Hibrid bimë Butterbur


Përshkrim. hibrid Butterbur (Butterbur, Andromeda, pijeve shënoni nënë rrënjë, përplasje) - bimë dioecious 30-200 cm në lartësi. I takon familjes Asteraceae. Rrjedh bimë i shijshëm dhe i trashë, të mbuluara me shkallë-si stebleob'emlyuschimi gjethe hulled që fillojnë të rriten në fillim të pranverës. Në prill - Maj, formuar lule lëng të kuqe, e cila lulëzim të pista - shporta vjollcë të vogla, të cilat janë mbledhur në racemose ose tufë lulesh corymbose. Lulet janë me tuba, me të gjatë otgibom kallam. Ngjyra e luleve është e ndryshme - nga e bardhë - të gjelbër - të verdhë dhe të kuq pak. Pas lulëzuar gjethe formë që formojnë një rozetë.

Gjethet mbi gjeth trasha, fund - softly me flokë, me një diametër prej 50 cm, rrumbullakosura. Gjethet basal e bimës krahasim rrjedhin - më. Ata janë të veshkave në formë apo formë zemre, petiolate, palmate - janë prerë ose e tërë. Sistemi rrënjë -. Branched trasha, gjatësia, horizontal rhizome e 1,5 m dhe një diametër prej 3 cm Rrënjët janë të vendosura kryesisht në shtresën e sipërme të tokës. Fruta - odnosim'yanyy me Bangs gjata, cilindrike dhe achene ribbed. Farërat bëhem maj-qershor dhe pastaj u përhap nëpër ajër dhe në ujë. Shpërndarja. Butterbur hibrid ndodh gjatë gjithë pjesën evropiane të Rusisë, Kaukazi, Ukraina, Moldavia, Evropë, Azi dhe Amerikën e Veriut.


Bimore preferon me lagështi hapësirë ​​Butterbur hibrid me tokë shkëmbore ose rërë të lirshme në brigjet e përrenj, lumenj dhe liqene në ligatinat përreth, lugina pyje, lumenj, përroskave lagësht, shkëmbinjtë balte. Bimë rritet në mënyrë të barabartë edhe në diell, në hije apo hije të pjesshme. Butterbur - bimë shumë agresive që është e lehtë për të vënë një rritje aty pranë, dhe nganjëherë duke formuar dendur të mëdha të pakalueshme. Propaganduar duke pjesëtuar bush dhe spikes. Çorape. Për përgatitjen e përdorimit të drogës lë Butterbur, të paktën - rrënjët. Gjethet e bimëve Butterbur rezervave hibrid gjatë muajit Korrik - gusht, madje edhe para se ata njolla kafe.

Gjethet janë të thata në një zonë të ventiluar ose në hije jashtë, shtrimin e një shtresë e hollë. Mbani gjethe - 24 muaj. Rrënjët dhe rizomat janë gërmuan në shtator-tetor. Ata janë të pastër, pastaj prerë në copa dhe ajër të thata në hije ose në një tharëse në 50-60 ° C. Mbani rrënjët - jo më shumë se 36 muaj. Përbërja kimike. Në rhizomes taninet gjetura, saponins triterpene, gjurmët e alkaloide, vajra esenciale, substancave rrëshinor, flavonoids, petazin, petazol, choline, inulin, mukusit, substancave të hidhura, taninet, stearinë, një numër i madh i acideve mangan dhe organike. Gjethet përmbajnë të njëjtat komponentët, por në sasi më të vogla.

Megjithatë flavonoids në pjesët ajrore, sidomos inflorescences, gati 2 vjet. Më shumë se në rrënjët. Pronat farmakologjike. Butterbur hibrid ka bën të dalë djersë, antispasmodic, anti-inflamator, expectorant, antikoahuliruyuschim, hypotensive, qetësues, anthelminthic, plagë shëruese dhe efektet analgjezik. Aplikimi. Për shkak të përbërjes kimike të aplikimit të saj Butterbur hibrid në mjekësi është shumë e ndryshme. Ajo është përdorur në trajtimin e ulcerat, plageve, gastrit, dhe si një ilaç djersitës dhe diuretik. Shpesh përdoret në trajtimin e semundjeve kronike dhe akute respiratore - astma dhe bronkiti.

Infusion Butterbur hibrid mund të përdoret si një agjent antiallergic, një tavegil përsosur zëvendësues dhe suprastin.
Gjethet e bimëve që i përkasin mbledhjen Zdrenko përdorur për të trajtuar ulcers stomak, gastrit, tumoret malinje të caktuara. Poultices e Butterbur lë përdorimin hibride për të trajtuar abscese dhe zbulimin. Përveç kësaj, gjethet e thata ose të freskëta të Butterbur okatyvayut ujë të valë, përfundoi në garzë dhe aplikuar në vende podager dhe dhimbje reumatike. Medikamente. Infuzion i lë. Hidh një gotë me ujë të valë 2 h. L. Butterbur lë thatë, të lënë për gjysmë ore dhe filtruar.

Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Rrënjët supë. Hidh një gotë me ujë të valë 2 h. L. të thata bimë hibride rrënjët Butterbur, ziej 15 min., insistojnë orë, filtër. Merrni 3 - 5 herë në ditë për 20-50 ml me ngjirurit e zërit, kollë, ftohjet, kapsllëk, përshtatet histerike, astma, fryrje, Ulçera në stomak dhe Ulçera duodenale. Contraindications. Kjo bimë është helmuese pse gëlltitje saj është i mundur vetëm me këshillën dhe nën mbikëqyrje mjekësore.