Galega bimë officinalis


Përshkrim Galega officinalis. Kjo barishte gjithëvjetor medicinale. Ajo i takon familjes fasule. Në kulmin deri në 90 cm Root -. Thelbin. Honey. Rrjedh shumë, ata janë drejt, të degëzuar, imparipinnate dendur olistvleny lë deri në 0,04 m. Bimët mjekësore kozlyatnyk blooms në qershor-gusht, dhe fryti i saj - fasule të piqen në gusht-shtator. Shpërndarja Galega officinalis. Bimore Galega officinalis rritet egra në skajet e pyjeve, livadhet, gjetur në shkurre në brigjet e përrenjve dhe lumenjve në Rusi Evropian jugore dhe Kaukaz (Gjeorgji, Dehestan, Armeni).

Përgatitja Galega officinalis. Rëndësia mjekësore janë pjesë ajrore e bimëve dhe fara bar. Bimë bari korrjes në fazën e lulëzuar, të thata në hije në ajër. Për të mbledhur fara e bimëve të mbledhura frytin e tij e pjekur, pastaj të thata ato në diell, dhe pastaj dërrmoi në thes shkopinj dhe fletë fasule otveivali dhe mbeturinat e tjera në sitë. Përbërja kimike e officinalis Galega. Bimë bari dhe fara përmbajnë alkaloide, duke përfshirë pehanin dhe halehin, sapopipy, vitamina P dhe C, minerale, lule - flavonoids. Aplikimi Galega officinalis. Galega officinalis është përdorur në mjekësinë popullore si një ilaç djersitës, diuretik dhe anthelminthic.


Përmbante eksperimentalisht në halehin kozlyatnyka Alkaloid pak zvogëlon përqendrimin e sheqerit në gjak, kështu justifikuar përdorimin e kozlyatnyka për diabet, që të jenë të dobishme vetëm në më e lehta të sëmundjes. Eksperimentet e kafshëve dhe vëzhgimet në klinikën konfirmuar efektin e bimëve si rrit sekretimit të gjëndrave të mitrës, si përgatitjet e bimëve medicinale përdorur për kozlyatnyka molokoutvorennya në gratë ushqyerit të gjirit. Megjithatë, përdorimi i tyre duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe kjo është e dëshirueshme që ajo është kryer nën mbikëqyrjen e një mjeku.
Bimë e gjelbër shkon në supave, salads, pije, condiments, por në sasi të vogla të përziera me bimë të tjera.

Farërat e kozlyatnyka medicinale që përdoren për gatim supave dhe porridges, provaryuyuchy fara e saj më shumë se 10 minuta. Medikamente me kozlyatnyka. Recipes e mjekësisë tradicionale rekomandon zierje i përgatitur nga pasardhësit (01:20) ose çaj bimor (01:10), se është marrë me gojë për 3 -. 4 vjet Ditën 1 lugë gjelle. Rezervime. Fakti është se ndonjëherë e përdorin kozlyatnyka mund të ndikojë mosfunksionim zorrë ose tension të lartë.