Deve bimë gjemb


Përshkrim.

Camel gjemb (dzhantak, tumbleweed) - një shkurre me një përhapjen, lartësi gjemba rrjedhin 0,40 -. 1 m bimë takon familjes së bishtajore. Ajo ka një rrënjë të fortë (me degë horizontale të vendosura thellë) gjatësinë e 3 - 45 m, duke e lejuar atë për të arritur ujërave nëntokësore.

Rrjedh usadzheni spines 1 - 3 cm i gjatë, lakuriq, e gjelbër, grooved. Ferra - një shoots modifikuara axillary. Rrjedh në fund të odrevesnevayuschym.

Gjethet janë të thjeshta, heshtak, i zgjatur, i tërë me fëndyell-formë stipules, petiolate, dhe vendosen në bazën e rrjedh dhe gjemba. Bimët e ulëta spines të fortë, të shkurtër, e sipërme - bar, të butë, lart.

Lule rozë apo të kuqe, të vendosura në ferra - gjeth, 3-8 copë. Hi me 5 dhëmbë, kolokolchataya. Petals e Corolla, si të gjitha bishtajore, janë të ndryshme. Camel blooms gjemb në maj dhe gusht.

Frutat (fasule) - e zhveshur, me 4 - 5 veshkave, fara pothuajse katrore që po fillojnë të piqen në korrik.

Shpërndarja.

Bimë rritet në deve-gjemb dhe gjysmë-shkretëtirat e Gadishullit Arabik, Afrikën Veriore dhe Azi. Ajo është gjetur edhe në Rusinë jugore në pjesën e saj evropiane, në Siberi Perëndimore, Kaukazin, Kazakistan.

Ajo rritet në gjysmë dhe shkretëtirat zhavorr dhe argjilore, stepat e thata, në brigjet e kanaleve dhe lumenjve, depozitave dhe shumë të lira në serozemah dhe rërë.


Camel gjemb rritur në vend të strehuar, me diell dhe shumë nxehtë në të thatë, rërë, tokë të mirë-drenazhuar. Përhapja me kërcell dhe fara në.

Korrje dhe ruajtje.

Në mënyrë që të përgatiten bimëve medicinale, fruta dhe rrënjët që prypasayut bimë të lulëzuar dhe më gjerë. Melchat mbledhur bar dhe të thata nën qepalla, hedhjen e një shtresë e hollë e 3 cm. Rrënjët janë korrur nga qershori deri në tetor. Në ngrohtore Kullon një lëng ngjyrë kafe-verdhë e ëmbël - "Mana", e cila forcon natën. Mblidhni atë në mëngjes. Shitore e lëndëve të para në çanta dhe kuti kartoni - 12 muaj.

Përbërja kimike.

Në bar deve gjemb në përfundimin glycosides, flavonoids, sheqerna, taninet, leykoantotsiany, saponins, vitamina C, K, B, coumarins, steroid, carotene, gjurmët e alkaloide, acid ursolic, ngjyra, vajra esenciale, resins.

Pronat farmakologjike.

Medikamente deve show gjemb bën të dalë djersë, zbutës, plagë-shëruese, anti-inflamator, astringent, hemostatic, efektet e bën të dalë djersë, nxit urinimin dhe choleretic në trupin e njeriut.

Ata bëjnë një efekt baktericid në staphylococci, streptokokeve dhe rrinë të bëjë me dizenteri.

Aplikimi.

Kjo bimë është përdorur vetëm në mjekësinë popullore.

Zierje dhe "Mana" është përdorur për të lehtësuar kollë ftohjet, por më shpesh ato janë përdorur në sëmundjet gastrointestinale: ulçerë stomakut, gastrit, dispepsi, inflamacion të duodenum dhe zorrës së trashë.

Supë dhe ujë infuzion i rrënjëve është përdorur si një dizenteri fondeve Haemostatic dhe hemorroide, por edhe nga jashtë si një locion dhe një plagë shëruese agjent. Infuzion dhe zierje e bimëve barishte deve ferrave është përdorur si një ilaç djersitës dhe diuretik drogës.

Zierje nga pamja e jashtme është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës purulent, ekzemë, plagë septike, për gargarë me anginë, trajtim majasëll (larje dhe dush).

Tretësirë ​​dhe barishte bimët përdorur edhe në trajtimin e erozionit qafës së mitrës. Jashtmi ata janë treguar të hequr tumoret dhe abscese në formën e fasha dhe si vaska - reumatizma perbashketa dhe dhimbjet.

Medikamente.

Supë.

2 tbsp. l. melchennoho rrënjë zaparte1 / 4 l bimore. ujë dhe zierje vluar për ngrohje të ulët për 25 minuta, pastaj thith për gjysmë ore dhe filtruar.

Zierje në hidropizi.

Derdh 250 ml ujë të vluar 20 gram gjemb deve rrënjë dhe Gray në një të qetë zjarri 25 minuta, le të qëndrojë për 0,5 orë, ikjen me napë. Pini të 4. l. 3 g. Per ditë për 0,5 orë para se të hahet.

Supë me mbajtjen urinar në të rriturit, praninë e rërës në urinë me anginë dhe purulent otitis.

Supë është përdorur në hidropizi, përdorni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë.

Infuzion.

Një e katërta e një litër të valë oshparyty ujit 1 h. L. Rrënjët pluhur e deve ferrave, atëherë le të qëndrojë për 20 minuta, filtri.
Përdor si një droge për ftohje ngrohjes ethshme. Përveç kësaj, kjo fyt infuzion pije për dhimbje.

Për përdorim të jashtëm.

60 gram e barit derdh një kovë me ujë të valë, të lënë për rreth një orë, dhe mund të filtruar 40 min. fluturoj njollat ​​e lënduar. Përdorin infuzion ujit në formën e locione ose vaska me ekzemë dhe hemorroide, sëmundjet e lëkurës pustular.