Bimë lule misri blu, përdorimi, contraindications


Përshkrim bimët Lule misri blu - është një barishte vjetor ose dyvjeçar deri në 0,60 m I akuzuar për të familjes Asteraceae.. Ai lë me push Arachnoid, lineare - heshtak, alternativ, sessile. Lulëzuar bimët në peduncles gjata zhveshur, shporta të mëdha të vetme, blu, ose blu. Fruta lule misri - gri achene pubescent thekë të cilit në krye. Lule misri blooms blu në qershor-shtator. Mëso më shumë në lidhje me atë në letër, ju mund të "lule misri bimore blu -. Përdorim, contraindications" Ku bimë të zakonshme Bimore është një farë e keqe lule misri bar blu. Ajo është e shpërndarë në të gjithë Rusinë qendrore dhe perëndimore Siberi.

Ajo rritet në fusha të rrugëve, përgjatë rrugëve. Dispozitë Prodhimi i drogës në mjekësi vjen me lule blu bimë pa shporta. Ata grumbullojnë bimët lulëzuar menjëherë në lulëzim shporta lule. Tharja është kryer pasi mbledhjes një tharëse në 40-50 ° C në një zonë të ajrosur ose në ajër në hije. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 24 muaj. Përbërja kimike e bimëve medicinale Lule cornflowers përmbajnë saponins, glycosides (tsitaurin, cyanine, çikores), acid Askorbik, pektin dhe substanca rrëshinor, kripëra minerale dhe carotene. Pronat farmakologjike Lulet e lule misri e përdorur si një diuretik, anti-inflamator, dezinfektues, cholagogue dritë, antispasmodic dhe gjithashtu si sëmundje të mëlçisë.


Lule misri blu - aplikim Supë dhe ekstraktet e lule lule misri blu janë përdorur si një diuretik për sëmundje edema gjatë kardio - vaskulare sistemit dhe veshkat. Dhe ato janë përdorur për sëmundjet kronike inflamatore e veshkave dhe traktit urinar. Gjithashtu lule barishte lule misri blu janë pjesë e kuvendit diuretik pohoi në pielitah, cystitis, nefrit dhe sëmundjeve të tjera. Mjekësisë tradicionale përdor një zierje e lule misri me sëmundje të ndryshme të syve, me një eyestrain fortë, blepharitis, konjuktivit. Gjithashtu lule lule misri e përdorur në sëmundjet e traktit biliar dhe mëlçisë, në shkelje të biliare.

Lule spazma blu lule misri e muskujve të butë. Ata gjithashtu kanë pronat e shërimit, e përdorur në trajtimin e ekzemë, vlon, ulcerat deje dhe plagët e ndryshme. Medikamente Infuzion si antimicrobial, choleretic, gota diuretik të vluar krijoj ujë të nxehtë një lugë gjelle lule të thata lule misri blu. Mbyllni kapakun dhe ngrohjes minuta pesëmbëdhjetë tyre në 100? Dush C ujit. Pastaj ftoh për një orë, profiltruyte dhe lëndëve të para shtrydh. Vëllimi infuzion ujë të zier për të sjellë origjinalin. Hani tre vakte në ditë në një lugë gjelle.

Infuzion me skuqje dhe gota lodhje sy ujë të valë, pour 3 lugë lule misri lule blu. Gjatë 02:00 këmbëngulin, atëherë filtruar. Përdorni për kremra. Infusion duke reduktuar lugë çaji oreks i lule lule misri krijoj një çerek litër ujë të vluar dhe të lënë derisa uji fitilin poshtë. Pini 30 minuta para ngrënies. Kujdesi infuzion për gota lëkurës me vaj e ujit të vluar të krijoj një lugë gjelle lule lule misri dhe të insistojnë 30 minuta.
Pastaj të filtruar, lëndëve të para shtrydh. 2 - 3 herë në ditë infuzion fshij lëkurën. Merrni fshin garzë, lagur ato në tinctures, butësisht shtrydh dhe vënë në fytyrë.

Filloni me të nxehtë dhe të ftohtë e mbarimit, të alternuara ngjesh 2 - 4 herë. Fasha të nxehtë mund të aplikohet për 3 - 4 minuta dhe të ftohtë - 10 - 15 minuta. Pluhur nga grimcuar blu fara lule misri lara zgjatur shërimin e plagëve dhe lythat. b farmaceutike nga bimët medicinale "lule misri lule blu" - është përdorur si një diuretik infusions ilaç për edemë të origjinës kardiake dhe renale. Drogës është në dispozicion në qese letre 5 vjet. Lule misri blu - contraindications Supë dhe ekstraktet e lule misri slaboyadovity blu! Mos e përdorni atë gjatë shtatzënisë.