Bimë Belokrylnyk kënetë


Përshkrim. belokrylnyk kënetë (duroj putrat, gjarpri, gjarpërinjtë - bari, Krasuhy, breadbaskets, cockerels, i shiut) - është një bimë shumëvjeçare bimë lartësi prej 10-25 cm të trasha, i uritur, bronkial rizomat dhe rrënjët. Takon aronnikovye familjes. Emri belokrylnyk kënetë ishte për të bardhë krahut përreth buke.
Chlenyste Rhizome, e gjelbër, i trashë, i uritur, rrëshqanorët, të degëzuar dhe përhapjen mbi sipërfaqen e tokës, nyjet janë duke u larguar nga vete rrënjët fijor e rastit. Gjethet në gjeth të gjatë, të vetme, ovale - zemra-formë, alternativ, me një avantazh të qetë dhe skajet vuri.

Fletë rekord me shkëlqim, të trashë, gjerësi 5-11 cm, gjatësi 6-14 cm Lulet janë të vogla, unisexual, pa perianth të mbledhura në tufë lulesh të dendur -. Fillon në degët vertikale të trasha, letër të rrethuar - një vello, e bardhë brenda dhe të gjelbër jashtë. Lulëzuar kohë - nga maji deri në korrik. Frutat - formojnë një fillim cilindrik, të vogla, me lëng, të ndritshme - manaferrat e kuqe të bëhem një muaj pas lulëzuar. Shpërndarja. Bimë Belokrylnyk kënetë rritet në kënetave dhe ligatinat përgjatë brigjet e pellgje në zona të ndritshme ndriçuar nga dielli. Gjetur në zonat e butë e Evropës, Amerikën Veriore dhe Azi, shumë rajone të Rusisë.


Propaganduar duke pjesëtuar bush ose spikes. Përbërja kimike. Në mësipërm-tokë pjesë të bimëve gjetur substancë, sheqerna, sterole, flavonoids, acidet organike rrëshinor. Rrënjët dhe bilokrylnyka kënetë bar përmbajnë flavonoids, saponins, substanca rrëshinor, acidet organike, niseshte, shumë acid Askorbik, sheqer të lirë. Çorape. Rizomat dyqan ato në vjeshtë. Ata gërmoj, të pastër, të prerë rrënjët e hollë dhe të larë me ujë të ftohtë. Pastaj prerë në copa dhe të thata në një tharëse në 50-60 ° C ose në zona të ajrosura. Pronat farmakologjike. Bilokrylnyka kënetë bar është një diuretik, laksativ dhe efekt qetësues mbi trupin e njeriut.

Aplikimi. belokrylnyk ilaç të njohur popullore si një analgjezik - reumatizma dhe ënjtje diuretik dhe edemë. Aplikoni për pickimin e gjarpërinjtë helmues, dhe brenda - infuzion i rhizomes dhe jashtë - paketë të rhizomes freskëta. Medikamente. Ngjesh. oshparyty bimët rhizome freskëta me ujë të vluar, të përfundojë në napë dhe bashkëngjitni të kafshimit të gjarpërinjtë. Thirrni një doktor. Infuzion. Hidh 1 h. L. melchennyh rrënjë të thata e bimëve kënetë bilokrylnyka gotë ujë. Insistojnë për 12:00. Atëherë pini 1 tbsp. l. çdo orë gjatë ditës. Contraindications. Të gjitha pjesët e kësaj bime janë të freskëta helmuese.

Rrënjët thata e kënetë bilokrylnyka humbasin pronat e tyre toksike. Një rast i vdekjeve në përdorimin e dozave të mëdha. Bimë është shumë helmues në verë të thatë dhe fillim të pranverës.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!