Bimë qumështore Marsh


Në Euphorbia gjini se njëqind lloje të bimëve, duke përfshirë banorët e nxehtë gjysmë dhe banorët e zonave me një klimë të butë. Në Rusi, ju mund të gjeni më shumë se 150 lloje të ndryshme të qumështore. Ata kanë veti të ngjashme medicinale dhe jashtë shumë të ngjashme. Llojet më të zakonshme të rryellit qumështore është e lartë, moçal qumështore, qumështore dhe qumështore prutevidnyy kiparisovidnoho. Përshkrimi i uzinës. Marsh qumështore - një bimë barishtore shumëvjeçare e 0,4-0,9 m në lartësi me i drejte apo rrjedh oblystvlenyyu dendur. Gjethet janë të zgjatur - heshtak, alternativ. Lule pa Perianth grupe të kombinuara në inflorescences umbellate. Lule moçal qumështore të përbëhet nga një lule pistilit dhe disa tychynkovyh dhe janë të rrethuar nga një mjaft të mëdha, të verdhë - gjelbër bracts.

Fruta - kuti. Blooms bimore nga qershori deri në gusht. Shpërndarja. Qumështore Medicinale bimë rritet në kënetë livadhe me lagështi dhe korije. Gjendet kryesisht në Kaukaz, Bjellorusia, Moldavia, Siberi Perëndimore, Ukraina, të shpërndara në pjesën evropiane të Rusisë. Çorape. Për të përgatitur ilaçe latex korrur dhe pjesë ajrore të bimëve (lule, gjethe, rrjedh). Rezervave Grass lulëzuar Marsh qumështore. Zakonisht ajo është përdorur i freskët, por mund të tharjes, të cilat nuk përhap barin në një shtresë të vetme në hije nën një kulm. Në kthesën e rrjedh e bimëve që shërbejnë latex bardhë.


Të jenë të kujdesshëm me të. Veshin doreza gome. Juice - helmues! Përbërja kimike. Nuk kuptohet. Është e njohur se moçal qumështore vendosur rrëshirë, latex kaustike, metil ester acid dilaktoforbievoy, gome, taninet, pihenol diterpenoid, acide yndyrore të larta, flavonoids hyperin, limoni, tartaric, sucinik, malik, purpur, forbievuyu, fenolkarbonovye acid francez, kaempferol, quercetin, izomiritsetin, mirytsetyn, hyperin, stennozid. Fara gjeti tihlinovaya, rytsynolevaya dhe eleomarharinovaya acide yndyrore dhe vaj yndyror. Veprim farmakologjik. Marsh diuretik ekspozitë qumështore, laksativ, antihelminthic, bën të dalë djersë, analgjezik, të vjella, të shkëputur dhe efektet nxitëse.

Aplikimi. Marsh qumështore sepse asnjë shqyrtim, gjeti aplikim vetëm në mjekësinë popullore. Në doza të vogla të ekstraktit të ujshëm të pjesëve ajrore qumështore është përdorur për rrufë të stomakut dhe si laksativ, diuretik, antihelminthic dhe ilaç për të vjellë. Lëng i holluar thatë, latex freskët qumështore dhe ekstrakt nga pjesët ajrore janë përdorur si ilaç i jashtëm kozmetike për heqjen lythat, drithërat, Freckles, spote në fytyrën e tij kur pushimit. Pasi qumështore infuzion ujë përdoret kafshon e qenve tërbuar. Medikamente. Infuzion diuretik. 200 ml ujë të derdh një përzierje prej 4 g thatë, 6 gram të bimëve të freskëta dhe 2 gram rrënjët e bimëve Kënetës qumështore.

