Bimore Drop Cap - herbs


Përshkrim Një bimë shumëvjeçare barishte medicinale deri në 1 m. I akuzuar për familjen Labiatae. Rrjedhin i tij malorazvetvlennymi, i drejtë, i mbuluar me qime, tetrahedral. Lë të thjeshtë, përballë, rreth bazës - zemra-formë, me onde në edges, ovate. Gjethet burimore - sessile, basal - të mbledhura në dalje. Stakit officinalis lule formojnë një tufë lulesh vrigull, i madh, dritë ngjyrë vjollcë, në formë të çrregullt, sessile. Lule në korrik-gusht. Frytet e bimëve - 3-x njëanshme arra të errët ngjyrë kafe piqen në gusht-shtator. Të gjitha pjesët e bimës kanë një erë të veçantë. Përhap Bimore Drop Cap - herbs në rritje në Siberi Perëndimore, Kaukazin, në pjesën evropiane të Rusisë, në livadhet, scrublands, në pyje të përziera, livadhet.

Dispozitë Mjekësisë tradicionale përdor pjesët ajrore të bimës. Bari është mbledhur gjatë lulëzuar. Pjesa e sipërme e deri në 0,3 m prerë me gërshërë dhe pastaj të thata nën një tendë ose zonë apo në 40-50 ° C në tharëse ventiluar. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 24 muaj. Përbërja kimike Në bimët barishtore Stakit officinalis acide organike pranishëm, betonitsin, taninet, tyrosine, vaj esencial, stahidrin, flavonoids, vitaminë K, rrëshirë, kalcium, acid Askorbik. Pronat farmakologjike Officinalis Medikamente Stakit kanë choleretic, anti-inflamator, laksativ, diuretik, plagë shëruese, Hemostatic, veprim qetësues dhe përmirësimin e qarkullimit, presionin e ulët të gjakut, të kontribuojnë për një ndarje më të mirë të gëlbazë nga kollitjes.


Kërkesë Mjekësi zyrtar nuk përdor officinalis Stakit. Mjekësisë tradicionale është përdorur për të trajtimin e mushkërive, sëmundje të mëlçisë, tuberkulozi pulmonar, i shoqëruar nga gëlbaze intensive, tracheitis, pertusis, kur kollë e vazhdueshme. Stakit përdoret officinalis në trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale, si dhe verdha, diarre, gastrit giperatsidnom, inflamacion në traktit urinar. Stakit officinalis tretësirë ​​është zgjatur rritjen e ton mitrës. Alkooli tretësirë ​​është përdorur si një mjet për zvogëlimin e mitrës dhe gjakderdhje gjinekologjik të origjinave të ndryshme.

Infuzion rënie kapak është përdorur nga jashtë për venat me variçe, skrofull, shërimin plagë, me këmbët djersitje. Medikamente Gotë infuzion i derdh ujë të valë 2 lugë barishte Stakit officinalis dhe ngrohjes për 10 minuta në 100 ° C banjë me ujë. Profiltruyte, shtrydh të lëndëve të para, të sjellë lëngun e mishit të vëllimit fillestar me ujë të zier. Merrni 1 tbsp. lugë 3 - 4 vjet në ditë.. Infuzion me pneumoni dhe bronkit pour 2 gota ujë 15 gram bar officinalis Stakit dhe të lënë për 6 orë të valë. Në një termos, pastaj thahet me napë. Pini 1/2 filxhan 3 - 4 vjet.

ditë. Infuzion me këmbët djersitje 2,5 litra ujë të valë derdh 25 gram të bimëve barishte Stakit officinalis dhe të insistojnë 30 minuta. Përdoreni si banjot këmbë. Tretësirë ​​gjakderdhje nga mushkëritë krijoj 1 filxhan me ujë të valë 2 lugë barishte rënie kapak, shtoni 2 lugë verë port dhe zierje 5 minuta. Pastaj, supë përfundoi, të lënë për 20 minuta, pastaj profiltruyte.
Merrni 2 tbsp. l. mbrëmje dhe në mëngjes. Supë për sëmundjet e frymëmarrjes pour 1 filxhan ujë 20 gram bar i thatë officinalis Stakit të valë dhe vlim 15 minuta, pastaj profiltruyte. Pini 4 g. Per dite para ushqimit duke i shtuar mjaltë, një filxhan çerek.

Contraindication Grass Drop Cap është i kundërindikuar në gastrit me aciditet të zero në fazën akute, në hipotension të rëndë, trombozë akute në shtatzëni.