Angelica fabrikë druri


Përshkrim. Një barishte gjithëvjetor medicinale në lartësi 70-200 cm. Ajo i përket ombrellën e familjes. Rhizome me mish pyll angelica, të trasha. Stem branched bimë në krye, me një lulëzim kaltërosh, zhveshur, uritur, grooved. Gjethet janë ovate me gjethe zgjatur, dy ose tri herë - Cirrus. Lule Angelica janë të bardhë ose rozë ombrellë në inflorescences komplekse, biseksual, të vogla, të drejtë. Tsvetet në Korrik - Gusht. Frutat e pyllit angjelika - dvusemyanki. Shpërndarja. Pyll bimë Angelica rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Perëndimore dhe Lindore Siberi dhe në Ukrainë.

Ajo rritet në gëmusha, livadhe me lagështi, përgjatë liqeneve dhe lumenjve, vende kënetor me lagështirë. Çorape. Droga e bëra nga Angelica pyll rrënjët. Rhizomes janë gërmuan bimë me rrënjët, peeled, larë me ujë të ftohtë, prerë në copa dhe e tharë në ajër të hapur nën një tendë, por mund ta bëjë këtë në fusha mjaft të ventiluar. Përbërja kimike. Në bimët barishtore pyll angelica gjetur yndyrë, proteina, mikro dhe makro (fosfor, hekur, nikel, kalcium, mangan, bakër, bor, titan) dhe acid Askorbik, celulozë. Në rhizomes të bimëve në përfundimin: vaj esencial, kumarin poliatsetilenovyy kompleksit.


Pronat farmakologjike. Pyll Dudnik ofron ndërhyrje, diuretik dhe efekt expectorant. Droga, pjesë Ushqim të bimëve kanë tonik dhe efekte qetësues. Aplikimi. Zierje mjekësi dhe angelica infuzion rrënjët tradicionale janë përdorur si një diuretik. Ata pijnë me urinim të vogël, dispepsi ose rrufë e mushkërive, si dhe mbajtjes së urinës. Rrënjët e bimëve pluhur ndihmon me fryrje. Bimëve të freskëta lëng aplikuar në dhëmbët e pacientit dhe varrosur në një vesh të lënduar për lehtësimin e dhimbjeve. Angelica rrënjë zierje është përdorur nga jashtë pyllin si banjot si një agjent forcim, tretësirë ​​dhe rrënjët e saj janë përdorur për bluarje reumatizma dhe radiculitis.

Medikamente. Infuzion me pak urinim. 1 litër ujë të valë derdh 20 gram rrënjë copëtuar Angelica të pyllit dhe të lënë për 30 min., Pastaj profiltruyte. Merrni çaj 3 g. Per dite te 1 filxhan. Supë si një agjent forcim. 1 litër ujë të valë pour 150 gram copëtuar Angelica rrënjët pyje dhe vlim 15 minuta, pastaj të ftohtë, profiltruyte. Përdorni për banjot medicinale. Tretësirë. Rrënjët grimcuar e bimëve pyjore angelica mbush 70% alkool në një raport prej 1 deri në 5, të lënë për 2 javë dhe thahet me napë. Merrni 3 g në ditë për 20 -. 30 pika.

Përdorni fërkim.