Bimë Brown mustardë


Përshkrim. Lartësia Medicinale barishtore vjetore bimore e 0,5-1 m. Ajo i takon familjes Cruciferae. Mustardë Brown degëzuar rrjedhin, të zhveshur e të drejtë. Gjethet e bimëve janë alternativ, i thjeshtë, i sipërm - i tërë, të mesme - heshtak, më i ulët - lirës. Bimët Fruta - pod me farë të vogël sferike. Lule me katër petale të verdhë, të mbledhura në dorën corymbose. Shpërndarja. Homeland Brown mustardë - një Azi Qendrore. Në pjesën evropiane të Rusisë mustardë rritur si oilseeds. Çorape. Në mënyrë që të prodhojë drogës rezervë nga majat bimore mustardë dhe farës së saj.

Material i gatshëm të papërpunuara dërrmoi dhe analizova në rrjet. Rezervave mustardë gjatë medium maturimit dhe pods më të ulëta dhe majat e bimëve korrur gjatë lulëzuar.
Bimët dhe prerë në snopyky të vogël të detyrueshme. Kur tharje do të sigurojë që Brown fara mustardë nuk zgjoheni. Në Brown mustardë, një ilaç përdoret mustardë dhe të bardhë mustardë zi. Përbërja kimike. Fara bimët Brown mustardë përmbajnë proteina, sinihrin glycoside, mustardë vaj esencial, zamkë, vaj yndyror. Pronat farmakologjike e uzinës. Fara mustardë Brown kanë agjentët e anti-inflamator dhe antimicrobial janë shkëputur dhe i bezdisshëm lokal.


Aplikimi. Mustardë në doza të vogla merret me gojë për të përmirësuar oreksin dhe tretjen. Një fabrikë e përdorur gjerësisht në Brown pluhur mustardë dhe mustardë Llaçe jashtë për reumatizmi, ftohjet dhe sëmundje të tjera. Dush këmbë me pluhur mustardë lehtëson kollitje, thellojnë frymëmarrjen dhe të stimuluar qarkullimin e gjakut. Medikamente. Infuzion me humbjen e oreksit. Lulëzuar në krye lugë çaji mustardë Brown Brew 200 ml ujë të valë. Insistojnë 5 minuta, pastaj tendosje. Pini infuzion para ngrënies gjatë gjithë ditës. Me humbjen e oreksit. Gjysmë ore para një vakt të hani 10-20 fara të freskëta mustardë.

Migrenë Bath. Një grusht pluhur sinapit sareptskoy derdh në 50 ° C ujë, llokoçis, i ftohtë në 38 ° C dhe të mbajë dorën e saj. Banjo me një të ftohtë. Një lugë gjelle pluhur sinapit oblyyte 5-8 litra ujë të nxehtë. Këmbët gri, dhe pas larjes veshin çorape të ngrohta leshi. Farmaceutike bimore. "Mustardë" - përdoret për ftohjes si nje agjent anti-inflamator. "Mustardë Family". "Vaj mustardë thelbësor" - është përshkruar si një zbavitje dhe në nivel lokal irrituese agjent. Contraindications. Aplikimi Brown mustardë ndaluar në inflamacion i veshkave dhe tuberkulozi pulmonar.

Banja me mustardë papranueshme për venat me variçe.