Jonxhë bimë kulture


Përshkrim. Jonxhë kulture - një barishte gjithëvjetor me i ngritur shumta, katërkëndësh, të zhveshur ose pubescent rrjedh mbuluar me gjethe të dendura dhe të arrijnë 30-90 cm në lartësi. Top i degëzuar shumë rrjedh. Rhizome i trashë, i fuqishëm, thellësisht qëndron. Lë petiolate, kompleksi, alternative, trigjethësh, e tërë. Letër formë - eliptike, i zgjatur - obovate ose i zgjatur - pykë. Lulet janë të vogla, blu - vjollcë, flutur-tip, i mbledhur më 20 - 30 në dorë holovchatyye. Peduncles axillary, gjethet më të gjata. Furçë në formë koke, të trasha, me shumë lule 2 - 3 cm i gjatë.

Hi 0,5-0,6 cm tub i gjatë - gyp-formë, me flokë. Blooms bimore në qershor-korrik. Frutat - fasule spirale-plagë, rreth 0,6 cm në diametër, piqen në gusht-shtator. Jonxhë bimë kulture - lloj gjini e alfalfa bishtajor. Shpërndarja. Në kulture egra jonxhë është e zakonshme në Ballkan e Azinë e Vogël. Në kulturën dhe mënyrën se si pushtuese, bimë të përfaqësuara në mbarë botën. Bimë rritet në skajet, livadhe të thata, screes, në fushat, luginat e lumit, shpatet me bar në kullota dhe mbi zhavorr, një bimë shkurre-si - farë e keqe në kulturat dhe pranë tyre. Great rritet në hije të pjesshme apo në diell në ndonjë tokë, por preferon tokës thatë dhe të lehta.


Propaganduar e tij nga fara mbjellje për dimër apo pranverë. Para se fara mbjellje ngjyhet më parë në 00:00. Bishtajore të tjera, jonxhë - jo kulturë më të keq pochvouluchshayuschaya. Bakteret në rruzull saj rrënjë sukses të vonojë dhe të grumbulluar azotit atmosferik. Kur lërim jonxhë qëndron në mënyrën se si ajo shkon. Me këtë vend mbarësuese që të rritet jonxhë nuk mund të ndryshohen në '50, pa kompromentuar cilësinë dhe sasinë e lëndëve të para. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur pjesën ajrore të impiantit. Rezervave Grass lulëzuar dhe e tharë në ajër nën qepalla, shtrimin e një shtresë e hollë 3 - 5 cm.

Përbërja kimike. Jonxhë kulture përmban ketones, karbohidratet, vaj esencial, acide organike, steroid, triterpinoidy, alkaloide, vitamina C, K, D, E, B12, B1, B2, hlitsidy, acid Pantothenic, carotene, flavonoids, acide yndyrore të larta, anthocyanins. Në mësipërme terren pjesë - anthocyanins, vitaminë C, karbohidratet, tocopherols, carotene, catechins, acid phenolcarbonic. Pronat farmakologjike. Përgatitjet e bimëve bar zbulon diuretik, anti-diabetik dhe diuretik, plagë shëruese, antibacterial, efekt anti-inflamator dhe tonik. Ato ndikojnë pozitivisht në gjëndër tiroide, zorrë, stomak, përmirëson metabolizmin, rrit prodhimin e qumeshtit, dhe normalizuar gjendjen e sistemit të qarkullimit të gjakut, kolesterol më të ulët, të rritur nivelin e hemoglobinës në gjak.

Jonxhë përmban shumë elemente të rënda dhe pothuajse një gamë të plotë të vitaminave, në këtë mënyrë përmirëson të gjithë organizmin. Aplikimi. Jonxhë bar mund të rekomandojë njerëzve të dëmtuar, dhe për lehtësim dhimbje, si dhe?
? Tritium në dhimbje të zemrës, atherosclerosis, përdhes, artrit, për të ulur dhimbjen e reumatizma, muskujve spazma kur, gjatë mëlçisë dehje për të hequr toksina dhe kolesterol më të ulët. Jonxhë kulture përmirëson oreksin dhe ndihmon në nefrit, cystitis, sëmundje të fshikëzës, fytyre, kapsllëk, anemi, alergji, ulcerat në sistemin e tretjes, normalizes ekuilibrin e ujit, parandalon dëmtimit të dhëmbëve dhe largon urinës.

Lë pluhur jonxhë janë përdorur jashtë për tumoret malinje, si dhe shërimin plagë dhe shtrëngues, sidomos kur shkurtime. Gjethet janë përdorur si shërimin plagë dhe diuretik. Medikamente. Infuzion. 1/2 litër. zaparte ujë të valë 3 tbsp. l. melchennoy farë bimë barishte jonxhë, atëherë le të krijoj për 04:00 dhe filtër. Merrni 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan. Në diabetin dhe pankreatik mosfunksionim tiroide dhe gjëndra. 200 ml të valë Brew ujit 2 h. L. melchennoy bar jonxhë vazhdojë për të thirrur atë 1 / 02:00 dhe pini, pas ftohjes gjatë ditës.

Me diabet. Për të reduktuar sheqer në një 1: 1 ujë për të holluar lëng e alfalfa. Pini 1/3 filxhan holluar në lëng për 35 minuta përpara se të hahet. Supë. Gotë Oblyyte e ujit 1 tbsp. l. bar jonxhë. U ngrohur në një banjë me ujë për 10 minuta. Pas ftohjes, përdorni supë me Trichomonas coleitis për ujitje. Vetëm për përdorim të jashtëm. Përdorin gjethet pluhur ne formen e pluhurave ne tumoreve malinje. Tretësirë. 100 ml 40% alkool pour 1 tbsp. l. thatë kulture jonxhë bar. Insistojnë 2 javë më atë të ngrohtë. Merrni 30 minuta para ngrënies 10 pika. Në mungesë të qumështit në fëmijë në gji. 100 ml 40% alkool derdh 50 gram të freskëta të kënaqur herbs melchennoy.

Insistojnë në errësirë ​​për 2 javë, filtër. Marrë 10 pika tretësirë ​​me Luzernit (1: 1). Contraindications. Konsumi i tepruar i drogës jonxhë kulture stimulon zhvillimin e eritematoz sistemik lupus, zbatohen kur jonxhë nuk është i rekomanduar.