Angelica bimë medicinale - pronat photo protivopokazniya


Përshkrim. Barishtore dyvjeçar barishte deri në 2 metra. Ajo i përket ombrellën e familjes. Rhizome angelica trasha, vertikale, me rrënjë të shumta shtesë të shkurtër me një erë të këndshme. Stem bimë me një lulëzim kaltërosh, i drejtë, i uritur, i trashë. Angelica lë me edges dhëmbëzuar drogës, i gjatë, i rregullt, i madh, dy herë pendor. Lulëzuar bimët e mbledhura në çadra komplekse të mëdha, gjelbër-verdhë, gjobë. Fryti i saj - një dvusemyanki që ndan në dy poluplodika. Dyahyl blooms medicinale në qershor-gusht, frutat piqen nga korriku deri në shtator.

Përhapja e uzinës. Rritet në mjedise me lagështi - në livadhet e përmbytura, përgjatë liqeneve dhe lumenjve. Angelica bimë medicinale në rritje në pyjore-stepë dhe pyjeve zona të Evropës dhe Siberia Perëndimore. Çorape. Për të përgatitur drogën përdoren rrënjët e Angelica e rrënjëve medicinale. Rhizomes janë gërmuan rrënjët e angjelika, dridhen në tokë, të prerë pjesët ajrore, pastaj të lajë me ujë të ftohtë dhe të prerë në copa. Lëndët e para janë të thata në 35 - 40 C në tharëse ose në hije jashtë. Vjeshtë grumbullojnë rrënjët e bimëve vitin e parë, dhe rezerva të bimëve të bërë vitin e dytë në pranverë.


Rizomat Shelf - 2 vjet. Dyahyl drogës - Photos

Përbërja kimike. Në rhizomes të bimëve mollë arriti në përfundimin, Valerian dhe anhelikovaya acid, pinene, vaj esencial, borneol, felandren, coumarins, resins, taninet, phytosterols. Dyahyl - pronat. Droga Angelica archangelica rrisin imunitetin, stimulojnë qarkullimin e gjakut. Ata kanë një diuretik, expectorant, anti-inflamator, qetësues, pronat bën të dalë djersë. Aplikimi. Angelica rrënjë medicinale këshilluar për të rritur motor dhe funksioneve sekretore e zorrëve për të zvogëluar proceset e fermentimit dhe në çrregullime të sistemit të tretjes.

Mjekët rekomandojnë zierje angelica për forcimin dhe bile në dyskinesia tëmth. Droga të cilat përfshijnë barishte angelica përdorur për bronkit dhe pezmatim i fytit si një expectorant dhe anti-inflamator. Medikamente. Supë si oreks, antispasmodic, bën të dalë djersë dhe expectorant. Gota ujë të valë e nxehtë pour 3 lugë rrënjë Angelica dhe ngrohjes për gjysmë ore në një banjë me ujë të valë. Supë ftoh për 10 minuta, pastaj tendosje. Vëllimi i supë zier sjellë ujë të ftohtë në origjinal. Pini pasi të hahet një gjysmë gotë të nxehtë dy herë - tri herë në ditë.

Pagjumësi supë. Gotë ujë derdh 4 lugë rrënjë Angelica dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët, pastaj cool, tendosje dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni gjumit lugë gjelle. Dyahyl drogës - contraindications. pronave fotosensibiliziruyuschih furanokumarinov angelica shkaku acarim të lëkurës. Mos përdorni në gjakderdhje të fortë menstrual gjatë ushqyerjes me gji, shtatzënisë, diabeti. Bimët Overdose që përmbajnë vajra esenciale paralizon sistemin nervor qendror.