Bimore thoroughwax artë


Përshkrim. Thoroughwax artë (orpin, aminek, ushqim Boyar) - një barishte gjithëvjetor prej 25 deri në 150 cm në lartësi. Rrjedhin është e qetë, i thjeshtë, i vetëm apo pak më e vogël në krye. Stem lë amplexicaul, sessile, alternative, e sipërme - ovate-në formë zemre, e përshkuar pothuajse rrjedhin, më i ulët - ovate-i zgjatur me disa venat mprehta spikatur. Lulet janë ngjyrë të verdhë-gjelbër me një ngjyrë të artë, të mbledhura në një çadër, i cili përbëhet nga 10 - 12 rrezeve. Blooms bimore nga mesi i verës të bjerë. Fruta - i zgjatur-eliptike, të errët ngjyrë kafe fara dvusemyanki që piqen në shtator dhe tetor.

Shpërndarja. Bimë rritet thoroughwax artë në Azinë Qendrore, në pjesën evropiane të Rusisë (në lindje dhe verilindje), Siberia, Uralet, gjenden në Amerikën e Veriut. Ajo rritet në thupër rrallë dhe pyje të përziera, livadheve e pyjeve, së bashku lumenjtë dhe luginat dhe rrjedhave në livadhet, skajet e pyjeve, në gryka, livadhe malore. Çorape. Për të përgatitur drogën përdorur dhe rrënjët e barit të bimëve (lule, gjethe, rrjedh). Rrënjët Përgatitja është pranverë e hershme apo vjeshtë, bari dhe gjethet janë korrur në qershor dhe gusht. Pjesë Ground thoroughwax rezervave të artë gjatë lulëzuar e saj, prerja off gërshërë të mëdha rrjedhin.


Bari më i mirë i tharë në një tharëse në 80-90 ° C. Rritet në diell, në humus të pasur, tokës të lehta. Propaganduar nga ndarja në vjeshtë dhe fillim të pranverës apo fara mbjellje në pranverë menjëherë në një vend të përhershëm. Përbërja kimike. Bimore përmban flavonoids (quercetin, rutin, rutinozid, izokvertsetin), taninet, alkaloide phytosterols, saponins, carotene, acid Askorbik. Pronat farmakologjike. Thoroughwax i artë ka antiseptik, tonik, choleretic, antipiretik, pronat plagë-shërimit. Aplikimi. Në mjekësinë popullore, infuzion ose zierje e bimëve përdoret si laksativ, stomakut dhe tonik.

Gjethet më aktive dhe lule. Themeluar që thoroughwax ekstrakt i artë barishte ka efekt choleretic dhe është efektive në angiocholitis, cholecystitis dhe hepatiti, rrit bilirubin, acidet biliare, rrit aktivitetin sekretore e stomakut, mëlçisë dhe pankreasit. Bimë barishte infuzion përdoret për larje purulent sëmundjet e lëkurës itchy dhe si poultices dhe kremra që përdoren për shkurtime shëruese. Mjekësisë tradicionale është aplikuar zierje e rrënjëve të malaries dhe gjethe të thata dhe të freskëta - për shërim. Preparatet farmaceutike. Në bimët barishtore është marrë P-vitaminë drogës "Buplerin", e cila ka një efekt i dobishëm për pėrshkueshmėrisė e capillaries gjakut.

Medikamente. Infuzion për mëlçisë dhe tëmthit, si dhe të reduktuar aciditetit të stomakut. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. thoroughwax bar i thatë, të këmbëngulë për të ftohur dhe filtër. Merrni një gjysmë filxhan 3 g. Per dite para ushqimit. Supë. Hidh një gotë me ujë 10 gram rrënjët e barit ose bimëve thoroughwax artë. Vlim e lëndëve të para të avullimit në gjysmën e vëllimit fillestar të lëngjeve ftohur dhe filtruar. Merrni 1/2 filxhan tri herë në ditë para ushqimit. Infuzion. Hidh një gotë me ujë të valë 5 gram thoroughwax bari artë, të këmbëngulë për të ftohur, filter.

Pini një gjysmë filxhan 3 g. Per dite para ushqimit. Në migrenë. Gotë Oblyyte e ujit 10 gram rrënjë ose bimëve, vlim të zhduket gjysma e ujit, cool dhe filtër.
Merrni 1/3 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit. Në cholecystitis. Hidh një gotë me ujë 5 gram bimë barishte, këmbëngulin për të ftohur, filter. Pini 1/3 filxhan në 3 g. Per dite para ushqimit. Contraindications. Përdorimi i thoroughwax artë kundërindikuar në gastrit giperatsidnom, gurëve të tëmthit, Ulçera duodenale dhe stomak.