Leeks qepë Plant


Përshkrim. Presh - perimet jeshile, dyvjeçar, të cilat janë rritur zakonisht si një vjetor, si në vitin e dytë ajo fillon në lulëzim dhe kryesisht humbet cilësitë e saj ushqyese dhe medicinale. Bimore takon familjes së qepë. Në qepë të para bimore vit, leeks krijon një rrënjë të fuqishme është e makinës me shumë fletë të gjata dhe të sheshta (60 cm) të bardhë të rreme, llambë pothuajse cilindrik (diametër 8 cm dhe gjatësi 12 cm), e cila kthehet në një dritë të rreme rrjedhin - e gjelbër ngjyra (deri në 80 cm në lartësi). Në vitin e dytë të jetës në bimët e prodhuara Arrow (lulëzuar rrjedh) deri në 2 metra në lartësi dhe fara.

Shigjetë kurorëzua me të madhe, ombrellë sferike; rozë Perianth ose të bardha, me një gjethe pak i përafërt. Temat stamens gjatë se perianth, tre - i veçantë, i brendshëm, me pjesën e mesme 2 p baza më e shkurtër.. Lulëzuar bimët janë të vogla, rozë, vjollcë - të kuqe ose të bardhë dhe i kuq, i mbledhur në ombrellë globulare tufë lulesh, e cila u mbyll fillimisht "mbuluar". Pllenim Kryqi. Farërat rrudhur, trekëndëshi, me ngjashmëri të qepëve farë. Ata mbajnë ngjashmëri e tyre për 48 muaj. Blooms bimore në qershor-korrik. Frutat piqen në gusht-shtator. Lë të rinj dhe burimore të bardhë leeks të rremë kanë pak të bukur - shije djegëse.


Shpërndarja. Kultivarëve pras edukuar nga speciet e egra të qepë, të përhapur në Iran, Angli jugore dhe Mesdhe. Aktualisht pras qepë është e përhapur, kryesisht - në Evropën Perëndimore. Në leeks rritur në të gjitha fushat e Hortikulturës. Ajo është rritur në diell të plotë në lagështi, tokën e pasur dhe të lirshme. Leeks Luke nuk janë toka të përshtatshme acid, ajo po kërkon që të plehrave azotike.
Reziston ngrirjes për të - 7 ° C pjekur bimëve leeks në tallash tyre izolimin apo torfe dhe tokëzimit të dimrit në dimër me dëborë në banda e mesme. Përkuluni përhapur nga fara mbjellje në muajin Mars në terren të hapur ose të fidanëve.

Çorape. Korrjes pras rreme kërcell. Vintage korrur në tetor dhe të mbetet në rrjeta apo kuti në bodrum. Për onions magazinimit dimrit mund të lidhin në tufa e 50 copa, pastaj përfundoj sakte në një thellësi vrimë prej 20 - 30 cm, sasi e vogël të pastër rërë apo kashte mbuluar në mënyrë që skajet e gjethet e qepëve ishin mbi sipërfaqen e tokës. Përbërja kimike. Bimore përmban kalcium, kalium, fosfor, hekur, magnez dhe squfur. Në pras është një vaj esencial, i cili përfshin proteina, squfur, vitamina - acid nikotine dhe Askorbik, carotene, riboflavin, thiamine. Pronat farmakologjike.

Pras përmirëson tretjen, rrit oreksin, përmirëson aktivitetin e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Kjo është një diuretik, të dobishme në përdhes, reumatizmi, trashje. Aplikimi. Qepë, leeks përdorura në pjekur, të ziera dhe të freskëta, dhe një zierje. Pras rrit sekretimin e stomakut lëng dhe pështymë, rrit oreksin, përmirëson fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë, rregullon peristaltikės. Ajo është përdorur në trashje, atherosclerosis, përdhes dhe ulcerat. Gjithashtu e dobishme në çrregullime metabolike bimore që lidhen me moshën e njeriut, dhe madje edhe për njerëzit që janë mbipeshë. Mjekësisë tradicionale përdor barin topically për të zbutur dhimbjen e stings bee ose mizat, dhe e rekomanduar për aplikim të vlon dhe plagët.

Është e dëshirueshme që të përdorin të sëmurë me poshtër, reumatizmi, përdhes, trashje dhe sëmundje të veshkave guri, fizik dhe lodhje mendore. Leeks paqëndrueshme të ndikojë negativisht streptokok, stafilokok, Mycobacterium tuberculosis, dizenteri, antraksi dhe të tjerët. Copë e leshit që u ngjyhet me lëng të freskët qepë, me një hundë të ftohtë varrosur në vesh apo në procesin inflamator. Kur inflamacion i gojës, fytit gojë shpëlarje fyt ose pini lëng të freskët, dhe kur procesi inflamator në mushkëri - thith avujt e saj. Kur ruajtjen pronat medicinale me lëng qepë reduktohet. Medikamente.

Supë. 100 ml ujë të valë i hedh 100 gram melchennoho leeks qepë, pastaj gatuaj atë për 3 minuta dhe të filtruar. Merrni një pastrues dritë natën. Contraindications. Pras Raw është i kundërindikuar për përdorim në inflamacion në duodenum dhe stomak.