Lëpushë Plant evropian


Përshkrim. Lartësia Medicinale bimë shumëvjeçare 0,05-0,10 m. Bimore është klasifikuar si kirkazonovyh familjes. Rrjedhin saj rrëshqanorët, të shkurtër. Gjethet overwintering, i gjatë, basal, lëkurë. Lulet në venitje peduncles në axils e lë, zile-formë, të rregullt, biseksual, e kuqe-kafe, të izoluara. Thundrakëve Fruta evropiane - një kuti me 6 lojëra elektronike, në të cilat farat piqen në korrik-gusht. Blooms bimore maj-qershor. Shpërndarja. Bimë rritet në Lëpushë Rusi Evropian dhe Siberia perëndimore në pjesën e saj evropiane. Ajo rritet kryesisht në pyjet halore. Çorape.

Medicines përgatitura nga pjesët ajrore dhe rrënjët e bimëve. Rrënjët e bimëve janë të gërmuan në fillim të pranverës, ose bien. Ata janë të thata, të përhapur në një shtresë të vetme, ajrin në hije ose në tharëse.
Lë dyqan ato në pranverë ose në fillim të verës, marramendës ata me petioles. Pastaj vetëm të para të thata në zonë të ventiluar ose në një tharëse në 50 ° C. pragun jetës e mallrave të gatshme - jo më shumë se 12 muaj. Përbërja kimike. Thundrakëve evropiane Gjethet përmbajnë vaj esencial, asarone Alkaloid, resins, glycosides, zamkë, niseshte, taninet, acide organike. Në rhizomes paraqesin substancat rrëshinor, vajra esenciale, taninet dhe alkaloide.


Pronat farmakologjike. Kopitnik Evropian përdorur si një expectorant dhe ilaç për të vjellë. Bimore ka choleretic diuretik, antihelminthic, që ul temperaturën, veprim laksativ. Preparatet thundrakëve evropiane të rrisë presionin e gjakut, rritjen e funksionit kardiak, të ndihmojë për të normalizuar qarkullimin e dëmtuar. Aplikimi. Infuzion dhe zierje përdoret në sëmundjet e mushkërive, migrenë, astma, bronkiti kronik ose akut, sëmundjet e stomakut, veshkave dhe mëlçisë. Thundrakëve zierje rrënjë evropiane pini me menstruacioneve pamjaftueshëm dhe sëmundjet e zemrës. Root zierje është përdorur nga jashtë për larje ekzemë plagët, dhe si një locion me dhimbje koke.

Zierje e lë në formën e fasha përdoren për sëmundjet e syrit. Pluhur thundrakëve evropiane - anthelmintic efektive. Medikamente. Infuzion i sëmundjeve kardiovaskulare. 250 ml të valë temperaturë të ambientit ujë pour 2 gram thundrakëve rrënjët evropiane dhe të lënë për 2 - 03:00 dhe pastaj thahet me napë. Merrni 1 tbsp. l. 2 g. Per ditë para ushqimit. Infuzion i sëmundjeve të mushkërive. 250 ml ujë të valë derdh temperaturën e ambientit prej 1 gram gjethe të thata thundrakëve dhe të lënë për 2 - 03:00 dhe pastaj tendosje. Merrni 1 tbsp. l. 2 g. Per ditë para ushqimit.

Supë si një expectorant. 1 filxhan ujë të valë pour 0,5 h. L. thundrakëve rrënjë Evropian, pastaj 30 minuta. ngrohjes rreth ngrohjes ulët, të lënë për 20 minuta., derdh përmes napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Supë me alkoolizmit që shkakton vjellje dikur. Hidh 1 filxhan ujë 1 tbsp. l. rrënjët dhe rizomat melchennyh, e ndjekur nga 30 minuta. valoj në një banjë me ujë. Profiltruyte supë të nxehtë dhe të lëndëve të para shtrydh. Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Përdorni 1 tbsp. l. 1 filxhan vodka. Në luftën kundër krimba.

Barishte pluhur 0,2 gram marrë 0,5 gram 2 -. 3 vite Per ditë para ushqimit. Contraindications. Bimore është thundrakëve helmuese evropiane. Merrni drogë e tij nën mbikëqyrje mjekësore.