Kulpër bimë vinohradnolistnyy


Përshkrim kulpër vynohradolystyy. Dikohrad, gjyshi curls borodavnyk, zhihuchka, zhihunets, zhihunek, Clematis këmbëngulës, Clematis vinohradnolistnyy - të gjitha këto emra i referohen vynohradolystyy kulpër (Clematis vitalba L.). Clematis vynohradolystyy - një pemë hardhi e deri në 10 m të gjatë me një rrjedhin ribbed nga familjare Ranunculaceae. Gjethet e bimëve ternate, petiolate, përballë, me gjethe shyrokolantsetni. Lulet janë të vogla, të bardhë, Perianth chetyrehlepestnym koronare, veshur me fibra bardhë. Pistils dhe stamens - një shumë. Të gjitha lulet janë të grupuara në inflorescences - mburoja. Fruta - mnohosemyanka ekip me arra rrafshuar.

Lulëzuar vinohradnolistnoho Clematis vërejtur në qershor-korrik. Kulpër bimë vinohradnolistnyy ka një shije të athët dhe erë të athët që shkakton lot dhe jargëzim. Dhe jo pa arsye, sepse ajo është një bimë helmuese. Clematis vynohradolystyy photo. Shpërndarja kulpër vynohradolystyy. Bimë është gjetur në Kaukaz, Krime, ku ajo rritet në pyje lymore, clearings, shpatet shkëmbore në fund të gryka, në mesin e shkurre, ndër shkëmbinj në shpatet e luginave të lumenjve. Si të rritet Clematis vynohradolystyy. Kulpër Riprodhimi vinohradnolistnoho mbajnë fara. Për ta bërë këtë, ata janë mbjellë në kuti ose tokë në pranverë.


Në vjeshtë të të njëjtit vit fidanëve të mbjella në tokë të jakës uritur rrënjë. Të jetë i durueshëm - bimët lulëzuar ndodh në 2 deri 3 orë. Kur mbjelljen e fidaneve në tokë i lidhur menjëherë për mbështetjen e tyre. Çdo pranverë kulpër tëharrje duhet të bëhen vynohradolystyy me heqjen e fidaneve të vjetra, loosening e tokës. Kujdesi për bimë kulpër vinohradnolistnyy jo i vështirë, sepse ajo acar, thatësira, jo duke kërkuar në tokë, në rritje të shpejtë, mbart tym dhe pluhur rezistente ndaj sëmundjeve dhe dëmtuesve. Bimët për dimër mund të ulen për tokë dhe të mbuluar letra për të mbrojtur nga ngrica. Prokurimi i lëndëve të para.

Materiale medicinale para janë me bar dhe lule (buds dhe gjethe). Gjethet janë korrur në verë, veshkat - në fillim të prillit. Pas mbledhjes lëndë e parë është e tharë në një ventiluar dhe të thatë kushte. Përbërja kimike e kulpër vynohradolystyy. Lulet dhe gjethet e bimëve përmbajnë klematitol dhe anemonol që shkaktojnë acarim dhe skuqje. Gjithashtu bimore përmban otihmasterin, glycoside klemantitin, Leontine, sitosterol, saponins dhe substancë dylli, vitaminë E, acid kafe, vaj esencial. Pronat medicinale dhe aplikimi i Clematis vynohradolystyy. Gjethe dhe lule Rast?
? Nha mjekësi popullore përdoret për të trajtuar dhimbjet e kokës si një ilaç djersitës, diuretik, laksativ, si i fortë, si dhe për trajtimin e tumoreve të kockave, sëmundje veneriane, ulcera në stomak dhe zgjebja.

Lë pluhur nevrikosur përshtatshme për trajtimin e ekzemë, zgjebes, herpes dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Bimë është përdorur në homeopati në trajtimin e malaries, konjuktivit dhe cystitis. Mjekësisë tradicionale përdor drogë brenda Clematis Bullgarisë vynohradolystyy në migrenë dhe Ulçera në stomak dhe jashtë - me inflamacion purulent të lëkurës. Infuzion i luleve dhe e lë duke marrë inflamacion të fshikëzës dhe orchitis. Buds alkoolat lë janë përdorur në adenoma e prostatës. Trajtimi kulpër vynohradolystyy. Infuzion i barit. 1 ch. L. herbs të thata melchennoy derdh 500 ml ujë të vluar, thith një orë, pastaj filtruar.

Merrni një filxhan çerek tri herë në ditë para ushqimit. E njëjta infuzion receta e bimëve përdoret për të zhytem lëkurën e prekur. Tretësirë ​​e kulpër vynohradolystyy. Hidh veshkë vodka (1:10) 14 ditë, mbani tretësirë ​​në një vend të ngrohtë, filtër. Përdorni mëngjes dhe natën pasi të hahet 10 pika. Infuzion të lë dhe lule. 1 tbsp. l. lule melchennyh dhe gjethe derdh 500 ml ujë të valë, thith 12 minuta, pastaj filtruar përmes garzë. Merrni 1 tbsp. l. katër herë në ditë. Contraindications. A nuk e thyejnë doza në përgatitjen e barnave. Alexander