Bimore është një bimë shumëvjeçare daisy


Përshkrim daisies shumë vite. Daisy bimë shumëvjeçare (masochka, grykë, ngjyrë qiellor, lule sy) - Lartësia barishtore bimë e 0,15 m me një rhizome rrëshqanorët.
Kultivuar si dy vjet. Rhizome shkurtër. Gjethet janë të shtypur në tokë, apo flokë-gjëndrave-pubescent, edges dhëmbëzuar prapa - ovate, i zgjatur - ovate apo ovate - lopatchaste formojnë një rozetë. On pagjethe rrjedh rozë izoluar ose shporta të bardhë lule. Lule margjinale në një shportë të kuqe, rozë ose të bardhë, kallam, mesatare lule - të verdhë, me tuba-zile. Kone janë të vendosura në peduncles të shumta dhe për të arritur një diametër prej 3-8 cm.

Daisy blooms shumëvjeçare nga maji deri në gusht. Fruta - achene verdhë në 0,5 mm të gjata, fara që piqen në qershor. Shpërndarja e viteve të daisies. Daisy gjithëvjetor gjenden në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut. Në pjesën evropiane të jetesës egër. Ajo rritet në fushat me lagështirë, livadhe, pemishte, glades pyjore dhe parqeve periferike dhe pyje. Sukses rritet në të mirë-drenazhuar, tokë pjellore në hije të pjesshme apo në diell. Ajo është propaganduar nga ndarja në çdo kohë nga pranvera në vjeshtë mbjellje fara të freskëta ose në qershor-korrik. Daisy foto bimë shumëvjeçare.


Çorape daisies multi. Buds Harvest, gjethe, të cilat pas mbledhjes së ajrit të thata, nxitje herë pas here, ose në një tharëse në 25 - 30 ° C. Daisy shumë vite mund të mblidhni gjithë verës, por më aktiv një lëndë e parë, e cila është mbledhur në qershor-korrik. Sipas një legjende është më e mira për të mbledhur bimë - është në ditën e mes i verës (24 qershor). Material i gatshëm të papërpunuara përmban rreth 12 muaj. Përbërja kimike e daisies e shumë vite. Bimore përmban vaj esencial, inulin, sheqer, resins, acide organike (oxalic, tartaric, malic), saponins, i hidhur. Pronat medicinale e viteve të daisies.

Medicinale bimore daisy shumëvjeçare lehtëson kollën kollitje, rregullon metabolizmin e përgjithshëm, ka choleretic, që ul temperaturën, pastrues të butë, efekt analgjezik dhe ka një të mirë anti-inflamator pronave. Përdorimi i shumë-daisies. Mjekësi shkencor përdor daisies multi rrallë, edhe pse ajo pranon të efikasitetit për të mbështetur metabolizmin e përgjithshëm. Mjekësisë tradicionale në një infuzion ujor vlen daisies bari kollë, mëlçisë dhe si një "gjak-pastrimi" agjent për sëmundjet jo ngjitëse të lëkurës. Gjithashtu pini infuzion për të trajtuar ulcerat gjakderdhje të brendshme në duodenum dhe stomak.

Infuzion nga pamja e jashtme me ujë të bimëve në formën e fasha lokale, kremra, vaske përdoret për bruises, inflamacion i gjirit, zgjatura plagët shëruese, shkurtime, vlon dhe puçrra fytyre. Infuzion i luleve është përdorur si një anti-inflamator për sëmundjet e traktit respirator sipërme, kollë, ngjirurit e zërit. Medikamente daisies shumë vite. Infuzion. 2 h. L. Bimë bari daisies afatgjata (gjethe dhe lule) le të qëndrojë 2 -. 3 orë gota gjysmë e ujë të ftohtë zier. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë. Infuzion për përdorim të jashtëm. Infuzion për përdorim i ditës duhet të jetë dy herë më të forta.