Mbjellje bimë liri


Përshkrim.

Farë liri (i rregullt) - një bimë barishtore vjetore deri në 60 cm në lartësi me se-meystva lnovyh. Ste-bel lart degëzuar, i hollë, i drejtë. Gjethet e tre damaret, alternativ, përballë, glabrous, uzkolan-tsetnye. Lulet janë të zbehtë-qëllim që, me 5 petals, të vetme, të rregulluar në një napivparasolky. Fruta - kuti e 10 fara të lehta me ngjyrë kafe. Farërat ngjyrë kafe, me shkëlqim, ASW-mo. Bimë është mbjellë blooms liri në qershor-gusht, fara e saj piqen në këtë kon-shtator.

Shpërndarja.

Liri e zakonshme në të egra është i panjohur. Li kulturor të ndarë në 3 grupe: lirit mezheumok, liri, liri.

Ai trung-viruetsya në Siberi, zonat jo-të zeza Ros-këto.

Çorape.

Droga e bëra nga fije liri se-myan. Ata mbledhin industriale-o-bom pas maturimit. Në praktikë popullore midi përdorimit tsyne farë bari bimët liri, të cilat marrin larg nga deri sa ajo lulëzon, dhe pastaj të thata Emrat-mënyra. Jeta raft e fara - 36 muaj.

Përbërja kimike.

Fara e bimës përmbajnë proteina, në masë yndyrë la, phytosterols, baltak heterozydiv tsianohennye substancë, lignans, qymyr-ujë, vitaminë A, flora analog-g estrogjenit hormon femra, acide organike.

Pronat farmakologjike.


Farërat të sigurojë një laksativ, anti-inflamator, veprim pro-volakivayuschee. Ato rregullojnë mo-rrahur dhe funksioni sekretor i zorrëve për shkak të th anti-inflamator dhe veprimit enveloping.

Vaj farë liri shërojnë plagët pasojë dei, rrit rigjenerimin e indeve, acide yndyrore të ulur nivelin e kolesterolit në gjak.

Aplikimi.

Fara li mbjella recommen-i ndrequr me mosfunksionim zorrës së trashë dhe kapsllëk kronik. Në një otva-ra janë përdorur për inflamacion të mukozës së zorrëve dhe stomakut nick, substancë baltak të mbuluara me një shtresë e hollë e mukozën e stomakut dhe të ushqimit, ujit, mbrojtjen e tyre nga kohë-Drazhenu.

Supë - një ilaç i mirë për helmim nga ushqimi, por edhe, si zbutës me një kollë e thatë dhe inflamacion të sistemit të frymëmarrjes.

Supë farë liri aplikuar jashtë në formën e angina në loskaniya, ajo është përdorur për bruises, kruarje të lëkurës, të mjekësisë i dhimbshëm.

Në pacientët me bimëve farë droga atherosclerosis rritur nivelin e fosfolipide, përmbajtjen e kolesterolit-uljen Rina.

Në praktikën e tradicionale barishte mjekësi farë ekstrakt liri është përdorur si një diuretik për veshkave dhe të rrugëve urinare-fshikëz.

Fresh fara grimcuar liri janë përdorur-për poultices furunku-Laizé si një mjet për përshpejtimin maturimin e-vlon.

Vaj liri është përdorur në dietë dietë-tion në pacientët me diabet Diaby, Vëllimi, me z shqetësuar metabolizmin yndyrë, hepatit dhe cerozë të mëlçisë.

Ka shumë e acideve yndyrore të pangopura, ata dhe numri minimal i kolesterolit-Rina. Vaj flaxseed OB ladaet choleretic dhe laksativ pronat. Ai përmirëson metabolizmin qelizor, ushqen trurin, ul kolesterolin, eliminon kapsllëk.

Vaj liri në imunitetin vyshaet, redukton reaksioneve alergjike, rekomandohet në trajtimin e astmës. Vaj ndihmon për të përmirësuar funksionin e veshkave, e përdorur në trajtimin e artritit, përmirëson vizion, zbut në situata të vështira, ndihmon me depresion, nxit formimin e spermës-o, përmirëson gjëndër veshkave.

Përdorimi i vajit e bën të qetë dhe të butë, rejuvenates lëkurës, duke i bërë ata të shëndetshëm dhe me shkëlqim dhe përmirëson strukturën e flokëve. Vaj ndihmon me blisters dhe djegie. Vaj flaxseed inhibon toksina pro-razovanie në trup. Përdorimi i li la ushqimit në masë zvogëlon rrezikun e pash.

