Kendyr bimë konoplevyh


Përshkrim. Kjo barishte gjithëvjetor medicinale në lartësi prej 1 deri 4 m. Ajo i përket kutrovyh familjes. Bimët rhizome mëdha, vertikale, i kthyer në rrënjë hollë shufra. Stem kendyrya konoplevoho vertikal, cilindrike, fleksibël. Bimë Kendyr konoplevyh ka zgjatur-heshtak, të shkurtër, të lë të kundërta. Lulet janë mbledhur në inflorescences paniculate në këshilla e rrjedh, rozë, të vogla. Frutat - fletëpalosje me fara të vogla, vyzrivayuchi në shtator-tetor. Lule në qershor-korrik. Shpërndarja. Homeland kendyrya - Amerika e Veriut. Ajo është kultivuar në Rusi në pjesën qendrore evropiane dhe Siberia Perëndimore.

Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura rhizomes me rrënjët e bimëve. Gërmoj ato në vjeshtë vonë, peeled, prerë në copa. Thata në 50-60 ° C. Përbërja kimike. Rrënjët e bimëve që përmbajnë glycosides veprim kardiak: apokannozid, tsymaryn, tsinokannozid, apobiozid. Si dhe gome, tanin, vaj esencial, rrëshirë, stearik, palmitik, acidet oleik dhe linoleik, taninet. Pronat farmakologjike. Kendyr konoplevyh ofron expectorant, një diuretik të fortë, pastrues dhe veprim bën të dalë djersë. Aplikimi. Rrënjët kendyrya konoplevoho përdorur si një diuretik të fortë.


Izoluar nga bimët tsymaryn përdorura për trajtimin e sëmundjeve të zemrës. Ajo rrit fuqinë e kontraktimet e zemrës, të rritur shpejtësinë e fluksit të gjakut, ngadalësuar normën e zemrës, dilates enët koronare. Infuzion të rrënjët e bimëve mjekësore kendyr mjekësi popullore konoplevyh është e rekomanduar për hipertension, çrregullime të qarkullimit të gjakut, forma të ndryshme të hidropizi, sëmundje të veshkave. Medikamente. Infusion në semundjeve te sistemit kardiovaskular. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. Rrënjët e bimëve kendyr Konoplev, insistojnë 15 minuta në një banjë të vluar me ujë për 45 minuta dhe pastaj ftohur profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni një 15 - 20 min. para ngrënies 3 g. ditë 1 tbsp. l. Preparatet farmaceutike. Drogës "tsymaryn" - obligim për fazat akute dhe kronike të dështimit të qarkullimit të gjakut 1 dhe 2, të shoqëruar nga edemë. Contraindications. Në funksion të rritjes së aktivitetit dhe veprimit të shpejtë të drogës kërkuara saktësinë në dozë.