Bimore li Kukushkin


Përshkrim Kukushkin liri. Kukushkin li - Lartësia barishtore bimë e 15 cm, e cila ka emra të tjerë LYONOK, liri sorochy, laksativ liri, liri të egra, laksativ liri, liri livadh. Përshkruan më Kukushkin lirin - të familjes lnovyh, një fabrikë me të drejtë, të degëzuar në krye, gjethe zgjatur, i përafërt rreth edges - ciliar, nuk myshk lirin Kukushkin, e cila ka të njëjtin emër. Gjethet e bimëve janë më poshtë - obovate. Lulet janë të bardhë, në mes të rrugës e vogël të verdhë. Petals, sepals, stamens dhe kolona - në pesë sepals gjëndrave në skajet, akute, më të shkurtër se petals. Fruta është një kuti me pesë të paplota dhe të plotë pesë ndarëse.

Kukushkin li lulëzuar ndodh në qershor-gusht. Kukushkin photos liri. Rritet lirin Kukushkin? Njihuni bimore liri mund Kukushkin në Bjellorusi, në pjesën evropiane të Rusisë, Ukrainës. Li rritet në livadhe me lagështi dhe korije, së bashku streams. Ndonjëherë kultivuar. Çorape. Për të përgatitur të drogës në qershor-gusht rezervave liri bar (lule, rrjedh, gjethe, fara).
Përbërja kimike e li laksativ. Grass li laksativ përmban linamarin glycoside, një Lines substancë të hidhura, vaj esencial dhe substancave rrëshinor. Pronat medicinale e lirit. Të gjitha bimore li Kukushkin ka një efekt të fortë diuretik dhe laksativ.


Aplikimi. Infuzion i bimëve përdoret në sëmundje të veshkave guri, edemë, kapsllëk, edemë. Infuzion i farave të përdorura në oliguria, krizë nervash, si një expectorant, enveloping, anti-inflamator, zbutës, me dysmenorrhea, gonorre, nga jashtë - për poultices në formë pluhuri. Laxatives pronat e ekstrakteve farë liri të përdorura në përgatitjen e farës. Në trajtim homeopatik është përdorur për diarre, bronkit, parregullsive menstruale dhe hemorroide. Li trajtim Kukushkin. Infuzion i barit. 1 tbsp. l. razmelchennoy herbs të thata liri hedh ujë të zier, thith 02:00, filtruar përmes napë.

Merrni 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë. Infuzion i farave. 1 ch. L. Kukushkin fara liri derdh 200-250 ml ujë të vluar, thith për një orë, filtër. Merrni 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë para ushqimit. Pluhur liri. Bimë të thata me bar do të kthehet në një pluhur dhe pije 1-1,5 gram në ditë, 3 herë. Contraindications. Nëse ju tejkalojnë doza e treguar apo gëlltitje zgjatur li Kukushkin mund të shkaktojë helmim organizëm. Alexander