Echinacea purpurea bimore


Echinacea purpurea: Karakteristikat botanike. Një barishte gjithëvjetor medicinale 60-100 cm i gjatë i familjes Compositae. Rhizome shumë koka, të shkurtër, me shumë rrënjët gjobë. Rrjedh bimë të thjeshta, nganjëherë në krye të bronkial. Lë dhëmbëzuar, me flokë, e vështirë. Lulet janë të kuq pak-vjollcë, kallam, në peduncles të gjata, një tufë lulesh të vetme - shporta. Fruta - achene katër të njëanshme, maturohet në gusht-shtator. Ajo lulëzon nga korrik deri në vjeshtë. Rritet Echinacea purpurea? Seat e Echinacea purpurea - Amerikën e Veriut. Në Rusi ajo është kultivuar në pjesën evropiane të Kaukazit të Veriut dhe në Ukrainë.

Nëse doni të mësoni se si të rritet Echinacea purpurt, kam shkruar në lidhje me atë në këtë faqe interneti. Echinacea purpurea foto. Echinacea purpurea: materialeve të papërpunuara farmaceutike. Purpurea Echinacea në mjekësinë popullore përdoren si rrënjët dhe inflorescences e shporta Echinacea. Kur mbledhjen Echinacea purpurt? Rizomat me rrënjë në bimë grumbullojnë 3 - 4 vjet të jetës në fund të sezonit në rritje. Ata janë të gatshme, të pastrohen, lahen me ujë të ftohtë dhe të thata. Përbërja kimike. Në rrënjët glycoside pranishëm ehinakozyd, vaj esencial, rrëshirë, betaine, polysaccharides dhe acide organike. Echinacea purpurea: pronat medicinale.


Pronat medicinale e Echinacea purpurea rritje të rezistencës ndaj infeksioneve, sidomos gripit, por edhe të ketë analgjezik dhe efekt antiseptik, stimulimin e indeve te granulave dhe në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit të plagëve dhe ulcerat. Echinacea purpurea: metodën e aplikimit. Çfarë trajton Echinacea purpurea? Infusions shporta lule dhe rrënjët janë përdorur në sëmundjet e ndryshme septike dhe infektive. Ata janë treguar në rastet e imunitetit të dobët në të ftohtë të përbashkët, bronkit, gripit dhe sëmundjeve të tjera respiratore. Echinacea stimulon potencë seksuale, funksion CNS është përdorur për lodhje mendore dhe fizike, depresioni mendor.

Përgatitjet Topical e Echinacea purpurea është përdorur për plagët e infektuara, abscese dhe xhevairi bedsores dhe djegie. Mënyra më e mirë për të përdorur Echinacea purpurea zgjidhni një mjek. Ajo do të përcaktojë se çfarë ju rekomandojmë, infuzion, zierje ose tretësirë. Trajtimi i Echinacea purpurea. Infuzion Echinacea purpurea. 1 tbsp. l. melchennoy Echinacea purpurea bimë barishte oblyyte 250 ml ujë të nxehtë të zier dhe pastaj 15 minuta. ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë. Ftohur, filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni këtë ilaç me Echinacea purpurea në 1/3 filxhan 3 g. Per dite. Supë Echinacea purpurea. 1 tbsp.

l. Rrënjët melchennyh e Echinacea oblyyte 1,5 gota me ujë të valë e nxehtë dhe 30 minuta. ngrohjes në 100 ° C dush me ujë, pastaj të ftohtë, filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 3 - 4 vjet Per dite para ushqimit për 1 -. 2 tbsp. l. Tretësirë ​​Echinacea purpurea. Recetë tretësirë ​​Echinacea purpurea i parazgjedhur. Përgatitja e tretësirë ​​të Echinacea purpurea kryer përmasa Mass 01:10 në 70% alkoolit të pastër. Pranimi Echinacea purpurea tretësirë ​​- 20 pika tri herë në ditë sipas udhëzimeve të mjekut. Echinacea purpurea: contraindications. Kundërindikimet Echinacea purpurea janë: nuk e përdorin droga Echinacea purpurea mbindjeshmëri ndaj Echinacea, leukimi, tuberkulozi, kollagenozah, sklerozë të shumëfishtë në moshën 1 vjeçare, shtatzënisë dhe ndërsa ushqyerjes me gji.

Dhe në raste të tjera, para se të përdorim echinacea vjollcë, konsultohuni me mjekun tuaj! Alexander