Plant Woodruff aromatik


Përshkrimi i uzinës. Barishte gjithëvjetor me kacavjerrës shkurre, rhizome të gjatë hollë. Ajo i takon familjes së Marin. Rrjedh i drejtë, padegezuar, katërkëndësh të vendosura në whorls e lë (katër). Gjethet më të ulëta të përafërt, ovate, e sipërme - qetë, linear, 1 - 2 mm e gjerë dhe 1 - 5 cm të gjata. Paniculate tufë lulesh, apikal. Lule pothuajse sessile, zbehtë rozë ose të bardhë, 3-4,5 mm i gjatë me katër hapur blades Corolla. Woodruff blooms aromatik në gusht. Frutat me shpohet tëri, të vogla, piqen në gusht-shtator. Shpërndarja. Woodruff bimore aromatik gjenden në pjesën evropiane të CIS me përjashtim të zonave veriore në Sayan, Azinë Qendrore, Altai dhe Lindjen e Largët.

Ajo rritet në hije, me lagështi qumeshtit, halore-qumeshtit dhe pyjeve gjetherënës. Kjo është një zonë e ëmbël Udraf. Photo Woodruff aromatik. Çorape. Në mjekësinë popullore është zbatuar pjesë aboveground të bimës që është korrur gjatë lulëzuar të Woodruff aromatik. Pas vjeljes, bimët e lidhur tufa dhe të thata në një zonë të ventiluar. Ata pastaj u ndanë në copa dhe dyqan në një bankat e mbyllur fort. Përbërja kimike. Herb Woodruff aromatik përfundon coumarins, glycoside asperulozid, vajra esenciale, alkaloide, rutin, rrëshirë, taninet dhe substancave të hidhura. Pronat farmakologjike.


Përgatitjet e bëra nga barishte aromatik Udraf shfaqje plagë shëruese, bën të dalë djersë efekt, diuretik, por edhe rregullojnë metabolizmin e trupit. Aplikimi. Woodruff sëmundjet e zemrës kurë aromatik dhe të gjitha llojet e hydrocephalus. Dhe ajo ndryshon karakterin e një personi për më mirë. Nëse një person është i keq, inflamatore ose irrituese të lejuar për të pirë në një bosh çerek stomak bimëve litër infuzion, por që pijanec nuk e dinte se ky ilaç, karakteri i tij shpejt të ndryshojë për më mirë. Mjekësisë tradicionale përdor bimë barishte Kaukazit, si një tretësirë ​​për të trajtuar sëmundje të ndryshme të fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, zemrës, enterocolitis akute, diarre, si një diuretik dhe si një mjet që përmirëson metabolizmin.

Mjekësisë tradicionale përdor Udraf Bullgaria pagjumësi aromatik, dhimbje barku zorrëve, dysmenorrhea, kriza histerike, verdhëz dhe sëmundje të mëlçisë. Ata besojnë se ajo siguron një efekt bën të dalë djersë dhe diuretik tendencë për formimin e rërë dhe gurë në fshikëz dhe në hidropizi. Ku mund të blej Udraf aromatik barishte? Unë nuk mund të jap një përgjigje të saktë për këtë pyetje. Medikamente. Infuzion. Infuzion është përgatitur bazuar në raportin e 01:30 nga rregullat e përgjithshme të së përgatitjes së drogës. Tretësirë ​​për të trajtuar palpitations. 10 - 15 gram gjethe të thata e sipërme dhe lule derdh 500 ml vodka, holluar dy pjesë ujë, të lënë për 2 ditë.

Pije infuzion 3 p. Dita 1 tbsp. l. Gjatë trajtimit, të heqë dorë peshk, mish, kripë dhe ushqime të kripura. Trajtimi vazhdoi për 5 ditë, pastaj të marrë një pushim për 10 ditë, gjatë të cilave çdo ditë hanë 1 qepë të madhe dhe gjatë ditës. Pas pushimit, trajtim zgjat për 10 ditë pa pushim. Infusion për trajtimin e hydrocephalus. 30 gram e imët melchennoy, bari i thatë derdh 400 ml ujë, të lejojë që të qëndrojë në të ftohtë në rreth 2 ditë. Infuzion filtruar, shtrydh mbetjeve dhe shtoni 50 ml vodka. Merrni 5 g. Per dite mbi 1/4 filxhan çaj. Infuzion. 2 h. L. melchennoy herbs Woodruff derdh një gotë me ujë të ftohtë, të lënë për 08:00, pini një ditë për disa qasje.

Gjatë trajtimit, të heqë dorë mish, peshk të gjitha kripur. Nëse të nesërmen në trajtimin e erë të urinës do të bëhet bar, trajtimi do të jetë i shpejtë dhe i suksesshëm, ndryshe - gjatë. Ne trajtimin e sulme nervor. Një e katërta e një litër ujë të nxehtë derdh 10 gram herbs freskëta Woodruff aromatik barishte dhe të lejojë që të qëndrojnë. Merrni 1 orë. L. 3 - 4 vjet në ditë.. Contraindications. Woodruff - një bimë helmuese, kështu që nuk e marrin drogë me vete gjatë shtatzënisë. Të jenë të kujdesshëm me të kur leukocytosis. Reaksionet alergjike janë të mundshme. Alexander