Kopër bimë farmaci


Përshkrim. Kopër farmaci ose kopër ose kopër - një barishte barishtore dyvjeçar deri në 2 m I akuzuar për ombrellën e familjes.. Stem bimë - harmonishëm, i drejtë, tonkorebrysta. Gjethet e saj janë të prerë në detyrë grimcat uzkolineynye. Kopër bimë farmaci ka anise erë. Lule janë Pesë kopër, të drejtë, të verdhë, të mbledhura në Cyme në krye të rrjedhin. Frutat piqen në shtator dhe është dvusemyanki. Lulëzuar kopër mund të vërehet gjatë muajit Korrik - gusht. Kopër photo. Shpërndarja. Në kultivuar në rajonin Krasnodar.

Çorape. Droga farmaci kopër bëra nga fruti i saj, të cilat janë zgjedhur në maturimin e tyre të plotë në vjeshtë, atëherë ata shirë dhe pastrohen nga mbeturinat. Korrur papërpunuara përfunduar mbahen jo më shumë se 36 muaj. Përbërja kimike. Fryti i impiantit të përmbajë fenhona, anethole, aldehidit anisic, camphene, pinene, flavonoids, kumarin, vaj yndyror. Kopër, pronat. Anethole përfshira në farmaci kopër stimulon kollitje dhe sekrecion reduktimin e zorrëve mukusit në rrugët e frymëmarrjes. Droga farmaci kopër tregojnë pronat antispasmodic dhe carminative, vepron si një expectorant dhe diuretik i dobët.


Kopër, aplikimi. Bimët fruta janë përdorur kur kërkim për të përmirësuar tretje, dhe belching, bloating, dhe dhimbje nëpërmjet tyre. Më të ujit kopër dhe jap foshnjat e rinj me spazma dhimbshme gastrointestinale dhe ënjtje të barkut. Kopër farmaci është përdorur edhe për të trajtuar gurët në veshka dhe gurëve të tëmthit, cholecystitis kronike, infantilism seksual, me menstruacioneve pakët. Infuzion i bimëve frutore ndihmon me bronkit me pështymë trashë dhe trudnootharkivaemoy.
Rrënja e farmacisë kopër bimëve lehtëson shpërndarjen e produkteve të metabolizmit të feces dhe urinës.

Vaj esencial i kopër eliminon ankthin, ka një efekt të përgjithshëm qetësimin neutralizon carcinogens dhe toksina në gjak. Bimët fruta të inkorporuara në shumë e shumë tarifat mjekësore, torakale, kapiten, laksativ, qetësues, choleretic. Kopër, trajtim. Infuzion. Filxhan Brew vluar ujë 2 fruta lugë kopër farmaci dhe të lënë për rreth 20 minuta, pastaj thahet me napë të qartë. Pini para ngrënies 3 - 4 vjet Një ditë për 1/3 filxhan.. Infuzion si një diuretik. Gota birrë të valë ujit 1 h. Bimët frutore lugë kopër farmaci dhe të lënë për 10 minuta, profiltruyte.

Pini para ngrënies 2 - 3 g në ditë për 1/2 filxhan.. Supë si një expectorant. Hidh një gotë me ujë 1 lugë. Kopër lugë fruta farmaci dhe zierje për ngrohje të ulët për rreth 30 minuta, i ftohtë dhe profiltruyte. Merrni 20 minuta para ngrënies 3 - 4 vjet në ditë për 2 -. 3. lugë. Preparatet farmaceutike. "Frytet e kopër" - e përdorur si një expectorant dhe një fryrje kopër vodichku. "Fenhelevoe Oil" - i emëruar si një expectorant dhe fryrje 5 - 10 pika për pritjen, pjesë e drogës "solutan" the - e cila është përdorur në astmës dhe bronkit. Contraindications.

Kundërindikuar në doza të larta gjatë shtatzënisë.