Fyt bimë e zezë


Përshkrim. fyt e zezë (faring, Blackheads, sineholovka, brunelka) - është një barishte gjithëvjetor në 60 cm i gjatë, rrallë pubescent ose glabrous, me një rhizome rrëshqanorët. Bimore është klasifikuar si i familjes Labiatae. Stem tetrahedral fyt zi, ngjitje, slabovetvistyy, kafe. Lë petiolate, të kundërt, i mpirë, ovate, melkohorodchatye, të tërë, palë e sipërme të gjetheve të vendosur drejtpërdrejt nën tufë lulesh. Lule fyt e zezë simetrike, të vendosura në axils ovate, vuri bracts dhe formojnë kamë apikal i gabuar. Kurorën më pak të verdhë dhe të bardhë, pubescent kryesisht blu-vjollcë cik e sipërme.

Blooms Fyt zezë në qershor-shtator. Fruta - arrë me shkëlqim, trekëndësh apo i zgjatur-vezak, ripens muajit Korrik - tetor. Shpërndarja. fyt e zezë është gjetur në zonat jugore dhe të mesme të pjesës evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët, Kaukaz, Azinë Qendrore, Siberi. Bimë rritet në skajet e pyjeve, kopshte, livadhe. Çorape. Në mënyrë që të mbledhë barishte medicinale fyt e zezë (lule, gjethe, rrjedh) që ruajtur ato gjatë lulëzuar. Tharë nën qepalla në rrugë ose në një zonë të ajrosur ose në një tharëse në 30-40 ° C. Kur mbledhjen rëndësishme të mos jenë të përzihet me një grykë zi krupnotsvetkovoy Chernogolovka saj, karakterizuar nga fakti palë sipërme e lë nuk është në bazën e lulëzim dhe zhvendosur poshtë, dhe ka lule më të mëdha.


Përbërja kimike. Në pjesët sipër tokës të faring zi gjetur taninet, acidet fenolike, coumarins, iridoids, triterpenoids, taninet, saponins steroide, flavonoids (quercetin, kaempferol, rutin, Luteolin, izokvertsitin, hyperoside) rrëshirë, vaj esencial, i cili përfshin alfafenhon, kamfor levorotatory, oksalik, malic, acid limoni, gjurmët fenhilovoho alkoolit dhe sasi të mëdha të bakrit, bor, zink, mangan, acid Askorbik, argjendi, vitaminë C, carotene. Pronat farmokolohycheskoe. Fabrika ka një diuretik i zi fyt, anti-inflamator, antipiretik, hypotensive, antiseptik, analgjezik, hemostatic, antimicrobial, protivopotohonnym, antispasmodic, pronat tonik, përmirëson metabolizmin.

Aplikimi. fyt e zezë rrit prodhimin e urinës, ul temperaturën në sëmundje febrile, presionin e gjakut, ndalesa gjakderdhje, ndalesa diarre. Nxjerrjen e ujit nga bimët barishtore të marrë në diarre, ftohjet, sëmundjet e grave dhe gjakderdhje të ndryshme. Në infuzion kineze mjekësi e lule bimë të pini si çaj, si antipiretik dhe diuretik. Infuzion i bimëve përdoret si larje dhe larjen në inflamacionet e ndryshme të lëkurës dhe pije në sëmundjet e gojës dhe të fytit. Zierje pije me goiter (me hyperthyroidism), tuberkulozi, lëkurë, artrit reumatik, diatez exudative dhe si një presion diuretik dhe ul gjakut (antihipertensiv) mjet.

Bimë barishte fyt kokë të zezë larje me zbokth. Poultices të bimëve barishte të bëjë inflamacion të lëkurës. Medikamente. Infusion per trajtimin e tumoreve malinje te lokalizimin ndryshme, artriti reumatoid, diatez exudative, tuberkulozit femëror gjenital, lëkurës, fytit dhe stomatiti. 1 ch. L. bimët melchennoho oblyyte 250 ml ujë të vluar, pastaj largohen për të para 02:00, atëherë tsedite. Merrni 3 - 4 vjet Ditën 1 tbsp.. l. përpara se të hahet. Për vë llapë për inflamacion të lëkurës. oshparyty ujë të valë 2 - 3. l. Bimë bari fyt e zezë dhe të mbyllë atë në garzë.

Supë. Vendos 1 tbsp. l. Grass fyt enë enameled e zezë, të mbuluar me ujë të valë, pastaj vlim në një ngrohje të qetë për 5 minuta, filtër, përdorni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Për përdorim të jashtëm vetëm të marrë në 2 vjet. Më shumë bar. Supë për larje dhe banje inflamacion të lëkurës, për të larë kokën me zbokth. 3. l. herbs pour 1,5 litra ujë, vlim për 10 minuta, të lënë për 4:00. Vaj për lubricating lëkurën. Një enë e vogël qelqi fort të mbushur bar fyt zi. Hidh vaj perimesh, të lënë për 3 javë, herë pas here lëkundje. Filtër. Aplikoni 1 - 2 herë në ditë.

Contraindications. Merrni drogë bimë me kujdes dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Bimë është helmuese!