Bimë me erën e hudhër bretkocë drogës


Dhe si një shoshë - një bimë me erën e hudhër në gjethe jo por hudhër?! Më tregoni, pra - të gjitha me aroma e centralit hudhër ... Jo? Rrënjët e bimëve erë shumë, si hudhër, por shije të kujton rrikë dhe lë shije - mustardë. Nuk përmend ... mirë, mos u mërzit. Kjo bimë është trajtuar nga njerëz nga të shekullit të 17, e cila përfundimisht e lejuar për të parë atë jo vetëm ushqimin por edhe pronat medicinale, dhe si rezultat ai u dha pjesa më e madhe e emrave - mustardë hudhër, pyjore hudhër, barishte hudhër, chesnochnyk medicinale, farmaci chesnochnyk, bretkocë kërcellit. Bimë me erën e hudhër - bretkocë droge të përdorur për salads shije me vaj dhe uthull, rrikë dhe mustardë në vend.

Grass Frog droge të përdorur për supave shije dhe mishit në vend të karafil hudhër zakonshme. Përshkrim Frog drogës. Spadefoot officinalis - një bimë me erën e hudhër, barishtore, bienales, lartësi 80-100 cm.
Ajo i takon familjes cruciferous. Rrjedh barishte - i vetëm, nga poshtë - pubescent. Lë - i tërë, alternativ, i sipërm - zemra oval formësohet me petioles të shkurtër, më i ulët - të gjatë, në formë veshkash. Lule - të bardhë, i vogël, me 4 petals. Frutat Frog drogës - drejtkëndëshe, të gjatë, zbulohet pods. Lulëzuar Frog farmaci atje maj-qershor.


Kërcellit Spadefoot në latinisht - Allearia petiolata. Photo bretkocë drogës. Rritet bretkocë drogës? Bimë është gjetur në Bjellorusi, Ukrainë, pjesën evropiane të Rusisë, Azinë Qendrore dhe Kaukaz. Ajo rritet në pyje, livadhe, në shpatet zhavorr në zonën alpine, në mesin e shkurre në të çarat. Çorape Frog drogës. Për trajtimin e farërave korrur, gjethet, rrjedh dhe lule. Përbërja kimike Frog drogës. Në rrënjët e gjeti sinihrin tiohlikozid. Në bimët barishtore përmbajnë glycosides naftës mustardë apehenina flavonoids. Letra e gjetur carotene, flavonoids alliarozid, acid Askorbik, e anthers dhe pistils - flavonoids (dihlikozidy Apigenin dhe monohlikozidy).

Fara gjeti sinihrin tiohlikozid, vaj mustardë dhe yndyra. Të cilat përfshijnë: linoleic, erunovaya, linoleic, oleik, eykozenovaya, palmitik, acid stearik, dhe të tjerët. Pronat medicinale Frog drogës. Bimore ka antihelminthic medicinale bretkocë, diuretik, antiscorbutic, expectorant dhe antiseptik. Aplikimi Frog drogës. Ekstrakt ujë të bimëve që përdoren në mjekësinë popullore si një anthelmintic, ekspektoranti, antiscorbutic, bën të dalë djersë, agjent diuretik, si dhe ascites, peshtyn gjak, diarre. Ekstrakt ujë të bimëve të përdorura si një diuretik dhe stimulues.

Nxjerrjen e ujit nga gjethet është treguar për astma, poshtër, kolit, diarre, abrasions, enterocolitis, si anthelmintic, ulcerat dhe kancerit. Fara Razmelchennyye Frog drogës përdoren për prodhimin e Llaçe mustardë e tyre janë vaj yndyror. Pluhur i grimcuar lë në nivel lokal - për djegje, abrasions, shkurtime, bruises, ulcerat. Bretkocë trajtim mjekësor. Bar infuzion Frog drogës. 1 ch. L. razmelchennoy bari i thatë Frog krijoj 200 ml ujë të valë, thith 02:00, filtër, përdorni 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë. Kundërindikimet Frog drogës.

Kur marrë drogë brenda Frog - të jenë të kujdesshëm, sepse kjo bimë është helmuese. Carolina