Bimë Hazel në mjekësi - përdorimi i


Bimore është një lartësi shkurre kalter është 7 metra. Bimë lulëzim në prill, duke formuar një palë vathë multifloral. Fruta është një arrë me një predhë të dendur. Pronat medicinale kalter zakonisht i njohur për një kohë të gjatë dhe përdorur me sukses në mjekësinë popullore. Bush frut përmban proteina, minerale, të larta në vitaminë C, E, D, dhe vajra esenciale. Perberja kimike e vajit frutash është acide yndyrore të pangopura, që përdoren në trajtimin e aterosklerozës. Leh përmban tanin, dhe gjethet janë të pasura me acid Askorbik. Arra, leh dhe gjethet e kalter mjekëve popullore që përdoren për të trajtuar inflamacion i sistemit urogjenital, mëlçisë, veshkave, me peristaltikës ngadaltë, stomakut dembel.

Përdorim shumë efektive e drogës për të rritur tonin e venave lajthi dhe capillaries dhe për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e tyre. Është më mirë për të marrë të dini ju pastroj nga artikullin "mjekësi bimore kalter -. Përdorim, contraindications" Hazel - Aplikimi në sëmundje të ndryshme. Kalter Aplikimi për të trajtuar venat me variçe dhe ulcerat deje Në ditët e vjetër ky vaj i përgatitur. Mblidhni një palë vathë në të qartë, mot të thatë, e cila është 3 ditë. Një palë vathë qelqi përzierje një filxhan e gjysmë të naftës me arra lajthi apo arra pishe dhe Tomita në një banjë me ujë ose furrë 03:00. Pastaj shtrydh përsëri nxehet (jo të valë) dhe derdh një të pestën e qelqi i shkrirë beeswax natyrore dhe të gjitha përzierje mirë.


Përsëri, tendosje, pour përzierje në bankë, prisni derisa ajo fitilin poshtë. Lyej pacientët yndyrat venë, dhe nëse plagë, asgjësuar ato salcë. Pronat medicinale e kalter melhem për të ndihmuar në trajtimin e hemorroide, prostatës dhe erozioni i qafës së mitrës. Në këto raste, ju duhet të përdorni tampona ngjyhet në yndyrat. Hazel mjekësi përdoret për trajtimin e ulcerat trofike me venat me variçe të rënda. Për këtë skuqura pan arra kalter thatë 4 nucleolus dhe një bluaj mirë. Vlim hard-ziera dy vezë, hiqni yolks e tyre. Drain verdhat e nxehtë pan thatë dhe gjithashtu bluaj në një pluhur.

Të dy pluhur dhe përzierje përsëri të vënë poshtë Stupka druri. Në përzierje ftohur, shtoni gjysmë lugë çaji iodoform pluhur. Kjo masë, aplikoni një shtresë e hollë në hapësirën e dëmtuar në orë. Atëherë të mbuluar peshqir tuaj sterile dhe të aplikoni një fashë për dy ditë. Përsëriteni trajtim çdo dy ditë. Por, para se të aplikoni vaj erëkëndshëm mjekësor trajtuar ulcers me peroksid hidrogjeni. Trajtimi i semundjeve inflamatore e mëlçisë dhe veshkat 2 lugë gjethe lajthi derdh gjysmë litër ujë të valë. Insistojnë ato gjatë natës në një enë të mbyllur fort. Në tendosje në mëngjes. Tea lë Corylus avellana mund të pini gjithë ditën e 15 minuta para ngrënies.

Në vend që të lë në të njëjtën mënyrë që ju mund të përdorni arra copëtuar lëvozhgë. Për të pastruar sistemin urinar nga rërë dhe të rrezikshme të substancave Për këtë qëllim, të përgatitur ilaçe nga kalter me shumë të rinj, jo gjethe formuar ende. Bluaj lë të thata në një gjendje të pluhur. Hidh 2 tbsp. l. pluhur gjysmë litër ujë të zier dhe të lënë për një natë në një termos. Atëherë i tërë muaji, çdo ditë, pini një filxhan çerek e infuzion para çdo vakt. Trajtimi i polycystic, fryrje dhe për rritjen e qumështit të gjirit Në këto raste ju mund të ndihmojë pronat medicinale e gjethet e Corylus avellana.

Mblidhni ato në fillim të formimit të arra të gjelbër me arra përfundon fazën e nucleolus qumështi. E gjithë lënda e parë duhet të jetë tharë plotësisht dhe pres. Hidh 2 tbsp. l. duke rezultuar gjysmë të thatë të para një litër ujë të vluar dhe të lënë gjatë natës. Pini 2 lugë infuzion para ngrënies, tri herë në ditë. Trajtimi i kujdesit të lëkurës Së pari nucleoli pjekur arra bluaj në një shtet pluhur. Pastaj përziejnë atë me proteina të freskëta vezë dhe tashmë mund të përdoret për të yndyrat djegiet. Ky vaj është mbajtur mirë, kështu që nuk ka nevojë për të imponuar një fashë. Në qëllime kozmetike Hazel në mjekësinë popullore është përdorur me sukses për të mbrojtur humbjen e flokëve, duke siguruar shndrit dhe elasticitet.

Për këtë qëllim, fshij në shuplaka dhe fshij tërësisht në flokët 2 pika vaj.