Farë bimore artichoke


Përshkrim. Barishte gjithëvjetor. I akuzuar për Compositae familjes. Stem farën artichoke në 1,5 m i gjatë, të degëzuar, i drejtë, gri-jeshile. Lë bimë pendor, madhe, pubescent bardha poshtë dhe ka filluar të thinjet-gjelbër në krye. Lulet e saj janë mbledhur në shporta të mëdha, blu. Angjinarja blooms bimore fara në qershor dhe korrik - dhe ka fruta - achene. Shpërndarja. Kultivuar në Ukrainë, Itali, Kaukaz, në Francë. Çorape. Korrjes lë të rinj dhe shporta lule. Përbërja kimike. Fara letër Angjinarja gjetur kumarin, limoni, laktik, acid malic, flavonoids, lactones sesquiterpene, kalium, karbohidratet, proteina, vitamina B, acid Askorbik, enzimat dhe shumë tsinarin hidhur aromatike.

Pronat farmakologjike. Përmes ndikimit të mbjella Angjinarja lë tsinarin tregojnë efekt choleretic dhe mund të shërohen qelizat e mëlçisë. Gjethet e bimëve mjekësore të zvogëluar nivelin e acideve yndyrore dhe kolesterol, kanë një efekt diuretik në trup. Aplikimi. Fara Angjinarja pastron veshkat dhe mëlçinë. Përdorimi i farës artichoke aktivitiziruet të rritur prodhimin e urinës, formimin biliare, rrit sasinë e ure, rrjedh nga trupi. Ai është anëtar i shumë drogave, si një mjet shtesë. Përgatitjet kanë atë në përbërjen e tyre është përdorur për të trajtimin e çrregullimeve të diarresë (tretje të ngadaltë, të përzier, bloating) dhe uljen e kolesterolit.


Fara Angjinarja përdoret si një sallatë si një produkt dietetike. Medikamente. Infuzion për veshkave dhe mëlçisë. Filxhan Brew ujë të valë 2 teaspoons e tharë gjethet e Angjinarja dhe të insistojnë 10 minuta, pastaj pi profiltruyte dhe 3 g në ditë për 15 -. 20 minuta përpara se të hahet 0,5 gota. Tretësirë. 50 gram gjethe të thata e artichoke bimëve fara derdh 100 ml të 70% alkool. Pastaj të lënë për 15 ditë, thahet me napë të pastër tinctures. Merrni një gjysmë gotë me ujë për 1 -. 2 lugë 3 g në ditë. Contraindications. Fara artichoke nuk kanë nevojë të konsumojnë gratë gji sepse bimore redukton formimin e qumështit.

Në praninë e gurëve të tëmthit nuk është e dëshirueshme që të përdorin droga artichoke farën.