Livando Plant angustifolia


Përshkrim. Perystolysti livando, uzkolystnaya, kamë - një bimë shumëvjeçare me gjelbërim të përjetshëm, shkurre pak gri pubescent nga 40 cm deri 1 m të lartë të degëzuar, i drejtë rrjedh, i jep një erë të fortë. I takon familjes Yasnotkovi. Gjethet e bimëve janë të kundërta, sessile, i zgjatur-linear, linear-heshtak, me buzë mbështjellë fund, pak gri-jeshile. Lulet janë purple-vjollcë, të mbledhura në tufë lulesh kamë në këshilla të rrjedh. Pubescent Corolla, me dy buzë, zakonisht blu-vjollcë, gjatësi prej rreth 1 cm Odrevesnevayuschym degët më të ulëta i drejtë, shumë më të degëzuar, duke pasur shumë shoots rinj.; lulëzuar rrjedh me të gjatë mezhdouzlyem drejtkëndëshe të lartë.

Bërthama rrënjës, woody, degëzuar në pjesën e sipërme. Fruta përbëhet nga 4 nutlets. Lavender lulëzim angustifolia në korrik dhe gusht. Shpërndarja. Bimët Atdheu konsiderohet spanjisht dhe bregdetin mesdhetar francez, ku angustifolia livando dhe tani ndodh në të egra në shpatet e thatë dhe ultësirë ​​e Pyrenees. Ajo gjeti gjithashtu në Evropë, Amerikën e Veriut, Afrikën e Veriut, bregut të Detit të Zi. Në zonat e butë ajo është kultivuar si bimë zbukuruese, ajo lehtë shkon të egra dhe nganjëherë shtrihet edhe në të thatë, shpatet me diell. Livando Plant angustifolia kultivuar në të ngrohtë, me diell, vend edhe nxehtë.Toka duhet të jetë e mirë le të ujit (rërë apo zhavorr) dhe të thatë, shumë kalori, me disa përmbajtje gëlqere. Në zonat ku temperaturat e dimrit bien nën -20 ° C, ajo duhet të mbulojë. Përhapja me kërcell në verën e gjatësi 7 cm; nëse prerje janë të prerë në gusht, dimri i parë ata duhet të shpenzojnë në serë. Çorape. Për të mbledhur medicinale angustifolia livando bimore rritur në plantacione të veçanta. Materiale farmaceutike të para korrur kur në lulëzim shumicën e lule tufë lulesh. Pjesa e sipërme e rrjedh e bimëve me buds janë të prerë dhe të lidhura në tufa, var të thatë në hije, në zonat e mirë-ventiluar.

Kur buds thatë, lule ndarë nga peduncles dhe ruhen në një vend të thatë, të errët. Raft jeta - 2 vjet. Përbërja kimike. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë vaj livando thelbësore, esteret dhe vaj linalool alkoolit, uthull, najlon dhe acid valeryanovoy, borneol, geraniol, cineole. Në lule janë ende taninet hidhura, acid ursolic, rrëshirat, herniarin dhe kumarin. Pronat farmakologjike. Droga me lule livando bimëve ndikimit të ngushtë-qetësues në sistemin nervor qendror si një e tërë, deri në një masë, kanë choleretic, anticonvulsant, qetësues, diuretik dhe përcakton performancën, përmirësimin e qarkullimit të gjakut të trurit.

Vaj Lavender ka antibacterial dhe pronat antiseptik. Aplikimi. Në mjekësinë popullore, në Evropën Perëndimore dhe bimët lule përdorur përdorur shumë gjerësisht - në sëmundjet e stomakut, mëlçisë, shpretkë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, si dhe dhimbje koke, marrje mendsh dhe të dobësisë së zemrës. Një përzierje e pjesëve të barabarta të HOPS, ca balsam, oe limon dhe lule livando të mbushur ngushtë-quajtur "jastëk përgjumur." Aktualisht, kryesisht përdorin livando efekt qetësues në enët e gjakut dhe sistemin nervor. Infuzion pije me pagjumësisë, humbja e oreksit dhe sëmundjet gastrointestinale shkaktuara nga çrregullime të sistemit nervor.

Një infuzion i dobët (i holluar 4 herë kështjellën e rekomanduar) sigurojnë fëmijëve rinjtë me dhimbje barku, nervozizëm dhe shumë e ngazëllyer. Infusions e luleve dhe vaske livando përdorur me sukses në trajtimin e sëmundjeve që lidhen me dystonia vegjetative vaskulare. Këto banja janë shumë të dobishme për njerëzit me presionin e ulët të gjakut. Infuzion Shpëlaj livando eliminon fryma e keqe. Fërkim gjoks me një përzierje e 1 ml vaj livando dhe 1 rënie të naftës kamomil heq bronchospasm. Shtimi i 5 - 10 pika vaj në ujë ndihmon morrat, pika e naftës në kreshtë të shpeshtë - nga thërija. Një përzierje e 10 pika vaj livando dhe 25 ml bazës së naftës masazhin tempujt e tij dhe qafa fillon me migraines dhe dhimbje koke.

Ndihmon një masazh me dhimbje të muskujve. Gjalpë smeared vende pastër insekteve kafshon. Preparatet farmaceutike. Industria prodhon Sc .. alkool livando, e cila është përdorur për bluarje reumatizma dhe nevralgji. Lavender naftës është përdorur për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme, dhe është e nevojshme që të ketë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Ajo ka veti antiseptike dhe ajo është përdorur për të trajtimin e septik plagët, djegiet, shkurtimet dhe sëmundjet e lëkurës. Medikamente. Infuzion. 1 tbsp. l. lule livando të ngushtë-derdh një gotë me ujë të zier për 5-10 minuta dhe filtruar.

Dush Lavender. 5-6 shekuj. l. Lule livando bimët derdh një litër ujë të ngushtë-të ftohtë, të sjellë një çiban, pastaj të këmbëngulë 10 minuta dhe filtruar. Ky infuzion është derdhur ne nje banjo mbushur me ujë. Contraindications. Përgatitjet livando në doza të mëdha janë të kundërindikuar në shtatzëni sepse stimulojnë kontraktimet e mitrës, ndryshe, ekstraktet e aplikimit e livando të ngushta-kufij dhe nuk ka contraindications. Megjithatë, për përdorimin e brendshëm të naftës livando duhet të trajtohet me kujdes. Në doza të larta ajo mund të irritojë stomakun dhe zorrët, depresioni dhe vetëdijen dëmtohet.