Fara liri janë fara ziera në qumësht si një kompresë është përdorur për të trajtimin e pyatoch-nxit ato.

Medikamente.

Fara dhe vlon në Fu-runkuleze.

Fara Muzik liri, vendosni një qese garzë, Opus-tyti atë për 10 minuta. në ujë të nxehtë, dhe e nxehtë-tema bashkëngjitni për vendin e dhimbje-Term si një kompresë.

Infuzion si laksativ.

Z. Stuckey krijoj ujë të vluar 1 tbsp. l. farë liri dhe përfundoi, të lënë për 4-5 orë, jo në fund filtër. Merrni prej njëqind e-Kahn para gjumit. Infuzion është i kundërindikuar në Ho letsistite.

Infuzion si një diuretik.

Z. Stuckey krijoj ujë të vluar 1 tbsp. l. bimë të thatë bari farë liri. Insistojnë dhe pastaj filtruar. In-marrë 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë..

Infuzion i hemorroide.

Kupat vluar krijoj-ka 1 tbsp. l. bimët farë dhe të lënë për 2 - 03:00 dhe pastaj profiltruyte. Përdorni i enemas. Më 1 st Cleese marrë 50 ml infuzion.

Infuzion me kapsllëk.

Gotë të zier ujë të ftohtë-gjatë pour 2 - 3 orë L.. Li fara mbjellje dhe të lënë për 2 -. 3 orë Shpesh është llokoçis, tendosje është e nevojshme. Merrni në kohën e gjumit.

Supë me kapsllëk.

gotë e oblyyte ujë 2 h. l. farë liri dhe White-ngrohje për ngrohje të ulët për 10 min., atëherë tronditur 5 min., derdh me napë.
Merrni në një stomak bosh 0,5 gota.

Mukusit mjete si enveloping.

Gotë me ujë të zier të cilit mjerim-mbush 7 gram të lirit dhe të tronditur 15 min., Dhe hudhni me napë, shtrydh fara. Merrni 3 gota 0,25 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Përdorni vetëm fara mukozë CBE-zheprihotovlennuyu.

Supë ënjtje të fytyrës, ju thirri, sëmundje të veshkave dhe zemrën.

derdh një litër ujë 4 h. l valë. Li fara mbjellje dhe fluidized-tyti në flakë të ulët zjarr për 10-15 minuta. Mbylle enët, të përfundojë atë dhe orë kore-ivayte. Merrni 6-8 g. Per dite 0,5 gota çdo 2 h.

Supë me urolithiasis.

Hidh një gotë me ujë të vluar 1 orë. L. fara bimore dhe zierje për ngrohje të ulët për 15 minuta, pastaj të lënë për një tjetër 10 minuta dhe filtruar. Merrni 2 ditë rresht 0,5 gota çdo faqe-Thaya 2 h.

Vaj liri për qëllime medicinale duhet të përdoret brenda 2-3 muajve 2-3 g. Per ditor 1-2 tbsp. l.

Vaj liri është përdorur si një diuretik dhe të ulët-tion do të thotë për cholecystitis dhe vrer-nuk-guri sëmundjes 1 - 2. tbsp.

l.

Farë liri të naftës si laksativ e treguar për kronike kapsllëk 1-2 tbsp. l. brenda natës.

Fara liri në cosmetology.

Këmbë.

1 litër ujë të valë derdh 2 tbsp. l. bimët farë. Mbani këmbët tuaja në ujë të ngrohtë për 10 - 15 minuta. Ky dush pastron lëkurën, përmirëson falje krovoobra, lodhje.

Compress me fara liri në nën-mjekër të dyfishtë.

Farat e lirit çiban në qumësht. Gjumë Ne-ed për 30 minuta, të bëni një kompresë të nxehtë.

Maskë për lëkurë të thatë.

1/2 litër ujë të vluar derdh 2 tbsp. l. farë bimët farë liri. NASTA-ivayte derisa fara nuk bymehet. Maskë në fytyrë-kladyvayut ende të nxehtë, dhe pas 20 - 30 minuta, pije me ujë të ngrohtë.

Pastaj pije fytyrën tuaj me ujë të ftohtë.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "fara li" The - si vij-ing dhe zbutës brendshme dhe të jashtme për së-parkas.

Drogës "Linetol" - për trajtimin dhe parandalimin e aterosklerozës, jashtmi - me lezione rreze lëkurës, djegiet.

Drogës "linetolovaya 5% krem" - djegiet.

Contraindications.

Droga dhe fara liri nuk është e rekomanduar gjatë laktacionit dhe shtatzënisë.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!