Bimët patate evropiane


Përshkrim. Patate Klubnenosnyy ose patate ose patate kilian Evropa - një lartësi vjetor barishtore medicinale bimore dhe 0,60 m të fidaneve nëntokësore që formojnë flluska. Në ngarkim të familjes helmarinë. Rrjedh bimë të degëzuar, ribbed, i drejtë. Patate evropian lë 7-11 lë ovate, befas - pinnately - dissected. Lule patate me aureolë me gjemba, të bardhë ose ngjyrë vjollcë, i saktë. Ajo lule në korrik. Frytet e bimëve - manaferrat sferike polyspermous. Përbërja kimike. Patate të përmbajë leucine, sheqerna, lysine, kalium, koll. Europe patates është element 32 gjurmë, dhe kalcium, dhe kalium, fosfor dhe, dhe magnezium dhe amino acidet të tjera, vitamina, Solanine.

Pronat farmakologjike. Bimët patate evropiane ka anti-inflamator, enveloping, qetësues prona. Amidoni është e pranishme në patate Evropian zbulon antiulcer veprim. Bimët Solanine përmirëson funksionimin e zemrës, rrit amplitudë dhe zvogëlon kontraktimet e ritmit të zemrës. Aplikimi. Lëng patate ndihmon reduktuar sekretimit evropiane të acidit stomakut dhe në këtë mënyrë promovon dhëmbëza në sipërfaqen e mukozën e traktit digjestiv. Lëng patate - një pastrues i butë, i cili është i rëndësishëm për pacientët të cilëve gastrit, dhe në këtë mënyrë ata janë të prirur për kapsllëk. Lëng patate gjithashtu ka efekte pozitive në çrregullimeve të ndryshme diarresë.


Mjekësisë tradicionale rekomandon të pijshëm lëng patate me presionin e lartë të gjakut. Ajo ul sheqerit në gjak. Ajo përdoret gjithashtu si një agjent anti-inflamator per trajtimin e ulcera duodenale dhe stomakut. Niseshte patate përdoret si mbështjellë ilaç Europiane për sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, dhe si një bazë për mbushes dhe pluhura për tableta dhe pluhura. Papërpunuara hnoynychkovoy integruar patate përdoret për të trajtuar ekzemë, pezmatim i lëkurës, pyoderma, sëmundjet e lëkurës, djegiet ulçeroz. Thithja e patate evropiane të ziera në lëkurat e tyre, e bëjnë rrufë e traktin e sipërm respirator.

Medikamente bimët. Hipertensionit. Ju duhet hekura patate të papërpunuara Evropian dhe për të marrë 1 tbsp. l. 30 min. para ushqimit për dy javë. Hemorroide. Shtrydh lëng nga patate Evropian dhe të marrë atë 3 herë në ditë për 0,5 gota 1/2 h. Para se të hahet. Kur kolliteni. Boil patate në lëkurat e tyre, pure atë pak, pastaj të vënë në një qese prej liri dhe bashkëngjitni të gjirit. Mbuloni kokën me një peshqir dhe të jenë të kujdesshëm për të mos djegur lëkurën. Zemrat ngrohtë 01:00. Kur artrit. Fshij patate integruar u kthye e gjelbër me lëkurë. Kjo masë e bimëve llambë vënë në ujë të nxehtë dhe ngrohjes për 38?

C. Pastaj, në masë, jo wringing, të bëjë një qese kanavacë. Trashësia e shtresës së patateve Evropian duhet të jetë 1.5 deri 2 cm. Kjo qese duhet të mbyllë zonën e prekur, të mbuluar mushama të lartë, një shtresë e hollë e leshi pambuku dhe prybyntuvaty. Kjo paketë imponon në të gjithë natën, duke i vënë një jastëk nën këmbë. Nëse kompresë e ngrohtë, atëherë ajo është bërë si duhet. Dhimbja do të kalojë me gjysmë ore. Për trajtimin e ftohjes. Patate në lëkurat e tyre, vendin në një tigan me ujë, pastaj të valoj atë dhe të marr frymë mbi avull jo më gjatë se 10 minuta. Në temperatura shumë të larta kërkohet djathë hekura 1 patate me lëkurë, dhe në masë rezulton e shtuar 0,5 cent.

l. uthull, dhe përzierje. Duke rezultuar në masë është vënë në garzë dhe është aplikuar si një kompresë të ballit. Kur gastrit giperatsidnom, Ulçera duodenale, stomak. Shtrydh lëng të bimëve patate evropiane dhe le të qëndrojë për 1:00. Merrni një orë përpara se të hahet 0,5 gota, pastaj shtrihem për 30 minuta. Për maskë në fytyrë. Merrni 1 zhardhok patate Evropian dhe vlim atë në lëkurat e tyre, pastaj zhvishem dhe pure. Shto patate 1 tbsp. l. qumësht. Nxehtësia masë rezulton në një banjë me ujë dhe aplikoni një shtresë e hollë në fytyrë, mbuluar atë me një pecetë. Maska e patates mund të mbajë 15-20 min., Dhe pastaj të zier të ftohtë shpëlarje me ujë.

Pastaj aplikoni në fytyrë kostum ushqyes krem ​​llojin e lëkurës tuaj. Pas aplikimit këtë maskë në rrudhat e lëkurës tuaj të zhduket, ajo detyrimisht bëhet qetë, elastike. Contraindications. / Manaferrat patate evropiane - helmuese, kështu që nuk i përshtatshëm për përdorim brenda. Patate kundërindikuar vuajnë sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Ju nuk mund të përgatisë lëng patate përmbajnë germinated me sytë e gjelbëra dhe zhardhokët.