Canadian melkolepestnik bimore


Përshkrimi i uzinës. Canadian Melkolepestnik (Herniaria, bar pochechuyny) - barishte vjetore, farë e keqe 0,30-1,60 m në lartësi. Bimore Melkolepestnik kanadez atribuohet familjes Compositae. Stem - rrumbullakosura, i drejtë, jo të degëzuar, oblistvlen dendur. Gjethet janë të theksuar, lineare, ciliate mbi edges. Lule margjinale janë të ngushta, kallam, bardha, e mesme - me tuba, të verdhë, të mbledhura në tufë lulesh të vogël shportë që formojnë panicles ngushta tufë lulesh. Ajo lule në korrik dhe gusht. Shpërndarja. Homeland melkolepestnyka - Amerika e Veriut. Melkolepestnik u soll në Evropë nga Kanada në shekullin e 17.

dhe u përhap shpejt në Evropë dhe Azi në sajë të numrit jashtëzakonisht të madh të farërave nga çdo bimë dhe thjeshtësinë e saj të mahnitshme. Sot ndodh pothuajse të gjithë. Ajo rritet në fushat, brigjet e liqeneve dhe lumenjve, tokë ranore e materialit të huaj në terren, në kopshte, pemishte dhe zjarreve të pyjeve. Çorape. Mbledhja dhe herbs korrje (pa trashë rrjedh pjesë) të kryejë gjatë bimëve lulëzuar në mesin e verës, pra nga qershori deri në shtator. Barishtore rrjedh e bimëve të rinj janë të prerë lart mbi tokë në një lartësi prej 10 - 15 cm, thur në bunches dhe ul receptorin e telefonit të thatë.
Në impiantet e mëdha Pritini vetëm në krye të degëve.


Përbërja kimike. Struktura përbëhet nga bimëve - vaj esencial (Limonene, terpineol dhe aldehide), taninet, flavonoids dhe choline. Efektet në trup. Bimore ka efekt anti-inflamator, astringent dhe efektive hemostatic dhe rrit rritjen e flokëve. Aplikimi. Mjekësisë tradicionale përdor Melkolepestnik vetëm nga shekulli i 18, si fixes (të diarre) dhe shtrëngues. Nga melkolepestnyka papërpunuara përgatisë drogë kanadez - ekstrakt dhe tretësirë. Infuzion i bimëve përdoret si një mjet për të enshrining në diarre. Infuzion tretësirë ​​dhe është përdorur si një agjent hemostatik në zorrëve, mushkërive, dentare, hundës, menstruale, fisnor dhe gjakderdhje hemorrhoidal.

Agjentët farmakologjike. Tretësirë ​​«Erigeron canadensis» përgatitur fllad me bimë të lulëzuar dhe të rekomanduara hollime gjakderdhje mitrës dhe të veshkave. Medikamente. Tea me melkolepestnyka e diarre. 1 orë të plotë. L. bar derdh 0,25 litra ujë të valë dhe pas 10 min. filtër. Nëse është e nevojshme, ngadalë pini çaj është numër 2 -. 3 g në ditë. Nëse ajo që bimët mund të përdorni të njëjtën veprim - Potentilla ngritur ose boronica të thata normale. Infuzion me hemorroide, zorrëve, mushkërive, dentare dhe nosebleeds. 1 tbsp. l. Bimët Gras melkolepestnyka kanadez derdh një gotë me ujë të zier fllad, thith një orë në një enë të mbyllur.

Dhe pastaj ju mund të marrë prej 3 deri 6 herë në ditë për 1 qind. l. Në prostatitis kronike. E njëjta infuzion të marrë 2 lugë. l. 3 - 4 vjet në ditë.. Tretësirë ​​melkolepestnyka Kanada me humbjen e flokëve. 10 pika tretësirë ​​të holluar një gjysmë gotë me ujë dhe këtë zgjidhje çdo natë fshij në rrënjët e flokëve. Për më të madhe të flokëve efekt pije ujë dhe një tretësirë. Contraindications. Nuk u gjet. Ndiqni dozen!