Plant aromatik Sweet Grass


Përshkrim. Një lartësi gjithëvjetor barishte medicinale 0,20-0,70 m. I akuzuar për Meadowgrass familjare. Stem Sweet Grass aromatike me nyje thickened dhe internodes uritur, të zhveshur, i drejtë. Gjethet basal e bimëve gjerësi deri në 3 cm në gjatësi dhe 0,60 m, lineare, burimore - 1-3 cm të gjatë, të shkurtër. Lulet janë mbledhur në përhapjen gjatësinë panicle deri në 8 cm, e gjelbër, gjobë. Bimët frutore - mizë gruri. Sweet Gras Blossoms maj-qershor, dhe frutat e saj piqen në qershor, pas të cilit rrjedh vdesin. Shpërndarja. Sweet Grass bimore aromatik i zakonshëm në Perëndimore dhe Siberi Lindore, Ukraina, Lindjen e Largët, në pjesën evropiane të Rusisë dhe Kaukazit.

Bimë rritet në clearings pyjore, skajet e pyjeve, clearings, livadhe. Çorape. Për të përgatitur bar ilaçe rezervave aromatike Sweet Grass. Bimët e barit të korrur pas lulëzuar. Për ta bërë këtë, të prerë rrjedh dhe lë Zubrivka sipër lë basal ngjyrë kafe. Mos përdorni një furçë. Bari është tharë në një zonë të ajrosur ose në hije jashtë. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 24 muaj. Përbërja kimike. Bimët Sweet Grass Gras përmbajnë aromatike acide organike, glycosides, alkaloide, kumarin. Pronat farmakologjike. Sweet Grass aromatik zbulon që ul temperaturën, TB dhe veprim antiseptik.


Ajo stimulon aktivitetin e sistemit tretës. Aplikimi. Mjekësinë popullore e përdor ekstrakt ujor dhe tretësirë ​​Zubrivka si droga që përmirësojnë tretjen dhe oreksin. Medikamente. Infuzion për të rritur oreksin. Hidh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle e bimëve Zubrivka dhe të lënë për 30 minuta, pastaj tsedite, lëndëve të para shtrydh. Merrni 10-15 minuta përpara se të hahet një lugë gjelle.