Merrni 1 tbsp. l. 2 - 4 g në ditë.. Për të reduktuar efektet anësore të bimëve (diarre, të vjella) zierje përgatitur duke përdorur 3 g. Nga të ujit dhe më shumë në zjarr të qetë në vlim 1 / 03:00. Për trajtimin e tërbimit qenit. Metoda e parë e trajtimit sugjeron që ju të merrni ca grushte pak e freskët rrënjët larë moçal rryellit nevojës për kile në një mortajë, pastaj të vënë në një tenxhere balte dhe të mbuluar me ujë, dhe pastaj të mbyllë tenxhere kapak, e vënë në të nxehtit e parë, dhe pastaj për në zjarr derisa Rrënjët nuk vyvarytsya. Pas 24 orësh, filtër të ujit dhe le të durueshëm agjëruar çdo 3 ditë 1 tbsp.


l. Çdo mjekim në pacientët shfaqen të përzier, të vjella, dhimbje stomaku. Kjo është normale. Rrënjët përsëri të mbuluar me ujë, vlim përsëri, dhe ky ujë do të bëjë që ju të ekstrakt locion për plagët e kafshuar që duhet për të vënë 3 g. Per dite. Metoda e dytë e marrjes dhe trajtimi i tërbimi eshte si vijon. Fresh qumështore rrënjët moçal prerë në copa, pastaj të vënë ato në një tenxhere balte, të mbuluar që Apliko balta ose brumë, dhe vendin e tenxhere në protoplenu furrë ku ajo duhet të gjendet sa kohë që avullohet uji nëpër muret e tenxhere në pothuajse gjysmën e dhe pastaj të filtruar atë dhe le të pijë për të pacientit.

Kjo pije me stomak bosh duhet të jetë 1/2 c. l. Çdo pranim pacienti do të shfaqet përzier dhe të vjella që çdo ditë do të kuruar të gjitha më i dobët dhe zhduket tërësisht herë pacienti është shëruar. Pas 7 ditëve të trajtimit duhet të përsëritet përsëri, dhe në qoftë se pacienti brenda 3 ditësh të trajtimit nuk do të ndodhin të përzier, kjo do të thotë se ai është plotësisht i shëndetshëm. Trajtimi i kancerit të organeve të brendshme. Për trajtimin e kancereve të organeve të brendshme të përgatisë një zierje e lulesh dhe rrenjet. 20 gram dhe 10 gram lule shuar në pluhur të thatë ose melchennyh rrënjët e freskëta të vë në një tenxhere balte mbi këtë parim: fund e lule, rrënjë kati i lartë ka vënë 800 gram djathë të freskët, tenxhere të ngushtë kapak, ajo shtresë obmazhte nga balta dhe vend për 6 orë .

protoplenu në furrë. Pas tenxhere të ftohtë balte rezultuar lëngshme duhet të derdhur në enët e cekët. Droga pritjes fillojë me 1 pikë 3 d Një ditë dhe për të sjellë në 15 -. 20 pika për pritjen, duke shtuar çdo ditë vetëm 1 pikë. Ilaçe të përgatitura të lajë poshtë 1/4 litra hirrë të freskët që ka qenë i përzier me ndonjë numër të vogël të papërpunuar rezervuarit brewed me mjaltë. Trajtimi i kancerit të jashtëm. Për trajtim vaj, në fakt e bëra nga bimët e shtrydhur lëng të përzier me djathë të freskët. 1 tbsp. l. lëng i mirë përzier me 3 tbsp. l. djathë, dhe në masë rezulton është vendosur mbi faqen plagë, duke mbuluar leckë e saj dhe të lënë për një orë - dy deri ndjenja një ndjesi djegie.

Pastaj për të pastruar sipërfaqen e këtij vaji vënë djathë të freskët dhe të lënë trajtim vaj tjetër. Përdorni krem ​​dy herë në ditë. Së bashku me trajtim të jashtëm duhet të jetë kryer dhe trajtimit të brendshëm për këtë rënie, përdorni 1 g në ditë, nga 1 dhe duke shtuar çdo dy ditë -. Një rënie, duke sjellë mirëpritur deri në 10 - 15 pika në një kohë. Contraindications. Spurges përdorim të brendshëm si një bimë helmuese është e mundur vetëm në konsultim me mjekun tuaj. Përdorimi i jashtëm qumështore aq e rrezikshme sa brenda sa ajo kërkon kujdes, sepse ekspozimi bimët latex dhe madje moçal infuzion qumështore zgjatur shkakton inflamacion të rëndë të lëkurës.

Përveç kësaj, reagimet e mundshme alergjike.