Orpin bimore


Përshkrim. Sedum ose Crassula -. Një barishte gjithëvjetor në lartësi 5-15 cm Ajo i takon familjes Crassulaceae. Rrjedh bimë zakonisht shtrirë, ngjitje, me mish, lulëzim, të shumta. Gjethet janë të vogla, sessile, me mish, gjerësisht. Lulet në tufë lulesh të degëzuar - corymbs, të verdhë, të sakta. Fruta - Ekipi kartë. Blooms Orpin maj-korrik. Shpërndarja. Bimë rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Siberi Perëndimore. Ajo rritet në pyje të lehta, livadhe, zona shkëmbore malore të thatë. Çorape. Në qëllime mjekësore korrur pjesët ajrore të bimëve medicinale.

Grass korrur në bimëve lulëzuar, duke mbrojtur duart nga veprimi i lëngut të saj. Duke tharje orpin i zhytur për 1-2 minuta në ujë të valë. Pastaj do të vazhdojë për të tharjes së saj ajrore në hije ose në një tharëse në 40 ° C. Përbërja kimike. Stonecrop përmban taninet, alkaloide, flavonoids, glycosides, acide organike, vitaminë C, sheqer, rutin, perime dylli mukusit. Pronat farmakologjike. Përgatitjet orpin stimuluar frymëmarrje, të rritur lëvizshmërinë e zorrëve, duke dhënë efekt tonik, të reduktojë presionin e gjakut. Më shumë stonecrop ka një pastrues, diuretik, analgjezik dhe antipiretik pronat shëruese.


Aplikimi. Mjekësisë tradicionale rekomandon lëng ose orpin freskët barit brenda me poshtër, verdhëz, epilepsi, ethe, atherosclerosis. Zierje e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal, verdhëz, mëlçisë, dhimbje barku zorrëve. Orpin vepron si laksativ dhe promovon urinim më të mirë. Së jashtmi orpin ulcerat përdorura, gangrenë, sëmundjet e lëkurës të shoqëruara me kruarje, otitis, plagë të infektuara. Në një slurry - neoplasms për poultices. Përveç kësaj, orpin bimore rekomandohet për frakturat, hemorroide, për ndërtimin e lythat, drithërat dhe Freckles, ndërsa dermatomycosis.

Medikamente. Infuzion me varfëri femër, çrregullime neurologjike. Krijoj 2 gota ujë të valë 2 tbsp. lugë orpin barishte dhe të lënë gati 02:00, atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 4 g. Per ditës për 0,5 gota e infuzion. Supë si një diuretik. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. orpin e bimëve dhe ngrohjes për 30 minuta në një banjë me ujë të valë. Pastaj supë e ftohtë 10 minuta profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 30 minuta para ngrënies për 1 st. lugë 3-4 g. në ditë. Lëng të freskët në dermatomycosis. Në një 2: 1 mix fletë lëng orpin barishte dhe vaj perimesh.

Fshij përzierje në lëkurë e kokës dermatomycosis të kokës. Contraindications. Aplikoni orpin nevojë për kujdes të veçantë. Ndiqni dozen nëse nuk doni të kërkojnë për të përzier dhe të vjella, dhe djegiet e gojës. Për përdorim të jashtme bimëve të freskëta barishte shkakton formimin e blisters në lëkurë.