç kësaj, fruta rafte vaj yndyror, dhe më shumë flavonoids. Pronat farmakologjike. Wild Karrota është një diuretik, choleretic, qetësues, antibacterial, veprim antispasmodic.

Mjekësi e aplikimit. Përgatitjet e bëra nga karrota të egra, të aftë për shpërndarjen kripë. Për këtë arsye, fara e egër karrota paraqesë në bimëve mjekësore që përdorin në trajtimin e gurëve në veshka dhe sidomos fshikëzës dhe veshkat. Aplikoni për guri veshkave dhe sëmundjeve gur tëmthi, dyskinesia tëmth, pielonefrit calculous akut dhe subakut dhe cholecystitis. Lëng karrota - një dietë e mirë, dhe agjent vitaminë tonik. Lëng karrote është dhënë për fëmijët me anemi si laksativ i butë. Lëng të freskët pije në fyt me proceset inflamatore, smeared gojën në fëmijët me mëllenjë.

Fresh karrota integruar aplikuar për të chilblain, djegiet, plagët, ulcerat dhe lëkurës përflakur. Mjekësisë tradicionale rekomandon që të gjithë të egra bimore vlim karrota dhe pini me mëlçinë dhe verdhëz. Root marrë gastrit, integruar karrota taksë lëng tumor pije nga kapsllëk, rrënjë - nga anemia, fruta verdhëz përdorur. Infuzion i farave të egra karrota janë përdorur gjerësisht si një diuretik për gurët në veshka, ajo është e rekomanduar për mbajtjen urinar, inflamacion të traktit urinar. Bimët supë, infuzion me ujë, pluhur i farave të përmirësuar tretje është e mirë e shijshme, anthelmintic, agjent carminative.

Ata janë përdorur për fryrje, inflamacion fshikëz e tëmthit, bile - sëmundje guri (pluhur me një majë e farërave larë poshtë me supë, ujë, përdorni 3 vjet në ditë para ushqimit.). Agjentët farmakologjike. Përgatitjet e fara e bimëve të egra karrota kanë aftësinë për të shpërndarë minerale. Farat e bimëve janë pjesë e drogës "Urolesan." Ajo është bërë obligim për gur tëmthi dhe guri veshkave sëmundje, pielonefrit akut dhe holetsisititah. Për të njëjtën arsye mjekësi popullore përdor ekstrakte ujore të farave. Fara e karrota gatuar drogës "daukaryn", e cila tregon efektin antispasmodic dhe dilates enët koronare.

Ajo është bërë obligim për pamjaftueshmëri koronare dhe arteryoskleroze. Medikamente. Infuzion i farave. 250 ml. zaparte ujë të valë 2 h. l. fara të egra karrota dhe thith kapakun në për 5 minuta. Pini infuzion me ujë në gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës - brenda 2 gota. Infuzion i farave të egra karrota në
hipertensionit. Pour 1 litër ujë të 5 të valë. l. (50 g) fara dhe vendi në 12:00 në të nxehtit e përfundoi. Pastaj të filtruar. Pini 1 gotë 3 -. 4 vjet Per dite. Zierje e fara ose pjesët ajrore. 1 tbsp. l. lëndëve të para për një çerek litër ujë, vlim për 1 min., thith 2 h., filtruar para përdorimit, përdorimin e 1 rr.

l. gota deri 3 g. në ditë para ushqimit. Në kancer gastrik. Gjethet e freskëta të melchennye egër karrota përherë të bashkangjisë në ulçerë kalbur kanceroze, që ndan. Lahen këto lëng ulcerat dhe zierje e gjethet e bimëve. Kur kanceri i lëkurës. Shumë herë në ditë locion me lëng karrote egër. Dhe përveç kësaj, pija e tij është 1 h. L. 3 - 4 vjet në ditë.. Kur sëmundja e veshkave guri. Gjatë natës, 250 ml. oblyyte ujë të valë 1 tbsp. l. farë. Insistojnë mëngjes. Në mëngjes të ngrohtë deri dhe pije të nxehtë 3 vite. Qelqi në ditë. Besoni - të shpërndajë gurë dhe rërë vijnë. Fara pluhur e karrota egër me dispepsi dhe si vitrohinnoho. 1 gram fara karrota pluhur për pritjen 3 vjet.

ditë. Përveç kësaj, karrota ka një reputacion të mirë si një qetësues dhe tonik. Për këtë pini lëng e saj, çaj ose llapa. Çaj karrota. 2 h. L. Lëndë e parë (përzierja e rrënjëve të thata e karrota, frutave dhe gjetheve apo marrë veç e veç) pour 1/4 litra ujë të valë dhe të lejohet të qëndrojë për 5 minuta.
Pije çaj sips gjatë gjithë ditës. Recommended 1/4 - 1/2 litra në ditë. Contraindications. Efektet anësore të barnave janë të mundshme vetëm në mbidozë shumë të lartë për shkak të karotatoksina tepërt poliina dhe provitamin A.