Bimore hryzhnik qetë


Përshkrim. Hryzhnik qetë (Gladun, fringed fushë bari myltse, qen bukur) - është një lartësi bimë shumëvjeçare barishtore medicinale bimore e 5 cm dhe 15 cm bimore takon karafil familjare.. Në paraqitjen e ngjashme me një kaçubë të degëzuar sexhde. Bimore ka një hryzhnik butë ngjyrë të errët të gjelbër. Ai zvarrit delikate rrjedh aty ku qime pak të shkurtër. Gjethet janë eliptike, të vogla, ngushtuar në bazë të një kërcell të shkurtër. Lulet janë mbledhur në formë koke tufë lulesh spicate ,, sessile, të verdhë-gjelbër. Humbje e ngjyrës nga fundi i majit deri në gusht. Bimët frutore - odnosim'yanyy zbuluar arrë.

Shpërndarja. Hryzhnik qetë rritet në fusha të thatë, livadhe, shkëmbore në vende, në shumë të lira dhe përgjatë lumenjve, në terren me rërë. Ajo rritet në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, Azisë Qendrore dhe Siberisë Perëndimore. Çorape. Për të përgatitur ilaçe korrur bimët e barit. Pjesët e bimëve aboveground janë të prerë në fazën e lulëzuar, dhe pastaj të thata në hije, në zonat e ventiluar. Grass i ruajtur deri në 12 muaj. Përbërja kimike. Në barin e Herniaria saponinoobraznyy qetë glycoside gjetur herniarin; herniariesaponin se hidrolizë jep sheqer dhe oksisapohenin, duke pasur efekt hemolitike, rutin, quercetin, tanin, umbelliferona ester metil, një paronihin Alkaloid, vaj esencial, kumarin.


Umbelliferon jep ndarjen e kumarin parfum. Pronat farmakologjike.
Përgatitjet janë binder Herniaria, një diuretik, antibacterial, antispasmodic dhe cholagogue si i dobët. Aplikimi. Bimë është përdorur për inflamacionit të fshikëzës, si një diuretik te trajtuar cermës, hidropizi. Bearberry - dezinfektues për traktit urinar. Kombinimi bearberry me qetë Herniaria merrni çaj që ndihmon me dhimbje të ndryshme pavullnetshëm. Infusion Herniaria përdoret në hernia në formën e poultices. Hryzhnik dobishme në kollë, tuberkulozi pulmonar, veshkave dhe fshikëzës, sëmundjet e grave dhe verdhëz.

Grass Herniaria qetë nga kërcëllimë me shkumë vullnetit të ujit e cila nuk është e keqe zbut lëkurën e duarve dhe lan fëlliqur. Prandaj, ajo është përdorur për pastrimin e përkëdhelur flokët. Medikamente. Infuzion për gojë dhe banjot. 1,5 gota ujë të valë derdh 20 gram barishte barishte Herniaria qetë. Insistojnë 15 minuta. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Çaj veshkave. 2 h. L. pjesë e bearberry lë 20 gram dhe 25 gram herbs Herniaria, pour 250 ml ujë të ftohtë, dhe të vendosura në të ftohtë për 12 h., filtër. Tea për të pirë ngrohur. Sëmundje të mushkërive dhe tuberkulozit. Nxjerrjen e ujit të qetë Herniaria pini 3 vjet.

një ditë për 20 minuta. para ushqimit për 1/3 filxhan. Contraindications. Bimë është helmuese, por mund të shkaktojë simptoma të paralizë qendrore mbidozë.