Pansies bimëve


Si jeni pansies? Pansies - është një lartësi barishtore vjetore ose dyvjeçar medicinale bimore nga 10 në 40 cm.
Në ngarkim të violet familjes. Rrjedh pansies uritur, i drejtë, i thjeshtë. Lë barishte mbuluar me qime të shkurtra, tupozubchatye, alternative. Lule mbi gjeth të gjatë, të izoluara, me 5 sepals dhe 5 petals. Të dy petals e sipërme janë të zbehtë vjollcë ose blu-vjollcë, dy anë - të verdhë ose blu-vjollcë, lob të ulët gjithmonë të verdhë, trekëndore. Frytet fillojnë të piqen në qershor, është kuti vezak me fara të shumta të verdhë-kafe.

Pansies bimore lulëzim nga prill të bien në fund. Pansies photo. Shpërndarja. Shpërndarë në Siberi dhe Rusi Evropian. Ajo rritet në livadhe, skajet e pyjeve, në pyjet me pisha Aspen dritë, glades. Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur pjesët ajrore të bimës. Pansies Gras grumbullojnë bimë të lulëzuar. E saj tharë jashtë në hije, hedhjen në një shtresë të vetme, nxitje. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 18 muaj. Përbërja kimike. Pansies përmbajnë vaj esencial, rutin, carotenoids, saponins, acid Askorbik, ngjyra, gjurmët e alkaloide mukusit.


Pronat farmakologjike. Pansies janë antiseptik, diuretik, anti-inflamator, expectorant, pronat bronkeve dhe të sigurojë veprim choleretic dhe antispasmodic. Aplikimi. Infusions dhe decoctions pansies emëruar si një expectorant dhe ilaç qetësues kollë për kollës së mirë, pneumoni, bronkit kronik dhe sëmundjet respiratore akute. Droga bimët lehtësojë ndarjen e sputumit bastisjeve inflamatore zbutje, rrit sekretimin e gjëndrave bronkiale. Pansies barit përdorura në sëmundje inflamatore e traktit urinar dhe veshkat, si dhe cystitis, cermës, reumatizma, sëmundjeve të metabolizmit.

Së jashtmi pansies bimore bar si banja dhe kremra të përdorura për ekzemë, diatez exudative, dermatit alergjik. Ajo është përdorur për trajtimin e seborrhea, sidomos kokës me vaj te fëmijët, dhe është treguar për reduktimin e mitrës në periudhën pas lindjes. Lëng i impiantit të freskët është përdorur në zgjebe, herpes dhe eruptions pustular. Medikamente. Infuzion me inflamacion i veshkave, traktin gastrointestinal dhe të ftohtë. Gotë të krijoj zier me ujë të nxehtë 1 tbsp. i bimëve pansies, ngrohje 15 minuta në një banjë me ujë të vluar, të ftohtë për 45 minuta, profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Vëllimi infuzion ujë të zier për të sjellë vëllimin e qelqit. Pini 3-4 g. Per ditës për 0,5 gota. Ftohjet infuzion. Filxhan Brew ujë të valë 2 tbsp. tablespoons barishte pederast, të lënë për 6-8 orë në një termos, derdh përmes napë, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 3-4 g. Per ditë për 2 lugë. lugë. Supë. Një gotë ujë në dhomë oblyyte temperaturë 20g copëtuar herbs pansies, të sjellë një çiban dhe vlim për 10 minuta rreth ngrohjes mesme, të lënë për 01:00, profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në 200-250 ml. Merrni 3-5 g. Dita 1 tbsp. lugë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 0,5 litra të valë Brew ujit 20-30 gram pansies bar dhe 02:00 këmbëngulin, atëherë profiltruyte.

Përdorimi fasha. Contraindications. Përgatitjet pansies përdorimit të padëshirueshme në glomerulonefriti akut dhe hepatitit. Mbidozë të drogës dhe përdorimit të zgjatur të violet trengjyrësh mund të shkaktojë të vjella, vjellje, skuqje të lëkurës itchy dhe diarre.