Bimore Dracocephalum moldave - përdorim, trajtim, Photos


Përshkrim. Bimë barishtore vjetore Dracocephalum moldave ka një lartësi prej 15-50 cm dhe i referohej yasnotkovyh familjes. Stem Dracocephalum degëzuar, katërkëndësh, i drejtë. Gjethet e bimëve janë të shkurtër, përballë, ovate-i zgjatur. Lule Dracocephalum moldave nganjëherë të bardhë, vjollcë kryesisht në whorls në skajet e rrjedh janë të përqendruara në dorë gjatë. Frytet e bimëve - arra zgjatur, fara që piqen në shtator. Dracocephalum Blooms muajit Korrik - në gusht. Shpërndarja. Shpërndarë në Siberi Lindore dhe Perëndimore, në pjesën evropiane të Rusisë, Ukraina, Kaukazin, Lindjen e Largët.

Ajo rritet në fusha, shpatet stepë, parqeve në qytete. Çorape. Në mënyrë që të korrjes bimët medicinale pjesët ajrore moldave Dracocephalum. Bimët Gras grumbullojnë gjatë lulëzuar Dracocephalum, të thata, shpesh duke e kthyer në hije në ajër ose në një zonë të ventiluar mirë.


(Foto Plant Dracocephalum)
Përbërja kimike. Bimët Gras përmbajnë alkaloide, flavonoids, vajra esenciale (geraniol, citral), kumarin. Pronat farmakologjike. Moldovan Dracocephalum ka anticonvulsant, qetësues, shërim dhe pronat qetësues. Zmeeholovnyk - përdorimi.


Në mjekësinë popullore, ekstrakt barishte Dracocephalum përdorur në migrenë, nevralgji, ftohjet, takikardi. Nga jashtë - si poultices dhe kompresa - përdoret për reumatizma, bruises dhe dhimbje dhëmbi. Gjethet e freskëta Dracocephalum aplikuar për të përshpejtuar shërimin për plagët ekzemë. Dracocephalum përdoret në sëmundjet e stomakut dhe mëlçisë. Zmeeholovnyk - trajtim. Infuzion. Një lugë gjelle e bimëve moldave Dracocephalum bëjë një gotë me ujë të vluar, pastaj për një çerek ore që të këmbëngulim, filtër, të ftohtë. Pini 1 tbsp. lugë për të ngrënë 3 - 4 herë në ditë.

Infuzion për përdorim të jashtëm. Një lugë çaji i bimëve barishte të bëjë një gotë me ujë të zier pas ftohjes filtër. Shpëlarje gojën me sëmundjet inflamatore dhe të bëjnë kompresa në ballë me migraines. Ngjesh. Muzik bari i freskët moldave Dracocephalum, e vënë atë në napë, palosur disa herë apo leckë, zbatohen për plagë për 5-7 minuta 3-4 herë në ditë. Contraindications. Origjinalitet.