Plant Meadow zhabinë


Përshkrim. Sherbet zhabinë (podahrovaya bari, djegur bari, vaj lule) - një barishte gjithëvjetor e 30-80 inç i gjatë me rhizomes të shkurtra, të cilat mbjellë një numër të madh të lobes rrënjë. Ajo i takon familjes së buttercups. Gjethet më të ulëta - të gjatë, e gjatë 5 - 10 cm, pesëkëndor, palmate - i veçantë. Gjethet e sipërme - të ulur, tre - lineare i veçantë, lobes dhëmbëzuar. Luleradhiqe Stem i drejtë, të degëzuar, me shumë lule. Lulet janë të artë - të verdhë, të hijshme, të arrijë 2 cm në diametër, të vendosura në skajet e fidaneve, të cilat janë të mbledhura në tufë lulesh napivparasolky. Pesë sepals, petals - gjithashtu pesë, shumë pistils dhe stamens.

Lule në qershor-korrik. Bimët frutore Luleradhiqe natriumi - mnohooreshki sferike ngjeshur anash. Shpërndarja. Zhabinë kaustike rritet në Azi, Evropë, i gjetur në Amerikën e Veriut. Ajo është një nga më të zakonshme bimët livadhet e pyjeve, thupër dhe pisha pyjet me rrallë stepë dhe pyjeve zona në Perëndim Siberi. Ai gjithashtu gjeti një fabrikë - farë e keqe në fusha dhe pemishte. Zhabinë i thjeshtë. Kjo nuk është e keqe dhe është në rritje në diell dhe hije të pjesshme, në tokën me lagështi argjilore. Propaganduar duke pjesëtuar bush ose fara mbjellje në pranverë. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur barishte (rrjedh, gjethe, lule) që bimët rezervave lulëzuar maj-korrik.


Thatë atë në ajër nën një tendë, shtrimin e një shtresë e hollë 3 -. 5 cm Corrosives pas tharje bimët bëhet i paefektshëm sepse më shpesh ajo është përdorur i freskët. Përbërja kimike. Bimore përmban kaustike zhabinë Luadhi substancë të paqëndrueshme që ka një erë të fortë - protoanemonyn dhe capopiny, Carotenoid flavoksantii, acid Askorbik, alkaloide, flavones komponimet dhe glycosides kardiake. b vetitë farmakologjike. Sherbet zhabinë me shërimin plagë, antimicrobial, tonik, analgjezik, antibacterial dhe antifungal pronave. Aplikimi. Shkencor zhabinë Meadow mjekësi nuk e përdorin.

Në mjekësinë popullore, të freskëta lë Luleradhiqe është përdorur për fërkim këmbët dhemb kur, reumatizma dhe përdhes, patch në vend naryvnoyi dhe i lumtur kur kollitjes. Gjethet janë aplikuar në abscese dhe të përdorin si një locion me ekzemë sëmundjeve të lëkurës. Lulet janë përdorur si një ilaç kundër malaries (për 10 orë para sulmit të njëpasnjëshëm lule të freskëta Luleradhiqe aplikuar në joints wrists, në probing pulsin). Zierje marrë për dhimbje koke dhe dhimbje stomaku. Infusions Luleradhiqe është përdorur si një ndihmë për riparimin e indeve dhe shërimin e plagëve purulent. Një ndikim efikas i drogës në trajtimin e lëkurës tuberkulozi luleradhiqe.

Nga historia e përdorimit të bimëve të njohur se të hahet 5 luleradhiqe lë rrush kaustike, duke shkaktuar karrige përsëritura. Mbulesë lë lythat, trashje gozhdë ose tumore të tjera - heq ato. Medikamente. Infuzion për përdorim të jashtëm. 200 ml ujë të vluar 1 tbsp zaparte. l. melchennoy bimëve barin e thatë luleradhiqe kaustike, atëherë le të krijoj për 5:00. Preparatet farmaceutike. Drogës "Luleradhiqe Herb sodium." Contraindications. Zhabinë kaustike - bimë helmuese. Përdorin atë për qëllime mjeksore kërkon respektimin rigoroz të dozen. Helmimit Lyutikov shkon dhimbje të forta dhe të mprehta në zorrët, stomakut, ezofagut, si dhe diarre, të vjella.

Corrosives bimët ndikojnë në lëkurë, deri në nekrozë. Kur agjentët e helmimit bimët provokojnë të vjella, të marrë një shumë të aktivizimit të karbonit, atëherë telefononi mjekun.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!