Karafil bimëve me gëzof


Përshkrim. Karafil i shëndetshëm - një barishte gjithëvjetor 0,15-0,60 m në lartësi. I ngarkuar me karafil të familjes. Bimët rrjedhin hollë, i drejtë, i zhveshur. Rhizome zvarrit karafilë harlisur, hollë me shumë rrënjë të tjera. Lë të kundërt, lineare-heshtak, me 3-5 venat, akute, i përafërt rreth edges. Lulet janë të bardhë, rozë ose ngjyrë vjollcë, fringed, aromatik, janë të bashkuar në një tufë lulesh të lirshme. Hi lule cilindrike përbëhet nga 5 sepals. Petals e Corolla dissected fort në filiform, grimcë të ngushtë. Plant karafil blooms harlisur në qershor-korrik. Fryti i saj - kuti polyspermous i zgjatur.

Farërat janë të vogla. Frutat piqen në gusht-shtator. Karafil bimore Lush tolerojë temperatura deri në - 20 ° C. karafil mjaft e lehtë për kulturën, preferon diell të plotë apo napivtinyste mirë drenyrovannuyu, dritë tokë pjellore. Ajo është e përhapur nga fara që janë mbjellë në tokë ose fidanëve në prill dhe maj. Dhe shkallët nuk janë të detyruar të presin gjatë - ka në një muaj, pas së cilës ata jashtë hollë, duke i lënë në mes bimëve dhe 20 cm. Shpërndarja. Karafil rritet në zonat e butë dhe të ftohta të butë të Azisë dhe të Evropës. Gjetur në pjesën evropiane të Rusisë, Lindore dhe Siberi Perëndimore, Azinë Qendrore, Lindjen e Largët dhe në Ukrainë.


Kjo ndodh në skajet, në pyjet e rrallë, e përmbytur ose livadhe të thata, clearings në zonat pyjore-stepë dhe pyjore. Në malet bimore ngjitet lart brezin e pyjeve Çorape. Me qëllim të trajtimit të përdorur të gjitha pjesët e bimës - barishte (gjethe, lule, rrjedh), rrënjët, rhizomes, fara dhe manaferrat. Karafil Lush tërheqë nga rrënjët gjatë lulëzuar dhe e tharë në mënyrë të zakonshme në hije ose zjarri tharëse në 40-45 ° C. Përbërja kimike. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë flavonoids (homoorientin, orientin), taninet (derivateve pyrocatechol), alkaloide pjesë ajrore - vitamina, flavonoids, saponins.

Në rrënjët, rizomat dhe rrjedh - gjurmët e alkaloide. Lë gjurmë rafte alkaloide, saponins, lule - gjurmët e alkaloide, flavonoids, saponins. Pronat farmakologjike. Preparatet pinks harlisur bari kanë anti-inflamator, bën të dalë djersë, të dobët stimulues, anticonvulsant, qetësues, analgjezik, Hemostatic dhe hypotensive (ul presionin e gjakut) efektet në trupin e njeriut, duke ngritur tonin e muskujve të lëmuar të mitrës. Aplikimi. Në mjekësinë popullore, Rusia dhe infuzion Evropiane të ujit të bimëve të përdorura për gjakderdhje mitrës dhe parregullsi menstruale, fëmijë dhimbje barku dhe dhimbje koke, me çrregullime nervore, epilepsi, eklampsia, zalisur, me dhimbje, lëndimet, hemorroide gjakderdhje.

Dhe nga jashtë - për larje dhe banjot terapeutike me skrofull, dhe ata smeared kujdesur. Në Japoni manaferrat zierje merret me gojë në dismenorree, sëmundjet e fshikëzës, gonorre, shystomatoz si një diuretik dhe karafil anti-inflamator dhe supë farë - si një agjent anti-inflamator. Aplikimi i jashtëm tregon pezmatim i lëkurës dhe dermatosis dhe larja e syve të përflakur. Në Yakutia bimë barishte pini me dhemb nyjeve dhe kollë. Në mjekësinë popullore, infusions dhe decoctions karafil janë përdorur si një ilaç për dehje, pickimin e insekteve dhe kafshëve të tërbuar me sëmundje të zemrës. Lule dhe bimë lëng i freskët është përdorur për të trajtuar hemorroide, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, efektet negative të lindjes, të lehta, sifilizi.

Infusions nga pamja e jashtme dhe decoctions e lule dhe fara përdoren për pezmatim i lëkurës, larë sytë përflakur. Në barëra të mjekësisë tibetian karafil harlisur në doza të mëdha është përdorur si dështuar; në takimin - si shërimin e plagëve. Zierje e rrënjët dhe rhizomes përdoret për sëmundje të zemrës, por edhe si një mjet për të forcuar flokët. Në ekstrakt ujor të bimëve barishte pini nga frymarrje dhe kollë, dhe një zierje e fara është konsideruar një diuretik, e përdorur në urinim të dhimbshme, nefrit dhe hidropizi. Në Rusi, e përdorur gjerësisht vaj karafil, të cilat ishin bërë nga buds lule.

Ajo është përdorur në verë për të mbrojtur kundër mushkonjave. Bimët Gras rrit muskujt e mitrës ton, ka një qetësues dhe emocionuese efekte të sistemit nervor. Medikamente. Infuzion i barit. 1 tbsp. l. melchennoy ton të thatë
Rabbi derdh një çerek litër ujë të vluar, thith një orë, ikjen me napë. Merrni 1/4 filxhan 3 g. Per dite. Për përdorim të jashtëm vënë 2 tbsp. l. një e katërta litër ujë të valë. Zierje e fara. 10 gram fara zaparte 250 ml ujë të vluar, 30 min. zhytem në 100 banjë me ujë ° C, dhe i ftohtë 10 minuta. dhe filtruar. Merrni 3 g. Një ditë për 2 lugë. l. përpara se të hahet. Supë. 20 gram bimë barishte oblyyte 250 ml ujë të vluar, të lejojë 15 minuta.

të qëndrojë në 100 ° C banjë me ujë, pastaj ftohur 45 min., filtruar pastaj. Merrni 2 - 3 g në ditë për 1/3 filxhan para ngrënies.. Tretësirë ​​e rrënjëve. Rrënjët e bimëve Lush pinks të mbushur 70% alkool (1: 5). Le të qëndrojë për 12 ditë në errësirë. Merrni 30 pika në pritjen me ushqimin. Lëng të freskët. Bimëve të freskëta lëng konsumojnë 1 h. L. 3 g. Per ditë para ushqimit. Për përdorim jashtëm ajo duhet të holluar (1: 2) ujë. Lëng larë e të lyer duhet të jetë i holluar me ujë në shkallë prej 01:10. Contraindications. Preparatet karafil Lush përdorimin kundërindikuar gjatë shtatzënisë, si bimët farë shkaktojë aborte spontane dhe të përshpejtojë fillimin e menstruacioneve.

Për më tepër, në disa vende dhe rajone të karafil evropiane harlisur merren nën mbrojtjen e autoriteteve publike.