Bimëve Eleutherococcus senticosus


Përshkrim botanik: Eleutherococcus senticosus. Eleutherococcus senticosus ose piper i egër ose svobodnoyahodnik - një shkurre 3-4 m I akuzuar për familjen Araliaceae.. Ajo ka branched rhizome me rrënjët shtesë. Rrjedh shkurre vertikal me spines të shumta të forta dhe të mprehta, të drejtuar sakte në rënie. Gjethet e bimëve Eleutherococcus senticosus të gjatë, të mëdha, pyatipalchatye. Fletëpalosje me tip vuri, ovale, diferencë ostrozubchatye, fund, përgjatë venave - me kuqërremtë push. Lule Eleutherococcus senticosus janë të vogla, dhe janë mbledhur në tufë lulesh mbi peduncles gjata, homoseksualë, femra - të verdhë, meshkuj - purple.

Fruta - vezak drupe zi. Lulëzuar shkurre gjatë muajit Korrik - Gusht dhe bimët frutore piqen në gusht-shtator. Foto Eleutherococcus senticosus. Ku bimë është e zakonshme. Eleutherococcus zakonshme në Sakhalin jugore dhe Lindjen e Largët. Ajo rritet në skajet e pyjeve, clearings në pyje të përziera. Eleutherococcus senticosus në komplot, si dhe një kopsht rritet. Ndoshta në rritje Eleutherococcus senticosus nga pasardhësit. Mbjellin fara në vjeshtë apo pranverë, por pas stratifikimit. Kjo varroste në tokë, nga 2-3 cm. Kjo bimë goxha hije-tolerante dhe nuk është e keqe në rritje nën pemë.


Në metodën e farës, siberian prerje rrënjë xhensen futem, apo pasardhës të layering dhe ndarjen e shkurret. Riprodhimi i këtyre metodave bien mjaft mirë kur gërmimi të gjithë ose një pjesë të uzinës. Çorape.
Për të përgatitur përgatitjet rizomat korrur dhe rrënjët e Eleutherococcus senticosus. Por barishte Eleutherococcus senticosus nuk korrur. Raw dyqan tyre në gjysmën e dytë të shtatorit. Rrënjët janë gërmuan në lartësinë e bimëve se 1 m, shkundur të tyre në tokë, i shpëlarë shpejt në ujë të ftohtë, prerë në copa dhe të thata në një tharëse në 70-80 ° C ose jashtë shtëpisë.

Përbërja kimike e Eleutherococcus senticosus. Në rrënjët e bimëve mjekësore përmban resins, polysaccharides, sheqer, glukozë, çamçakëz, lipide, koll, dhe vajra yndyrore esenciale, pektin, eleuterozidy A, B, C, D, E, dhe minerale. Pronat medicinale e Eleutherococcus senticosus. Bimë medicinale Eleutherococcus senticosus gjen stimuluese, stimuluese, fuqizuar efektin, i cili shprehet në, efekt në trup. Eleutherococcus senticosus rrit aktivitetin kushtëzuar refleks të trupit, aktivitetit fizik, ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror. Efekti stimulimin e Eleutherococcus shkurre me gjemba e karakterizuar nga rritja e rezistencës ndaj sëmundjeve të ndryshme dhe efekte të dëmshme, funksion të mirë të gonads.

Barishte tonik është shprehur në përmirësimin e tonin e përgjithshëm dhe gjendjen e njeriut: të zhduket apati, lodhje, përmirëson gjumin. Eleutherococcus senticosus: Përdorimi i bimëve medicinale. Eleutherococcus senticosus përdoret për presion të ulët të gjakut, menaxhimin stresit, me lodhje, për parandalimin e infeksioneve virale. Marrja e një orë e gjysmë përpara se të hahet 20-30 pika ekstrakt Siberian xhensen përmirëson ndjeshëm performancën mendore dhe fizike. Siberian efekt tonik Ginseng vetë manifeston angazhuar në një rritje në frymëmarrje e mushkëri, duke rritur nivelin e hemoglobinës, forcë fizike, peshë trupi.

Eleutherococcus senticosus rrit mprehtësinë e dëgjimit dhe vizion. Përgatitjet e bimëve Eleutherococcus senticosus rekomanduar për fazat fillestare të atherosclerosis, aritmisë, neurozë vaskulare, pasivitet fizike natyrës funksionale. Përgatitjet Eleutherococcus dobishme në ciklin menstrual pas operacioneve të mëdha, infantilism seksual, menopauza patologjike, infertilitetit. Së jashtmi Eleutherococcus senticosus tretësirë ​​është përdorur për humbjen e flokëve, vaj lëkurë seborrhea. Bimët supë shpëlarje flokët pas larjes dhe infuzion rubbed në lëkurë e kokës para larjes. Zierje e rrënjët e Eleutherococcus gjithashtu shpëlarje gojën me malcim nullesh dhe stomatiti.

Metodat Eleutherococcus senticosus të aplikimit. Çaj Eleuterokokkovyy. Rrënjët dhe i hedh ujë të vluar për 10 minuta të insistojnë në një enë të mbyllur. Pastaj, pas një çaj ftohjes pije. Tretësirë. Litër vodka derdh 200 g tharë rrënjët e Eleutherococcus me gjemba, insistojnë në një vend të freskët, e thatë për 2 javë dridhen herë pas here, pastaj filtruar. Marrë 1 / 02:00 të ngrënit 2 deri 3 herë në ditë për 20-30 pika. Infuzion është përdorur si një maskë për lëkurë për kremra, qyl. Supë për përdorim të jashtëm. Plotësoni me 4 gota e rrënjëve razmelchennyye ujë të Eleutherococcus senticosus (10 gram), të sjellë një çiban, shtoni kone hop (10 gram), prisni për ftohje të plotë.

Supë dhe mbeturinave të lëndëve të para pastaj të filtruar shtrydh. Ju mund të aplikoni me humbjen e flokëve për shpëlarje ato. Droga farmaceutike nga bimët medicinale. Eleutherococcus ekstrakt të lëngshme - një tonik. Pija e tij 20-30 pika në 1 / 02:00 për të hahet. Kursi i trajtimit 25 - 30 ditë. Kundërindikimet për përdorim. Eleutherococcus senticosus është i kundërindikuar në: mastitë, trashje, kushte me temperaturë, tension të lartë të gjakut gjatë shtatzënisë, fëmijët deri në përfundimin e pubertetit. Alexander